Úvod > Aktuality > Jižní Čechy budou letos hostit Mistrovství Evropy v raftingu
Letní sporty

Jižní Čechy budou letos hostit Mistrovství Evropy v raftingu

  • Vydáno20. srpna 2023
Mistrovství Evropy v raftingu se po 11 letech vrací do srdce vodáckého sportu, do České republiky, na řeku Vltavu. Svátek evropského raftingu proběhne od 21. do 27. srpna 2023 na umělé slalomové dráze v Českém Vrbném a posléze i na divokých Čertových proudech pod Lipnem. Přijďte fandit těm nejlepším evropským raftařům!
Mistrovství Evropy v raftingu České VrbnéPo nuceném odložení Mistrovství Evropy v roce 2020 z covidových důvodů se letos konečně evropského šampionátu v České republice dočkáme! Raftový šampionát se uskuteční v obou závodních kategoriích R4 a R6, čtyř a šestičlenných týmů. O tituly Mistrů a Mistryň Evropy 2023 budou bojovat závodníci od nejmladších juniorů po zkušené Masters.

Po úvodních tréninkových dnech zahájí mistrovství atraktivní závody ve sprintu, H2H a ve slalomu, které proběhnou v areálu umělé slalomové dráhy v Českém Vrbném u Českých Budějovic. Na závěrečný sjezd se pak závodníci přesunou o 80 km proti proudu Vltavy pod Lipenskou přehradu na nádhernou a velmi divokou trať známou jako Čertovy proudy. Přes tuto nejdivočejší část řeky povede trať hlavních kategorií. Juniorské a veteránské posádky poměří své síly níže po proudu řeky z Vyššího Brodu. Pořadatelé předpokládají účast kompletní evropské špičky a jelikož se jedná o závod otevřený, věře, že tato nezapomenutelná divoká trať přes Čertovy proudy přiláká i mnohé světové posádky. Ty se mohou závodu zúčastnit, avšak body do celkového hodnocení se započítají jen evropským týmům.
 

Kdy a kde posádky potkáte

raftingMistrovství Evropy 2023 začne v pondělí 21. srpna, kdy se posádky sjedou do Českých Budějovic, na umělou dráhu v Českém Vrbném, kde budou mít zázemí. Poté si závodníci musí projet trať, protože zdejší vodu neznají. Závody jsou naplánovány od středy do čtvrtka 23. až 24. srpna 2023. Pojedou se disciplíny Sprint, Slalom a kontaktní vyřazovací „Head To Head“.

Před víkendem se závodníci přesunou na Lipno, přesněji řečeno pod lipenskou hráz, kde se bude valit voda od 25. do 27. srpna během legendárních závodů Devils Extreme Race 2023, ke kterým se letošní Mistrovství Evropy přidá. Přehrada kvůli oběma mistrovství bude vypouštět vodu šest dní místo tří a objev vody se nak na Čertově stěně zvedne z dvaceti kubických metrů na třicet, což se rovná třetímu povodňovému stavu.

Mistrovství v ragtingu Čertova stěnaV pátek 25. srpna je pro závodníky ME povinný trénink sjezdu přes Čertovy proudy, a v ten samý den se už také odehraje závod pro mladší kategorie. To nej však vypukne v sobotu 26. srpna, kdy se pojede hlavní závod přes Čertovy proudy. Tam nebudou raftaři ale sami – spolu s jejich závodem zde bude probíhat také každoročně vyhlášené finále evropského poháru v extrémním kajakingu. Mezinárodní závod v disciplínách slalom, sprint, kajak-cross a team race si nenechají ujít žádní fanoušci tohoto sportu.

Českou republiku budou na Mistrovství Evropy 2023 na domácí půdě reprezentovat vždy dvě nejlepší posádky v každé kategorii. Na Lipně se přesně před 20 lety, v roce 2003, konalo Mistrovství světa v raftingu, kterému Češi tenkrát dominovali. Naši závodníci budou chtít jistě znovu dokázat, že právem patří k evropské a světové špičce závodního raftingu. Držte jim palce a přijeďte fandit na konci prázdnin na Lipno!
Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Vodácký areál Lídy Polesné – rafting na divoké vodě a surfovací vlna v Českém Vrbném

Vodácký areál Lídy Polesné – rafting na divoké vodě a surfovací vlna v Českém Vrbném

Sjíždění peřejí slalomové dráhy na nafukovacích člunech. Pokud jste již zdatnějšími vodáky, můžete si peřejemi českobudějovické slalomové dráhy projet sami s vlastním vybavením nebo si potřebné vybavení můžete zapůjčit u nás.

