Úvod > Aktuality > Projekt "Take care of your square" ukáže Pražanům Václavské náměstí a jeho možné využití z trochu jiné perspektivy
Projekt "Take care of your square" ukáže  Pražanům Václavské náměstí a jeho možné využití z trochu j
">
Kultura

Projekt "Take care of your square" ukáže Pražanům Václavské náměstí a jeho možné využití z trochu jiné perspektivy

  • Vydáno12. července 2013
Václavské náměstí je nejslavnější pražské náměstí, turisticky exponované místo s nenahraditelným významem v české historii. Ale téměř nikdo z Pražanů ho nemá rád, stalo se z něj prázdné místo v srdci Prahy. Chceme to změnit a říkáme "Take care of your square"! Už 15.7. od 16 hodin na Václavském náměstí, společná performance v 18 hodin.
V rámci pátého ročníku Mezinárodního festivalu Pouličního divadla Za Dveřmi se uskuteční série intervencí do veřejného prostoru. Tato nová programová linie již zavedeného festivalu, který dlouhodobě přináší umění do veřejných prostor, má nejen umělecký, ale také urbanisticko-sociální rozměr. Naplňuje nejvlastnější poslání umělce: změnit svět a proměnit život.
 
Projekt "Take care of your square" je performační instalací pod kurátorským vedení Anny Adler a Lindy Mikoláškové. Dvojice ve spolupráci s dalšími umělci vytvoří na Václavském náměstí šachovnici ze 32 ks 1x1m trávníkových koberců, navozujících atmosféru parku s typickými i netypickými letními aktivitami. Na dvě hodiny se na náměstí objeví 32 metrových zelených ostrůvků,které nakonec dohromady vytvoří velkou šachovnici, prostor pro společnou performance, kolektivní meditaci nad tématem pražského náměstí.
 
Projekt "Take care of your square" zapojuje do programu umělce ze střední Evropy, z prostoru se stejnou mentalitou i životní zkušeností. Přestože tito umělci pocházejí z různých zemí a uměleckých kruhů, všichni zažívají podobnou zkušenost ze svého náměstí. S touto zkušeností přijíždějí do Prahy, aby zde na Václavském náměstí vytvořili umělecké dílo, které bude dialogem s jejich zkušeností prázdného místa v srdci velkého města. Vzniknou tak díla na pomezí site specific, sociálního umění a performance.
Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.