Úvod > Aktuality > Pravdu o ingrediencích při stavbě Karlova mostu odhalí Vajíčkový kongres
Pravdu o ingrediencích při stavbě Karlova mostu odhalí Vajíčkový kongres
"> "> ">
Kultura

Pravdu o ingrediencích při stavbě Karlova mostu odhalí Vajíčkový kongres

  • Vydáno16. března 2016
Na první jarní den pro vás Muzeum Karlova mostu v Praze připravilo netradiční „Vajíčkový kongres“. Vejce bylo vybráno jako průsečík témat kongresu, kterými jsou historie, středověké stavitelství, doba Karla IV., a je akcentováno obdobím nadcházejících velikonočních svátků. Po více jak 600 letech přinese Velvarský „Spolek Natvrdlých“ vejce na Karlův most. Velvarská vejce slavnostně předají v čele se starostou města Pražanům. Připomenou tak událost, která se dle legendy odehrála při stavbě mostu.
VejceVajíčkový kongres je vědecký seminář, který populárně naučnou formou přiblíží široké veřejnosti skutečnosti stavby Karlova mostu. Celá akce začne v pondělí 21. 3. 2016 v 11 hodin slavnostním průvodem přes Karlův most, kdy Velvarští v čele se svým starostou, panem Radimem Wolákem, dorazí pěšky po více jak třicetikilometrovém pochodu z královského města Velvar s vejci, která předají řediteli Muzea Karlova mostu, Zdeňku Bergmanovi a zástupcům hlavního města Prahy.
 

Výstava o vejci představí 8000 let staré vejce – nejstarší v Čechách

Karlův mostBěhem celodenního kongresu se od přednášejících odborníků dozvíte zajímavosti o stavbě Karlova mostu a tehdejších stavebních technologiích, můžete se těšit na praktickou ukázku hašení vápna dle vzoru středověkých stavitelů.

Vzhledem k blížícím se Velikonocům je pro návštěvníky připraven také workshop malování vajíček. V kavárně Muzea Karlova mostu budou pro tuto příležitost podávány vajíčkové speciality.

Vajíčkovým kongresem bude zahájena „Výstava o vejci“, která potrvá až do 21. dubna 2016. Na této netradiční velikonoční výstavě si můžete prohlédnout vzácnou oologickou sbírku z 19. století, uvidíte tak vajíčka různých živočišných druhů. Součástí výstavy budou i tradičně malované kraslice.
Muzeum Karlova mostu

Muzeum Karlova mostu

Korunovační průvody i války, slavnosti i povodně, výjimečnost i každodennost – vše o Karlově mostě! V několika sálech původního Křižovnického špitálu a kostela sv. Ducha (sv. Františka) se setkáte s historií jedinečného místa a jedinečné stavby. Poznejte život mostu a lidí kolem něj!

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.