Úvod > Aktuality > Právě dnes uplyne 434 let od založení kladrubského hřebčína
Práve dnes uplyne 434 let od založení kladrubského hrebcína
"> Práve dnes uplyne 434 let od založení kladrubského hrebcína "> Starokladrubáci  predstavují reprezentativní kocárové kone "> V Kladrubech nad Labem probehne 26. kvetna Den koní "> Zápas v pushballu - konském "> Soucástí Dne koní bude samozrejme také prohlídka stájí "> Ve stájích a výbezích v Kladrubech se nyní chová asi 300 beloušu
Letní sporty

Právě dnes uplyne 434 let od založení kladrubského hřebčína

  • Vydáno24. dubna 2013
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je nejstarším hřebčínem na světě. Dne 24. dubna 1579 nechal císař Rudolf II. povýšit původní koňskou oboru na císařský dvorní hřebčín – tento rok se zapsal do historie jako oficiální založení hřebčína. Pro svůj častý pobyt zde si nechal císař postavit zámek.
Zápas v pushballuStarokladrubští koně, jedinečné české plemeno koní, které si po staletí zachovalo svůj typický barokní zevnějšek, se v Kladrubech nad Labem chovají více než 400 let. Rozsáhlý areál hřebčína dnes zahrnuje asi 120 budov, které obklopuje park o rozloze 1200 hektarů. Ve stájích a výbězích v Kladrubech se nyní chová asi 300 běloušů.

Původně v Kladrubech chovali španělsko-italské koně, ze kterých později vyšlechtili starokladrubské plemeno, mohutné reprezentativní kočárové koně, které si pro svá spřežení zde dosud nakupují význačné šlechtické rody. Starokladrubáci se tak dostali například k švédskému či dánskému královskému dvoru. Mimo to se Kladrubáci zúčastňují mezinárodních soutěží v klasické drezuře, v parkurových soutěžích i v soutěžích barokního ježdění.

Jak taková drezura či barokní jízda vypadá, můžete zhlédnout už 26. května, kdy zde v Kladrubech nad Labem proběhne Den koní. Bohatý program zahrnuje také zápas v koňském "fotbalu", ukázky jízdy v různých zápřežích a zájemci se mohou okusit také jízdu kočárem. Součástí Dne koní bude samozřejmě také prohlídka stájí plemenných běloušů, chovných klisen a hříbátek. V Kladrubech se chovají výhradně bělouši, za vraníky byste se museli vydat do Slatiňan.
Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.