!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů
Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Udice, šupiny a kapří chipsy: kalendář rybářských slavností a závodů

Vydáno 7. srpna 2019
Milujete ryby ve vodě i na talíři? Pak právě vám nabízíme na portálu Kudy z nudy kalendář rybářských slavností a závodů, které vám zpestří druhou půlku prázdnin, konec léta i začátek podzimu. A možná se vám bude hodit i malý kousek rybářských dovedností!

Srpen: Rybí a rybářské slavnosti v Nepomuku a v Třeboni

Zkušenosti s rybařením se vám možná budou hodit v sobotu 10. srpna na Zelenohorských rybích slavnostech na zámku Zelená hora u Nepomuku. Kromě prohlídek zámku, řemeslného jarmarku na nádvoří a ochutnávek kapřích chipsů a dalších rybích dobrot vás totiž v zámecké zahradě čekají komentované ukázky rybolovných technik s možností vyzkoušení. K vidění budou i ukázky vybavení na výlovy rybníků a dalších rybářských a sportovních předmětů.

Mimořádně oblíbené jsou Rybářské slavnostiTřeboni, které se letos odehrají od 16. do 18. srpna. Místo konání je stejné jako jindy, tedy louka u Zlaté stoky, restaurace a vinárna Pěšárna, vinotéka Radkahistorickým Krčínovým sklípkem a nedaleké sádky společnosti Rybářství Třeboň. Slavnostní zahájení Rybářských slavností proběhne v sobotu na louce u Zlaté stoky po příchodu průvodu rybářů z Masarykova náměstí v 11 hodin, těšit se můžete na tradiční i netradiční rybí speciality, pivo z pivovaru Bohemia Regent, sobotní večerní ohňostroj a den otevřených dveří na sádkách. Výlet do Třeboně si můžete zpestřit prohlídkou zámku a domu Štěpánka Netolickéhoexpozicí věnovanou třeboňskému rybníkářství, procházkou kolem rybníka Svět anebo odpočinkem v lázních Aurora s wellness centrem Aqua viva.

O týden později v sobotu 24. srpna se vypravte na Vysočinu do Žirovnice: v areálu zdejších sádek proběhnou Rybí hody, gastronomická akce s ochutnávkami dobrot z nejrůznějších druhů ryb.
 

Září: Kaprobraní na Bítově

Tečkou za další sezonou na hradě Bítově bývá každoroční Hradní Kaprobraní; na letošní ročník přijeďte o víkendu 28. a 29. září. Projdete se hradem, prohlédnete si ukázky vaření dobových rybích pokrmů v historické hradní kuchyni a ochutnáte staročeské placky. V neděli si pak děti vyzkouší své rybářské umění a také trochu štěstí v hradním rybníčku, dva největší úlovky budou odměněny cenami. Vstupenky je možné rezervovat předem.
 

Říjen: mezinárodní závod v chytání kaprů

Dvacet tisíc eur, poháry, věcné ceny a ještě pohár pro tým, který uloví nejtěžšího kapra: takové odměny čekají na vítěze Stairs2Hell, extrémního mezinárodního závodu v chytání kaprů. Soutěž necelé stovky týmů se koná se od 5. do 12. října na Novomlýnské nádrži pod Pálavou, v největším rybářském revíru na Moravě.
 

Podzim, čas výlovů

Volným pokračováním letních rybářských slavností bývají podzimní výlovy rybníků. Termíny sice bývají jasné až v září, ale již nyní si můžete v kalendáři označit dny od 11. do 13. října, kdy přijde na řadu slavnostní výlov největšího českého rybníka Rožmberk. Přijeďte se podívat, jak tento velikán vydává své bohatství a odhaluje své dno! Rybářství Třeboň na výlovu předvede vrchol tradičního rybářského řemesla, tedy zátahy a vlastní výlovy. Ryby se budou prodávat na několika místech, připraveny budou i rybí speciality z Třeboňského kapra a dalších sladkovodních ryb, víno a burčák ze Znovínu Znojmo, pivo Bohemia Regent a doprovodný program pro děti.
 
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

1.1.
31.12.
Expozice Rybářství v Národním zemědělském muzeu

Expozice rybářství je velmi moderní, interaktivní, s využitím množství audio-vizuální techniky a animačních technologií, 3D prezentace a rozšířené reality. Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Návštěvníci tak uvidí např. sumce, štiku, kapra nebo krmné plotice.

Jedovnické rybníky

Jedovnické rybníky

Jedovnice jsou ve svém blízkém i dalekém okolí známé svými rybníky. Současný rybník Olšovec je vyhledávaným místem pro odpočinek a rekreaci s kempem. V jeho okolí vyrostla řada chat a táborů.

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech má dvě části - akvária se živými rybami a vlastní historickou část, která dokumentuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Návštěvníci také uvidí vodní organizmy pod mikroskopy či programy na interaktivní tabuli.

Rybník Dřemliny na Vodňansku

Rybník Dřemliny na Vodňansku

Jedná se o největší vodňanský chovný rybník. Každoročně na podzim probíhá výlov rybníka, kde si můžete nakoupit čerstvé ryby. Rybník je pojmenován podle stejnojmenného vodňanského předměstí.

Rybářství Lískovec

Rybářství Lískovec

Zabýváme se chovem a prodejem pstruha, kapra a sivena. Je možné si rybu zakoupit, nechat vykuchat, stáhnout či oškrábat šupiny. Rybářství se nachází 2 km od centra Frýdku-Místku v klidném prostředí v blízkosti lesa.

Rybník Hejtman - pohodové koupání i skvělé rybaření

Rybník Hejtman - pohodové koupání i skvělé rybaření

Rybník Hejtman leží v městečku Chlum u Třeboně a je ideálním místem pro rybáře, milovníky přírodního koupání i cykloturisty. Založil jej Mikuláš Ruthard již v roce 1554.

Rybník Svět - sedmý největší rybník Třeboňska

Rybník Svět - sedmý největší rybník Třeboňska

Oblíbeným střediskem rekreace a vodních sportů, ale i místem vhodným pro turistiku, cykloturistiku a odpočinek je jihočeský rybník Svět. Na jednom konci hráze láká k návštěvě lázeňské město Třeboň, na druhém novogotická Schwarzenberská hrobka.

Vodní nádrž Těrlicko a Žermanice

Vodní nádrž Těrlicko a Žermanice

Okolí nádrže je obklopeno členitou a malebnou Těšínskou pahorkatinou, která návštěvníkům poskytuje turisticky vděčné trasy s mírně zvlněným terénem a s pěknými rozhledy do krajiny. Z Těrlicka je možno putovat k blízkým Beskydám nebo navštívit rekreační středisko na Žermanické přehradě.

Zlatá stoka - umělý kanál na Třeboňsku

Zlatá stoka - umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Blatenská ryba - sportovní rybolov a rekreace

Blatenská ryba - sportovní rybolov a rekreace

Nabízíme rekreantům, letním hostům, dětem a ostatním zájemcům o sportovní rybolov několik možností vyžití. Přijeďte a zažijete skvělou zábavu a vynikající sportovní zážitky!

Soustava rybníků u Pohořelic

Soustava rybníků u Pohořelic

Soustava pohořelických rybníků byla zbudována v 16. století, v polovině 19. století pak zrušena. K obnově většiny rybníků došlo v letech 1946 - 48. Trojice rybníků jižně od Pohořelic sestávající z vodních ploch rybníka Starý, Novoveský a Vrkoč slouží k rybolovu, ale také rekreaci.

Sportovní rybolov na Máchově jezeře

Sportovní rybolov na Máchově jezeře

Na Máchovo jezero se po více než 30 letech vrací sportovní rybolov. Zachytat si mohou nejen rybáři, ale i turisté. Rybářská sezona potrvá od 15. 4. do 30.11. Omezení pro lov platí pro úsek pod Šroubeným z důvodu ochrany přírody. Zde je lov možný až od 1. 7. do 30. 11.

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta - nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.