Úvod > Aktuality > Má vlast zahájí 77. ročník festivalu Pražské jaro
Kultura

Má vlast zahájí 77. ročník festivalu Pražské jaro

  • Vydáno5. května 2022
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro představil program svého 77. ročníku, jenž mezi 12. květnem a 3. červnem přinese na čtyři desítky koncertů. Festival orámuje vystoupení dvou dirigentských velikánů. K provedení úvodní Smetanovy Mé vlasti se na Pražské jaro vrací jeden z nejvýznamnějších umělců naší doby Daniel Barenboim, tentokrát s West-Eastern Divan Orchestra.

Zahájení festivalu v Obecním domě i na Kampě

SmetankaPražské jaro ve svém aktualizovaném programu nabízí přes čtyři desítky koncertů, které se uskuteční mezi 12. květnem a 3. červnem 2022. 77. ročník festivalu orámuje vystoupení dvou dirigentských velikánů. K provedení úvodní Smetanovy Mé vlasti se na Pražské jaro vrací jeden z nejvýznamnějších umělců naší doby Daniel Barenboim, tentokrát s West-Eastern Divan Orchestra. Orchestr složený z hudebníků z Izraele, Palestiny a ostatních arabských zemí má obrovský symbolický význam. Letošní provedení díla si bude možné poslechnout v parku Kampa, kde bude promítán živý přenos z Obecního domu. Má Vlast na Kampě začne ve 20:00 hodin.
 

Hlasy violoncella a klavíru

violoncelloGautier Capuçon, jeden z nejlepších violoncellistů současnosti, se v tomto ročníku stane rezidenčním umělcem Pražského jara. Vystoupí celkem na třech koncertech – v sólovém recitálu v sugestivním prostředí Pražské křižovatky (16.5.), s klavíristou Jérôme Ducrosem ve Dvořákově síni (17.5.) a coby sólista ve Violoncellovém koncertu Edwarda Elgara (18.5.) spolu se City of Birmingham Symphony Orchestra pod taktovkou mladé šéfdirigentky Mirgy Gražinytė-Tyly.


Francouzské hudební zážitky aneb Psyché i dobové nástroje

les sieclesVýznamnou pozornost věnuje dramaturgie festivalu velkému jubileu belgicko-francouzského romantika Césara Francka (1822–1890). Jeho monumentální symfonická báseň se sborem Psyché zazní v podání České filharmonie a Petra Altrichtera ve čtvrtek 26.5. Franckovu komorní hudbu si poslechnete v mistrovské interpretaci Gautiera Capuçona. O kouzlu jeho písňové tvorby přesvědčí Markéta Cukrová 19.5. Zážitkem bude 31.5. i geniální Symfonie d moll v podání jedinečného francouzského orchestru dobových nástrojů Les Siècles, a to pod vedením jeho šéfdirigenta a zakladatele François-Xaviera Rotha.


Mimořádný večer s klavíristou Ivo Kahánkem

Ivo KahánekMimořádný večer slibuje 20.5. koncert České filharmonie s americkým dirigentem Davidem Robertsonem, Pražským filharmonickým sborem a Ivo Kahánkem. Jeden z nejvýznamnějších českých klavíristů současnosti se festivalovému publiku představí hned dvakrát, když provede klavírní koncert Movis současného českého autora Michala Rataje, aby následně přednesl sólový part v Symfonii č. 4 Charlese Ivese. Koncert se odehraje v Obecním domě, ve Smetanově síni.
 

Housle Augustina Hadelicha

Augustin HadelichVůbec poprvé vystoupí 15.5. na Pražském jaru houslista Augustin Hadelich. Program koncertu, na němž spojí síly se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod vedením jeho šéfdirigenta Alexandra Liebreicha, je nejen posluchačsky atraktivní, ale i dramaturgicky rafinovaný.

Předkládá hudbu tří různých období – klasicismu, romantismu a 20. století – Houslový koncert Ludwiga van Beethovena, zřídka uváděnou symfonickou báseň Les Éolides Césara Francka, od jehož narození uplyne v roce 2022 rovných 200 let, a Koncert pro orchestr, vrcholný opus folkloristického období klasika polské hudby Witolda Lutosławského. Podle umělcových slov je Beethovenův Houslový koncert jedním z největších děl, jaké kdy bylo pro housle napsáno. Hadelich jej hraje již od svých osmi let!
 

Nejen soudobá hudba Prague Offspring

offspringProjekt festivalu věnovaný soudobé hudbě, Prague Offspring, zavede 27.5. do Centra současného umění DOX špičkový rakouský soubor Klangforum Wien, jednu z nejoceňovanějších skladatelek současnosti Olgu Neuwirth a české a slovenské autory, kteří napsali svá nová díla na objednávku Pražského jara. Klangforum Wien vystoupí na dvou večerních koncertech a formou veřejných workshopů a mistrovských kurzů bude předávat své dovednosti mladým skladatelům a instrumentalistům.

