Úvod > Aktuality > Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů
Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

  • Vydáno19. května 2022
Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří letní sezónu od pozdního jara, přes prázdniny po konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i trocha rybářských dovedností!

Květen: Vodňanské slavnosti a Evropský šampionát v lovu kaprů

rybářPo dvouleté kovidové přestávce se od 18. do 21. května 2022 vrací do vodňanských ulic největší městská slavnost Vodňanské rybářské dny. Kromě rybí a rybářské tematiky ale velkolepý a žánrově pestrý program nabídne koncerty, divadelní představení, vystoupení dětských souborů a výstavy. Mezi hlavní hvězdy letošního ročníku budou patřit Bára Poláková, Jaroslav Uhlíř a kapela Jelen, jimi ale zdaleka výčet skvělé kulturní nabídky nekončí. Na své si přijdou také milovníci metalové muziky na Blanice Music Festu ve Sportovním areálu Blanice. Na programu nebude chybět ani jazz, dechovka nebo folklór na scéně u kulturního domu. V sobotu zaplní vodňanské náměstí stánkaři se svými rybími pochoutkami, chybět nebude ani tradiční řemeslný trh.

Evropský šampionát v lovu kaprů pro junioryOd 23. do 28. května proběhne Evropský šampionát v lovu kaprů pro juniory u Červených Janovic na Kutnohorsku. Jedná se o jediný šampionát tohoto druhu na území celé Evropy, který každoročně navštěvuje více než třináct zemí z celé Evropy. Posledního šampionátu se zúčastnily týmy ze Slovenska, Anglie, Německa, Rakouska, Polska, Slovinska, Ruska, Belgie, Nizozemska, Dánska, Maďarska, Srbska a České republiky.


Červen: Na víno a rybí dobroty na Smíchovskou náplavku

rybaO víkendu 10. a 11. června 2022 budou pražské náplavky Hořejšího nábřeží patřit milovníkům dobrých vín a podmanivých chutí na Pražských vinařských a rybářských slavnostech. Nejkvalitnější vína z české a moravské produkce vinaři představí v srdci Prahy na březích řeky Vltavy v úchvatné kulise vyšehradského panoramatu. Na své si přijdou všichni, kteří si o víkendu chtějí užít zajímavý program v centru Prahy. A nebude chybět hudba a dobré jídlo i pití. Celý program doprovodí příjemná a stylová hudba v podobě pouličního umění, tzv. busking. V příjemném prostředí ochutnáte kulinářské speciality či netradičně připravené rybí pochutiny. Návštěvníkům se otevře i řeka Vltava, po které je budou přepravovat lodě a přívoz.
 

Červenec: kapří závody na rybníku Letny

rybářiRybářské závody Carp Cup Letny se odehrají od 14. do 17. 7. 2022. Zaměřené jsou na kapry a chytat se bude na Vysočině v okrese Pelhřimov, na rybníku Letny. Jedná se o soukromý sportovní revír, který je osázen trofejními kapry z revíru Ostrov nad Oslavou a je sem dovezeno 4000 kg těch největších ryb. Závodu se mohou účastnit dvou až tříčlenná družstva, chytat se bude způsobem chyť a pusť. Při vnadění i nahazování platí zákaz vstupu do vody a pouze při podebírání ryby může závodník vstoupit do vody, ale jen na svém lovném místě a pouze do výšky pasu. Pravidla chytání jsou zde přísná a kontroluje se šetrné zacházení s rybou. Jedná se však o velkou význu pro všechny příznivce rybaření – troufnete si na to i vy?
 

Srpen: Čochtanova Třeboň

Čochtanova TřeboňDobře, uznáváme, že Čochtanova Třeboň není rybářská akce v pravém slova smyslu. Jedná se o festival určený pro děti, který je hravou formou seznamuje s vodním světem. Ideální pro rodiny s dětmi, které mají k rybníkům, rybám a pohádkám kladný vztah. Letošní ročník se odehraje 12. až 14. srpna v rybám a rybářství zasvěcené Třeboni. Čeká vás tady veselý program s mnoha soutěžemi v Čochtanově pohádkovém světě, budete malovat vodnické hrníčky, chytat třeboňské kapříky, můžete si zkusit zazpívat do mikrofonu a ve vodnické soutěži... Tatínkům-rybářům nic nebrání v tom, vzít si s sebou pruty a pěkně si zachytat. Na rybí speciality pak můžete zajít třeba do restaurace Šupina a Šupinka.
 

