Úvod > Aktuality > Pomozte vyčistit řeku Sázavu
Pomozte vyčistit řeku Sázavu
"> "> "> "> ">
Příroda

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

  • Vydáno8. dubna 2022
Dobrovolníci se od 8. do 10. dubna 2022 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už posedmnácté. Po dvouleté přestávce způsobené covidovou pandemií se akce uskuteční ve své tradiční podobě. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
SázavaI letos se bude čistit 90 km řeky Sázavy. Přijďte všichni, kteří máte chuť udělat něco pro životní prostředí a tím pádem i sami pro sebe, abyste se zúčastnili dalšího ročníku čištění řeky Sázavy. Mottem projektu, známého jako Čistá řeka Sázava, zůstává „Tři dny v roce nestačí“. Odkazuje na skutečnost, že by lidé měli být ke svému okolí všímaví po celý rok, nejen po ony tři dny, kdy se akce koná. Informace o projektu najdou zájemci na webu cistarekasazava.cz nebo na facebookové stránce projektu.

Stejně jako v předchozích letech bude trasa rozdělena na pět úseků, které se budou uklízet současně. Každý bude mít svou partu dobrovolníků a zásobovací tým, který pro ně zajistí vše potřebné od rukavic, pytlů na odpadky až po stravování a ubytování. Tradičně nejvíc dobrovolníků, kteří se do úklidu zapojí, je mezi Kácovem a Pikovicemi. Tady bývá kolem tisícovky lidí – jsou mezi nimi děti, školáci, studenti, vodáci, hasiči, rybáři a spousta dalších lidí, kterým není čistota řeky Sázavy lhostejná.


Aby vám neujeli!

čistá řeka SázavaJe třeba být na místě nástupu vždy ráno od 8:00 do 8:30! Pokud se z vážných důvodů nebudete moci prací na řece zúčastnit, ohlaste to co nejdříve manažerce projektu, aby bylo možné za vás zajistit náhradu. Na den si připravte vhodné a teplé oblečení na vodu, čepici nebo klobouk proti slunci nebo dešti, pláštěnku nebo větrovku (uklízet se bude i za deště), sandály, tenisky, holínky (dle aktuální teploty a počasí), doklady (OP a průkaz ZP).

čištění SázavyPokud se zdržíte více dní, neměly by vám v zavazadle, které si dáte ráno do auta a v poledne a večer ho budete mít připravené v místě, kde se bude obědvat a nocovat, chybět: spacák, karimatka, oblečení na večer a na noc, hygienické potřeby, suché boty a oblečení na další den, hudební nástroj. Nezapomeňte vlastní léky, které pravidelně užíváte! Za "odměnu" dostanete tričko, jídlo (snídani, oběd, večeři, svačinky do kapsy) a pití. Na veškeré další dotazy vám kdykoli odpoví tým projektu, telefon: 723 881 081, e-mail: rekasazava@posazavi.com.
Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara, najdete při trati Posázavského Pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Část řeky Sázavy v těchto místech patří nejen mezi vodácké ráje, ale je i místem známým z knih Jaroslava Foglara.

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Peřeje Stvořidla jsou vodáckou lahůdkou. Válečky, vlny a jazyky mezi balvany, ale také krásná příroda okolo, to je recept na romantický výlet pro zkušené vodáky i suchozemské milovníky přírody.

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.