Úvod > Aktuality > Plzeňská filharmonie láká na festival Smetanovské dny 2024
Zdroj foto: smetanovskedny.cz
Kultura

Plzeňská filharmonie láká na festival Smetanovské dny 2024

  • Vydáno6. března 2024
Rok 2024 přinese již po čtyřiačtyřicáté všem milovníkům hudby, literatury, divadla a výtvarného umění velký kulturní svátek. Smetanovské dny, akce nesoucí jméno národní skladatelské osobnosti u které si letos připomínáme 200. výročí narození, jsou festivalem, který si získal oblibu a respekt široké kulturní veřejnosti. Letošní ročník proběhne od 7. března do 11. dubna 2024.
Plzeňská filharmonie vás zve na festival Smetanovské dnyFestival Smetanovské dny patří již neodmyslitelně k nejvýznamnějším kulturním událostem Plzně. Po více než čtyři desetiletí přináší obyvatelům města i jeho návštěvníkům nevšední zážitky v bohatém souhrnu pořadů různých oblastí a žánrů. Stejně jako v předchozích letech vás čeká žánrová pestrost, zajímavá dramaturgie, spojení oblasti hudební, literární, dramatické i výtvarné. Hlavními tématy letošního ročníku jsou výročí Smetana 200 a Rok české hudby.

Smetanovské dny budou slavnostně zahájeny 7. března 2024 Cyklem symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Připraveny jsou výstavy, workshopy, divadelní a koncertní vystoupení, v nichž se publiku představí významné osobnosti domácí i zahraniční scény.


Koncerty, melodrama i Smetanománie

smetanovské dny vystoupení ZUŠSilný umělecký zážitek lze očekávat nejen od zahajovacího koncertu, těšit se můžete na řadu komorních koncertů v Domě hudby nebo návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje. Představí se také vokální těleso Skety, ZUŠ Bedřicha Smetany, či Kühnův dětský sbor. V rámci komorních koncertů vystoupí Orbis trio, kytaristé Štěpán Rak a Jan-Matěj Rak, Smetanovo trio, Ballot Quintet, Talichovo kvarteto nebo České noneto, které v roce 2024 slaví výročí 100 let od svého založení. Připraveny jsou i dva večery věnované melodramuPrvní české melodramy a České melodramy současnosti. Oba večery v režii muzikoložky, kurátorky Českého muzea hudby a docenty HAMU Věry Šustíkové.

Bedřich SmetanaCelorepublikovým unikátem je projekt Smetanománie – kompletní provedení klavírního díla Bedřicha Smetany ve třech dnech (od 5. do 7. dubna 2024 v Domě hudby). Garantem projektu je pianista a ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon. Do projektu jsou zapojeny školy Konzervatoř Plzeň, Janáčkova akademie múzických umění, Ostravská univerzita umění, ale také významní klavíristé Ivo Kahánek, Jan Jiraský, Igor Ardašev, Daniel Wiesner, Matouš Zukal, Stanislav Gallin, Eliška Tkadlčíková, Anna Gaálová, Pavol Praženica, Anna Pham, Eliška Novotná a Lukáš Michel.

Také komponované pořady nechybí ve festivalové dramaturgii – Vzpomínka na Plzeň – studentský deník Bedřicha Smetany a Smetana & Dvořák mecenášům. Tento večer uspokojí také chuťové vjemy posluchačů, součástí bude ochutnávka sorbetů z dob Bedřicha Smetany. Divadlo J. K. Tyla přispěje do festivalového programu komorní operou Jsem kněžna bláznů.
Můj Smetana – cyklus Smetanových oper v Divadle J. K. Tyla v Plzni

3. 5.
Můj Smetana – cyklus Smetanových oper v Divadle J. K. Tyla v Plzni

Divadlo J. K. Tyla uvede celý cyklus Smetanových oper, neboť operní tvorba patří k hlavním pilířům pozoruhodného Smetanova skladatelského díla. Přímo z vlastního repertoáru to budou Prodaná nevěsta, Dalibor, Hubička, Čertova stěna a v rámci projektu Noc s operou v lochotínském amfiteátru Libuše.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Další aktuality

Slavnosti svobody 2024 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

První květnový víkend si bude Plzeň opět připomínat osvobození americkou armádou. Právě květnovým osvobozením Československa roku 1945 skončila druhá světová válka pro celou Evropu. Zatímco většina České republiky byla osvobozena sovětskou armádou, jihozápadní Čechy spolu s Plzní byly vyproštěny ze spárů tehdejšího nacistického Německa 3. americkou armádou generála George Pattona. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to od 3. do 6. května 2024.
Plzeňský kraj | Zážitky

Zpět do Plzně 19. století: Národopisné muzeum zve do nových expozic

Po více než třech letech se v úterý 30. dubna 2024 otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, na náměstí Republiky. A jeho návštěa stojí za to – expozice ve dvou historických domech vás doslova vtáhne do 19. století. Nahlédnete do městského života v Plzni v letech 1830 – 1900, porovnáte jej s venkovem a nejen ženy ocení unikátní sbírku lidového a městského oblečení. Nově je v muzeu otevřen o také Centrum experimentální etnologie.
Plzeňský kraj | Kultura

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Plzeňský kraj | Památky

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky