Úvod > Aktuality > Zámek Ratibořice připomene vévodkyni Zaháňskou
Zámek Ratibořice připomene vévodkyni Zaháňskou
"> "> ">

Zámek Ratibořice připomene vévodkyni Zaháňskou

Vydáno 9. září 2019 Památky
Zámek Ratibořice láká milovníky historie v sobotu 14. září 2019 na zcela ojedinělé prohlídky s názvem "Vzpomínka na vévodkyni Zaháňskou". Letos v listopadu totiž uplyne již 180 let od úmrtí nejznámější majitelky ratibořického zámku, „paní kněžny z Babičky", Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské, jejímuž životnímu příběhu bude věnována právě tato podzimní procházka interiéry jejího milovaného letního sídla.
Zámek RatibořicePouze dvakrát v roce, na jaře a na podzim, ožívají ve vyprávění průvodců na zámku Ratibořice během procházky zámkem málo známé nebo již zapomenuté děje, příběhy a osudy ze života obyvatel zámku a jejich příbuzenstva. Poslední letošní příležitost k této neobyčejné prohlídce tak bude v sobotu 14. září, kdy slaví zámek Ratibořice Dny evropského dědictví 2019.

Letos v listopadu uplyne již 180 let od úmrtí nejznámější majitelky ratibořického zámku, „paní kněžny“ z Babičky, Kateřiny Vilemíny vévodkyně Zaháňské a princezny Kuronské. Život této aristokratky se zajímavým osudem a významným vlivem na dění v tehdejší Evropě.

kněžna ZaháňskáZa svůj život stihla tři rozvody, měla nemanželskou dcerku a stala se mimo jiné milenkou knížete Metternicha, mezi její ctitele ale patřil například i ruský car Alexandr I. Kateřina Vilemína Zaháňská byla na všech svých panstvích velice oblíbená. V Ratibořicích se prý často procházela po parku a mnohdy se se svými poddanými dávala do řeči. Své problémy ale s nimi neřešila, ani je nezvala na zámek, jak to idylicky popisuje v Babičce Božena Němcová.

Začátky prohlídek "Vzpomínka na vévodkyni Zaháňskou" budou v 16:00 a v 17:00 hodin. Vstupenky je nutno rezervovat předem nejpozději do 14 hodin 13. 9. 2019. Délka prohlídky je 90 až 120 minut, kapacita prohlídky maximálně 20 osob. Vzhledem k obsahové a časové náročnosti prohlídek zvažte účast dětí do 12 let. Rezervace prohlídek a podrobné informace na telefonním čísle +420 491 452 123 (v pracovních dnech v čase od 7 do 14 hodin), vstupné je jednotné 150 Kč.
Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Další aktuality

5.7.
2020
Na výlet za tajemstvím elektřiny

Na výlet za tajemstvím elektřiny

Královéhradecko | Památky
3.7.
2020
Zámek Opočno provoní stovky růží

Zámek Opočno provoní stovky růží

Královéhradecko | Zážitky
3.7.
2020
Na zámku Ratibořice se setkáte s komtesou Hortensií

Na zámku Ratibořice se setkáte s komtesou Hortensií

Královéhradecko | Zážitky