Úvod > Aktuality > Zámek Ratibořice chystá speciální prohlídky Příběh zámku a zámek příběhů
Památky

Zámek Ratibořice chystá speciální prohlídky Příběh zámku a zámek příběhů

  • Vydáno9. září 2020
Zámek Ratibořice láká milovníky historie v sobotu 12. září 2020 na zcela ojedinělé prohlídky s názvem "Příběh zámku a zámek příběhů". Zářijové prohlídky jsou připomínkou 200. výročí narození slavné české spisovatelky Boženy Němcové, která své dětství prožila zde, v Ratibořicích. Patří tak mezi známé obyvatele Ratibořic, o jejichž životních příbězích se dozvíte více právě při speciálních prohlídkách.
Zámek RatibořicePouze dvakrát v roce, na jaře a na podzim, ožívají ve vyprávění průvodců na zámku Ratibořice během procházky zámkem málo známé nebo již zapomenuté děje, příběhy a osudy ze života obyvatel zámku a okolí. Poslední letošní příležitost k této neobyčejné prohlídce tak bude v sobotu 12. září, kdy slaví zámek Ratibořice Dny evropského dědictví 2020.

Letos uplynulo již 200 let od narození nejznámější české spisovatelky, Boženy Němcové, která své dětství prožila právě v Ratibořicích. Narodila se roku 1820 jako Barbora Panklová ve Vídni. Ovšem ještě ve stejný rok odjíždí s matkou a otcem do Ratibořic, kde pobývá Kněžna Záhaňská se služebnictvem, ke kterým patří i rodiče malé Barunky. Otec byl panský kočí a matka pradlena.

Božena NěmcováMalá Barunka měla mnoho sourozenců a také babičku Magdalénu Novotnou, která matce pomáhala s výchovou. Se svou dcerou Terezií se však Magdaléna příliš nesnesla a odstěhovala se proto brzy k mladší dceři Johance, se kterou pak odešla do Vídně. Když Božena (Barunka) Panklová dospěla, provdala se za o mnoho let staršího Josefa Němce, který ji však přivedl do pražské vlastenecké společnosti, kde začala její literární dráha.

Začátky prohlídek budou v 16 a v 17 hodin, vstupné bude stát 150 Kč. Vstupenky je nutno rezervovat předem nejpozději do 14 hodin 11. 9. 2020 na telefonním čísle +420 491 452 123 (v pracovních dnech v čase od 7 do 14 hodin). Vzhledem k obsahové a časové náročnosti prohlídek zvažte účast dětí do 12 let.
 

Panklovi na bělidle nikdy nebydleli

Staré BělidloNejznámější dílo Boženy Němcové, Babička z roku 1853, je natolik realistické, že je většina čtenářů pokládá za věrný obraz života a osudů lidí a neuvědomuje si, že jde o dílo umělecké, přetvořené z reality snem a fantazií. Mnozí z nich bývají proto rozčarováni, když se dovědí, že Panklovi v dnešním, literárním Starém bělidle nikdy nebydleli. Božena Němcová v něm roku 1844 prožila jen krásné prázdniny se svými dětmi. Sem později v Babičce přenesla vzpomínky na dětství prožité na původním panském bělidle pod zámkem, kde Panklovi po svém příjezdu do Ratibořic v létě 1820 bydleli. Bělidlo stávalo poblíž starého zámeckého skleníku vedle původní ovocné zahrady.

Božena NěmcováKolem roku 1830 nařídila vévodkyně Kateřina Zaháňská panské bělidlo (čp. 6) i skleník (čp. 6a) zbořit, zrušit ovocnou zahradu a nedaleko zbořeného bělidla přikázala postavit nový skleník s bytem pro zahradníka. Ke skleníku rozšířila zámecký park a u mlýna zřídila novou ovocnou zahradu pro pěstování zeleniny a okrasných rostlin, oplocenou vysokou cihlovou zdí. Panklovým Kateřina Zaháňská vykázala za obydlí přízemní, skoro sklepní byt o dvou místnostech a tmavé kuchyni (zřízené ze zadní příčné chodby) v přízemí ratibořického dvora pod ratejnou naproti novému skleníku. Z bytu pod ratejnou se budoucí spisovatelka 12. 9. 1837 vdala za respicienta finanční stráže Josefa Němce. Panklovi zde žili do roku 1845, než se přestěhovali do Zaháně na panství nejmladší sestry vévodkyně Kateřiny Zaháňské, Dorothey.
Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Další aktuality

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 17. prosince proběhne tradiční Adventní trh, již v neděli 3. prosince začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 2. do 17. prosince 2023 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 2. prosince 2023 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
Královéhradecký kraj | Příroda

Krkonošské skiareály jsou na zimu připraveny – na co se můžete těšit?

Vrcholky Krkonoš zasypal sníh a to znamená jediné. Lyžařská sezóna se nezadržitelně blíží. Skiareály nejvyšších tuzemských hor připravily na letošek hned několik obměn a lákadel. Kudy z nudy vám přináší souhrn novinek, které mohou pomoci při rozhodování, na kterou ze sjezdovek pořídit skipasy či sezónní permanentky.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Navštivte tento víkend 34. Muzejní adventní trh v Hradci Králové

Zastavte se s přáteli na Muzejní adventní trh v Hradci Králové a v příjemné atmosféře zapomeňte na vánoční shon. Potěší vás zručnost lidových řemeslníků nabízejících lákavý sortiment dárkových a dekorativních předmětů, živý betlém a vánoční melodie nebo dílna pro děti. Trh potrvá od 1. do 3. prosince 2023. Letošní ročník se zaměří nejen na prodej, ale také ve větší míře na prezentaci a ukázky poctivé řemeslné práce. Před muzejní budovou budou prodávány tradiční pochutiny a nápoje, zastihnete zde také prodejce s označením regionální produkt.
Královéhradecký kraj | Kultura

V Třebechovicích je k vidění unikátní mechanický betlém

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní mechanický Proboštův betlém o rozměrech 7x3x2 m.
Královéhradecký kraj | Kultura

Zpřístupnění Sněžky je dokončené, přinese více ochrany přírody i nové lavičky

Správa Krkonošského národního parku letos na podzim dokončila projekt Zpřístupnění Sněžky. Jeho záměrem bylo, aby naše nejvyšší hora byla nadále přístupná všem turistům, ale zároveň, aby tamní vzácná krajina byla chráněná. V rámci projektu byly instalovány nové zábrany, ale i opraveny chodníky, či instalovány nové lavičky.
Královéhradecký kraj | Příroda