Prague Offspring přinese také premiéry děl, která na objednávku festivalu píší autoři a autorky nejrenomovanější –⁠ letos Martin Smolka, příležitost dostanou 28.5. také ti nejslibnější – Jakub Rataj, Lucie Vítková, Adrián Demoč, Konstantin Heuer a Ian Mikyska. To zdaleka není vše. Festivalové publikum se může těšit na setkání s umělci, panelovou diskuzi osobností evropské scény soudobé hudby, performativní instalaci skladatele Matouše Hejla a režiséra Aleše Čermáka, přednášku a performance architekta komplexu budov DOX+ Petra Hájka, který pojal samotný koncertní sál jako hudební nástroj.
 

Vize a sny staré hudby

pražské jaroVize a sny – tak se jmenuje projekt Pražského jara, který v rámci jediného dne (14.5.) přinese tři koncerty těch nejlepších českých i zahraničních hudebníků specializovaných na historicky poučenou interpretaci staré hudby. Soubory The Breathtaking Collective,
Tiburtina Ensemble a Collegium Marianum publiku  představí promyšlenou dramaturgii, ve které zazní hudba středověká, renesanční a barokní v sousedství tvorby současných autorů.

Můžete se tak těšit na tvorbu trubadúrek, Palestriny, Vivaldiho nebo Telemanna, ale i na skladby, které přímo pro staré nástroje a hlasy hudebníků a hudebnic napsali současní skladatelé Michal Nejtek, Jan Ryant Dřízal, Jiří Gemrot, Ivan Moody či Calliope Tsoupaki. Milovníci poučené interpretace staré hudby se mohou těšit na skvělý belgický vokální soubor Vox Luminis a německý Freiburger Barockorchester – společně uvedou vokálně-instrumentální díla barokních mistrů, jež spojuje téma Nanebevstoupení Páně.
 

Dvořákova "Šestá" ve vídeňském podaní

Festival završí 3.6. koncert Vídeňských filharmoniků s Andrisem Nelsonsem, kteří mj. uvedou Dvořákovu Šestou symfonii.
Pražské jaro 2024

12.5.
3.6.
Pražské jaro 2024

Pražské jaro nabídne desítky koncertů. Na zahajovacím koncertu zazní Smetanova Má vlast, erbovní dílo festivalu. V roce 2024 se uskuteční již 79. ročník.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční trh na zámku Dobříš, Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Novoměstský advent 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Praha | Zimní sporty

Kde si v Praze zasportovat? Tipy na sportovní centra a indoorové sporty

Nevíte kam si jít v Praze zasportovat? Inspirujte se našimi tipy, které vám prozradí, kde najít dobré posilovny, sportovní centra, lezecké stěny anebo plavecké bazény. Moderně zařízené prostory s kvalitním sportovním vybavením vám umožní aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci na špičkové úrovni.
Praha | Životní styl

Kam s dětmi do divadla v Praze? Vyberte si z tipů, kam na představení pro děti

Venku je zimní nevlídno, které nepřeje dlouhým vycházkám. Proto přinášíme pár tipů, kde se s dětmi v teple a suchu pobavíte a rozhodně se nebudete nudit. Inspirujte se a vydejte se s celou rodinou za kulturou na veselá představení do divadel i divadélek nejen pro děti.
Praha | Kultura

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura

Kam na Ježíškovu poštu v Praze?

Každoroční dopis Ježíškovi se stal již tradicí, kterou si oblíbili nejen děti, ale i dospělí. Nejznámější Ježíškova cesta v Česku je bezesporu na Božím Daru. Ale i děti v Praze si mohou užít předvánoční putování za Ježíškem. A letos poprvé na běžkách nebo se sáňkami. Pražská Ježíškova cesta vede Ďáblickým lesem, kde obchází tři dětská hřiště, jeden ze tří nejvyšších vrcholů v Praze – vrch Ládví a Ďáblickou hvězdárnu. Děti mohou vhazovat svá přání a dopisy pro Ježíška také do několika schránek umístěných na adventních trzích nebo výstavách betlémů.
Praha | Zážitky

Sáňkování v Praze: Petřín, Riegrovy sady i terény na okraji města

Když v Praze napadne dostatek sněhu na to, aby se dalo sáňkovat, je to skoro příležitost pro slavnostní oblečení a oslavné fanfáry. Letos se zima konečně vydařila a ani portál Kudy z nudy na nic nečeká: zkrátka přinášíme pár tipů, kde si v zimních dnech nejlíp zajezdíte na bobech a sáňkách.
Praha | Zimní sporty

Vánoční trhy v Praze vrátí do centra sváteční pohodu a zvyky

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince. Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět vánoční ozdoby z dílen z celé země a atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program. Vánoční trhy, které potrvají do 6. ledna 2024, se zaměří na ekologii. Ozdoby na stromě vyrobí dekoratéři z recyklovaného materiálu, návštěvníci budou konzumovat z plně rozložitelných kelímků, příborů a brček a objeví se také sběrače na kelímky.
Praha | Zážitky