Úvod > Aktuality > Přijďte popřát medvědovi Jirkovi z Konopiště – slaví deváté narozeniny
Prijdte poprát medvedovi Jirkovi z Konopište
"> Prijdte poprát medvedovi Jirkovi z Konopište "> Medved ušatý himálajský se vyskytuje od Afghánistánu až po jižní Sibir "> Živý se hlavne korínky, žaludy, orechy, výhonky a jinými plody
Příroda

Přijďte popřát medvědovi Jirkovi z Konopiště – slaví deváté narozeniny

  • Vydáno15. ledna 2015
V pátek 16. ledna 2015 v 11:00 bude na zámku Konopiště veselo, medvěd Jirka, pán medvědího příkopu a miláček malých i velkých návštěvníků zámku bude slavit svoje deváté narozeniny. Přijďte se také podívat a Jirkovi popřát!
Medvěd JirkaNa zámku Konopiště se chystá oslava medvědích narozenin, které oslaví medvěd ušatý Jirka v pátek 16. ledna 2015 v 11 hodin dopoledne. Jiřík přes zimu tvrdě nespí, většinou podřimuje, protože je mírná zima, a tak se předpokládá, že by mohl uvítat gratulanty osobně.

Medved Jirka se narodil v zoo Zlín, na Konopiště přišel v šesti letech (v roce 2011) a nahradil medvěda Kazimíra, který v té době uhynul. Přes zimu Jiřík odpočívá, ale když se probudí, tak si pochutnává na žaludech a bodují u něj i mandarinky nebo jablíčka. Tyto pochutiny je možné méďovi přinést, musíte se však vždy dohodnout se členy Občanského sdružení Konopošťský medvěd, a to buď na jejich webových stránkách nebo facebooku.

Medvěd ušatý himálajský se vyskytuje od Afghánistánu až po jižní Sibiř, Čínu, Barmu, Japonsko a Tchaiwan. Délka těla se pohybuje od 130 do 180 centimetrů. Hmotnost u samice je 50 až 125 kilogramů, samci váží 100 až 170 kilogramů. Od ostatních  medvědů se medvěd ušatý liší černě zbarvenou srstí a výraznou bílou skvrnou do tvaru V či Y umístěnou na hrudi. Delší srst na lopatkách a po stranách krku tvoří dojem límce, uši mají kulatý tvar. Jeho jídelníček je téměř vegetairánský. Živý se hlavně kořínky, žaludy, ořechy, výhonky a jinými plody. Mimo to si rád pochutná na medu, ale má rád také hmyz (např. mravence).
Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Další aktuality