Září: Kaprobraní na Bítově

Kaprobraní na BítověTečkou za další sezonou na hradě Bítově bývá každoroční Hradní Kaprobraní. Na letošní ročník přijeďte o víkendu 24. a 25. září. Projdete se hradem, prohlédnete si ukázky vaření dobových rybích pokrmů v historické hradní kuchyni a ochutnáte staročeské placky. V neděli si pak děti vyzkouší své rybářské umění a také trochu štěstí v hradním rybníčku, dva největší úlovky budou odměněny cenami.
 

Říjen: mezinárodní závod v chytání kaprů

Stairs2HellDvacet tisíc eur, poháry, věcné ceny a ještě pohár pro tým, který uloví nejtěžšího kapra: takové odměny čekají na vítěze Stairs2Hell, extrémního mezinárodního závodu v chytání kaprů. Soutěž necelé stovky týmů se koná se od 1. do 8. října na Novomlýnské nádrži pod Pálavou, v největším rybářském revíru na Moravě. Loví se systémem „chyť a pusť“. Všechny ulovené ryby se tak musí co nejdříve vrátit zpět do Novomlýnské nádrže. Minulý rok zde padl rekord – skupině rybářů z Polska se povedlo chytit kapra o neuvěřitelné hmotnosti 29,82 kg. Předstihne tento výkon některý letošní tým? Přijeďte to na Pálavu zkusit!
 

Podzim, čas výlovů

výlovyVolným pokračováním letních rybářských slavností bývají podzimní výlovy rybníků. Termíny sice bývají jasné až v září, ale již nyní si můžete v kalendáři označit dny od 7. do 9. října, kdy přijde na řadu slavnostní výlov největšího českého rybníka Rožmberk. Přijeďte se podívat, jak tento velikán vydává své bohatství a odhaluje své dno! Rybářství Třeboň na výlovu předvede vrchol tradičního rybářského řemesla, tedy zátahy a vlastní výlovy. Ryby se budou prodávat na několika místech, připraveny budou i rybí speciality z Třeboňského kapra a dalších sladkovodních ryb, víno a burčák ze Znovínu Znojmo, pivo Bohemia Regent a doprovodný program pro děti. Vzhledem k tomu, že o výlov Rožmberka je tradičně obrovský zájem, a poslední dva roky nemohli rybáři z důvodu protiepidemických opatření uspořádat velký slavnostní výlov s  doprovodným programem, očekává se letos rekordní návštěvnost.
Stairs2Hell – evropský šampionát v lovu kaprů

1.10.
8.10.
Stairs2Hell – evropský šampionát v lovu kaprů

Stairs2Hell je Evropský šampionát v lovu kaprů, je jedním z nejsledovanějších rybářských závodů v Evropě a je nejsledovanějším závodem v České republice.

Výlov rybníka Rožmberk 2022

7.10.
9.10.
Výlov rybníka Rožmberk 2022

Z důvodu mimořádných opatření bohužel nebude jeho výlov probíhat jako společenská akce a lovit se bude ve všední dny od 7. do 9. října. Celkem Rybářství Třeboň plánuje v průběhu podzimu vylovit cirka 250 rybníků.

Hradní kaprobraní na Bítově

24.9.
25.9.
Hradní kaprobraní na Bítově

Třináctý ročník Hradního kaprobraní uzavírá hradní sezonu, a to ve dnech 24. až 25. září 2022. Děti v doprovodu rodičů mohou vyzkoušet své rybářské umění a vylovit si vlastního kapra z hradního rybníka.

Čochtanova Třeboň

12.8.
14.8.
Čochtanova Třeboň

K létu v Třeboni už léta patří velké setkání vodníků, rusalek, a dalších vodních živlů pod názvem Čochtanova Třeboň. Letošní ročník se koná od 12. do 14. 8. 2022.

Carp Cup Letny 2022

14.7.
17.7.
Carp Cup Letny 2022

Rybářské závody Carp Cup Letny se odehrají od 14. do 17. 7. 2022. Zaměřené jsou na kapry a chytat se bude na Vysočině, na rybníku Letny. Jedná se o soukromý sportovní revír, který je osázen trofejními kapry z revíru Ostrov nad Oslavou a je sem dovezeno 4000 kg těch největších ryb.

Podzimní trh v Třeboni při výlovech rybníků

8.10.
Podzimní trh v Třeboni při výlovech rybníků

Třeboňské trhy jsou již neodmyslitelně spjaté s kvalitními potravinami, originálním zbožím a jedinečnou atmosférou.

Rybí jarmark v Chrudimi

15.10.
Rybí jarmark v Chrudimi

Na konci října, v období výlovů českých rybníků, se na chrudimském Resselově náměstí uskuteční další ročník oblíbeného rybího jarmarku.