Přístav České Vrbné

Přístav České Vrbné

Přístav s 27 stání pro malá plavidla (13 stání délky až 12 m a 14 stání délky až 9 m) a 2 osobní lodě se zázemím pro provoz lodí a se servisním centrem. Nachází se před plavební komorou České Vrbné.

Další aktuality

Na Šumavě si zalyžujete ve třech areálech na jeden skipas

Znáte Šumavský skipas? Jedná se o propojení několika šumavských skiareálů jedniným společným skipasem. Jestliže si zakoupíte jízdenku v jednom středisku, automaticky bude platná také ve třech dalších areálech. Jedná se o skiareály Kvilda, Nové Hutě – vlek Tatrapoma a malé vleky v areálu Zadov-Kobyla.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. února do 17. března 2024 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most, ke koním nebo do záchranné stanice zvířat.
Jihočeský kraj | Zážitky

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!
Jihočeský kraj | Památky

Na Lipně se o víkendu pojede Kramolínský obřák

Ve Skiareálu Lipno se bude už tento víkend 17. a 18. února 2024 konat Kramolínský obřák – závod pro registrované sportovce, ale i pro širokou veřejnost. Přijďte si vyzkoušet profesionální trať, vyzvěte na souboj kamarády, kolegy či sourozence.
Jihočeský kraj | Zimní sporty

V Českých Budějovicích si prohlédnete vzácné orchideje

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vás zve na výstavu orchidejí, masožravých rostlin, bromélií, kaktusů, sukulentů a dalších rostlin, která se koná v termínu 16. 2. – 3. 3. 2024. Otevřeno je každý den od 9:00 do 17:30 hodin, včetně pondělků. Na výstavě, jejímiž autory jsou Markéta Aubrechtová a Martin Dlouhý, si můžete zakoupit snadno pěstovatelné rostliny i vzácné botanické rarity. Každý 500. a 1000. návštěvník výstavy navíc získá dárek! Připraveny jsou také komentované prohlídky, poradna pro pěstitele, květinový workshop a vzdělávací program pro školy.
Jihočeský kraj | Kultura

Užijte si jarní prázdniny v jižních Čechách

Chystáte se na jarní prázdniny do jižních Čech? Počasí zatím úplně nepřeje sněhovým radovánkám, ale i tak si lze užít spoustu atraktivních zážitků. Vyrazit můžete do historických měst, kudy budou procházet masopustní průvody. Za lyžováním se vydejte na Šumavu, sjezdovky na vás čekají na Zadově, Lipně nad Vltavou, na Kvildě nebo v Nových Hutích. Využít můžete i skibusy, které spojují většinu velkých regionálních měst s jihočeskými lyžařskými centry. Ukázat své krasobruslařské umění je možné například na kouzelném kluzišti na zámku Blatná.
Jihočeský kraj | Zážitky

Český Krumlov ovládne Masopust

Ve dnech 10. až 18. února 2024 ovládne Český Krumlov masopustní rej. Veselí si tak můžete do sytosti užívat více než týden. Čeká na vás masopustní zábava, dobré jídlo a pití, ale i skvělá podívaná na pestrobarevné procesí masek a mnoho dalšího.
Jihočeský kraj | Zážitky

Hrad Nové Hrady zve k návštěvě zimní prohlídkové trasy

K zpřístupněným památkám v zimním období patří také hrad Nové Hrady. Zimní prohlídková trasa vás zavede do Bytu panského úředníka. Místnosti jsou vybavené autentickým nábytkem z pozůstalosti místního lékárníka, ale ukazují mimo jiné i sbírku impresionistických krajin z přelomu 19. a 20. století.
Jihočeský kraj | Památky