!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pomozte vyčistit Sázavu a další místa v republice
Pomozte vyčistit Sázavu a další místa v republice
"> "> "> ">
Příroda

Pomozte vyčistit Sázavu a další místa v republice

Vydáno 5. dubna 2018
Dobrovolníci se od 6. do 8. dubna vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už potřinácté. Řeka se bude uklízet od Zruče nad Sázavou až do Pikovic. Přidat se může každý – ať už přiložením rukou k dílu nebo finanční či materiální pomocí. Patronkou projektu je zpěvačka Aneta langerová, která se pravidelně zapojuje i do samotného úklidu. Lokální úklidy však budou v sobotu probíhat po celé České republice, stačí se přihlásit.
SázavaI letos se bude čistit cca 100 km řeky Sázavy. Přijďte všichni, kteří máte chuť udělat něco pro životní prostředí a tím pádem i sami pro sebe, abyste se zúčastnili dalšího ročníku čištění řeky Sázavy. Zapojit se můžete aktivně jako dobrovolník, nebo poskytnout jakýkoliv příspěvek – finanční či materiální.

Stejně jako v předchozích letech bude trasa rozdělena na pět úseků, které se budou uklízet současně. Každý bude mít svou partu dobrovolníků a zásobovací tým, který pro ně zajistí vše potřebné od rukavic, pytlů na odpadky až po stravování a ubytování. Tradičně nejvíc dobrovolníků, kteří se do úklidu zapojí, je mezi Kácovem a Pikovicemi. Tady bývá kolem tisícovky lidí - jsou mezi nimi děti, školáci, studenti, vodáci, hasiči, rybáři a spousta dalších lidí, kterým není čistota řeky Sázavy lhostejná.


Aby vám neujeli!

čistá řeka SázavaJe třeba být na místě nástupu vždy ráno od 8:00 do 8:30! Pokud se z vážných důvodů nebudete moci prací na řece zúčastnit, ohlaste to co nejdříve manažerce projektu, aby bylo možné za vás zajistit náhradu. Na den si připravte vhodné a teplé oblečení na vodu, čepici nebo klobouk proti slunci nebo dešti, pláštěnku nebo větrovku (uklízet se bude i za deště), sandály, tenisky, holínky (dle aktuální teploty a počasí), doklady (OP a průkaz ZP).

čištění SázavyPokud se zdržíte více dní, neměly by vám v zavazadle, které si dáte ráno do auta a v poledne a večer ho budete mít připravené v místě, kde se bude obědvat a nocovat, chybět: spacák, karimatka, oblečení na večer a na noc, hygienické potřeby, suché boty a oblečení na další den, hudební nástroj. Nezapomeňte vlastní léky, které pravidelně užíváte! Za "odměnu" dostanete tričko, jídlo (snídani, oběd, večeři, svačinky do kapsy a pití) a také možnost zúčastnit se slavnostního večera pod záštitou patronky projektu Anety Langerové s vyhlášením výsledků úklidu a s prezentacemi jednotlivých úseků v Týnci nad Sázavou v prostorách Hotelu Týnec.

Na veškeré další dotazy vám kdykoli odpoví manažerka projektu Denisa Cibulková, telefon: 608 702 061, e-mail: cibulkova@posazavi.com.
 

Ukliďme svět, ukliďme Česko

Ukliďme ČeskoUklízet se bude nejenom na Sázavě, ale i na dalších místech republiky. Cílem akce Ukliďme Česko je uklidit nepořádek a černé skládky z našich měst, obcí a především přírody. Srdcem akce jsou dobrovolní organizátoři místních úklidů. To jsou lidé, kteří se chopí zodpovědnosti a zorganizují úklid v místě, které si sami určí. Od začátku až do konce se pak starají o hladký průběh akce. My jim k tomu poskytujeme naše know-how, v době hlavních úklidových vln (předem ohlášených velkých úklidů na jaře a na podzim) také pevné pytle na sesbíraný odpad a kdykoliv během roku veškerou další potřebnou podporu.

Organizátoři mají "pod palcem" skupinku dobrovolníků. Ti vyplní registrační formulář a na interaktivní mapě úklidů si vyberou jim nejvíce sympatickou skupinu, ke které se připojí. V termínu akce se pak sejdou na "místě činu" a uklidí. Společně. Dnem „D“, kdy se v rámci kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko bude uklízet v celé republice, je letos sobota 7. dubna. Přihlašte se také - pokud vás zajímá, zda se i u vás bude uklízet, podívejte se na webové stránky městského či obecního úřadu.
Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Peřeje Stvořidla jsou vodáckou lahůdkou. Válečky, vlny a jazyky mezi balvany, ale také krásná příroda okolo, to je recept na romantický výlet pro zkušené vodáky i suchozemské milovníky přírody.

Naučná stezka Votočnice

Naučná stezka Votočnice

Součástí čertovské stezky je pět informačních tabulí a dřevěná vyhlídková plošina, z níž je výhled téměř na celou lokalitu.

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Foglarova Sluneční zátoka na Sázavě

Zátoku, kde se konalo několik táborů legendárního oddílu Pražská dvojka pod vedením spisovatele Jaroslava Foglara, najdete při trati Posázavského Pacifiku Světlá nad Sázavou – Čerčany. Část řeky Sázavy v těchto místech patří nejen mezi vodácké ráje, ale je i místem známým z knih Jaroslava Foglara.