Úvod > Aktuality > Plzeň vás (za)baví i v listopadu
Plzeň vás (za)baví i v listopadu
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Plzeň vás (za)baví i v listopadu

Vydáno 11. listopadu 2020
Kulturní akce jsou teď na nějakou dobu zrušené a galerie, muzea a další kulturní instituce zavřené. Stále však existují možnosti, jak se v Plzni smysluplně zabavit. Parky a lesíky mají otevřeno, Západočeská galerie přichystala prohlídky on-line, Divadlo Alfa vysílá na YouTube pohádky a Zoo Plzeň s nadšením přijme potravu pro své zvířecí obyvatele.
Podzimní dny se zkracují, deštivé a chladné počasí nepřeje procházkám v přírodě, někdo sedí doma v karanténě a ostatní přemýšlí, jak se doma naladit na pozitivní vlnu a zkrátit si dlouhou chvíli. Připravili jsme pro vás pár tipů s plzeňskou tématikou, které vás doma zaručeně zabaví, vytrhnou z každodenního stereotypu!


Nakoukněte přes internet do muzea a galerie

loutky plzeňAni v době pandemie nemusíte být bez umění. Západočeská galerie pro vás na svém webu spustila projekt online galerie. Čekají vás videa z výstav i komentované prohlídky nebo třeba tvořivé aktivity a soutěže. Také Západočeské muzeum vybralo ze svého archivu pestrou nabídku videí z různých expozic. Některá videa jsou sice staršího data, ale proč si nezavzpomínat nebo se nekouknout na výstavu, na které jste tenkrát nebyli?

Tvůrci, herci a technici Divadla Alfa připravili na YouTube program Alfa zírá. Můžete tak sledovat záznamy představení pro děti, poslouchat jejich audio verze nebo si společně s herci zazpívat a naučit se oblíbené písničky. Zjistíte i víc o tom, jak se loutkové divadlo hraje.


Parky a lesíky v Plzni mají otevřeno

Lobezský parkVyražte načerpat síly do zeleně, čerstvý vzduch a vybarvená příroda vám udělají dobře po těle i na duši. Tak například Lobezský park vznikl v roce 1935 v prostoru bývalého pískovcového lomu, jehož okolí bylo po ukončení těžby zarostlé a zanedbané. Až do roku 2015 si park „pod Letnou“ žil tak trochu vlastním životem a spousta lidí o téhle oáze klidu ani nevěděla. Pak ale prošel celkovou obnovou, která si vysloužila několik architektonických cen. Povedlo se citlivě upravit zeleň a pořídit zajímavý, ale především hravý mobiliář, a to včetně kousků, které na jednom místě jen tak nenajdete. Nový Lobezský park láká k návštěvě nejen romantiky a sportovce, ale také rodiny s dětmi. V parku s několika jezírky, vodními prvky a celou řadou zábavných atrakcí, třeba prolézacím majákem, skluzavkami nebo trampolínami, najdeme i posilovací stroje a spoustu laviček.

parkMáte-li v oblibě zatopené lomy, rozhodně byste se měli vypravit k Košuteckému jezírku. Najdete ho nedaleko centra Plzně, ve stejnojmenné čtvrti Košutka, kam vám cesta tramvají bude trvat jen pár minut. Dalších několik minut urazíte cestou mezi paneláky, abyste se ocitli u krásného jezírka, které vzniklo zatopením pískovcového lomu.

K pěkné procházce láká také lesopark Lány se Sigmondovou naučnou stezkou. Právě zde najdete také jedu botanickou raritu, a to smrk Troják, který se ve výšce 2,5 m rozděluje na tři přímé kmeny. táří stromu je odhadováno na 140 let, smrk měří 38 m. Na vrcholu jedné z korun roste legendami opředený cizopasník čarověník.
 

Plzeňská Zoo zve na YouTube a prosí o naturální pomoc

zoo plzeň lviMáme pro vás tip na denní dávku roztomilosti. Co jiného by vám v chmurných dlouhých dnech zlepšilo náladu, než videa se zvířaty? Zoo Plzeň má na YouTube svůj kanál, kde pravidelně přibývají videa ze života zvířat všeho druhu. Kde jinde se dozvíte, jestli mají lvi rádi melouny a jak vypadá taková zubří přesnídávka? Podpořit zvířátka můžete, i když je zoo zavřená, náklady na krmení zvířat a další provoz jsou téměř stejné. Zoo chybějí příjmy ze vstupného či prodeje suvenýrů, a tak uvítá pomoc od každého svého příznivce. Ideální je adopce zvířat, tedy přímá finanční podpora vybraného druhu.

podzimní plodyAle pomoci můžete i jinak, a to sběrem podzimních plodů. Zoo Plzeň uvítá vytříděné žaludy - pro zubry, jeleny a prasata; dále vlašské a lískové ořechy či jeřabiny v bednách, taškách či pytlech. Ideálně přivezené k budově ředitelství Zoo a Botanické zahrady v amfiteátru Lochotín. Pro zvířata se rovněž hodí mrkev a jablka, případně banány, citrusové plody a ze zeleniny cuketa, čínské zelí, kedlubny, květák, okurky, papriky, pórek a  saláty. Zoo všem dárcům velmi děkuje, prosí však, abyste nevozili předměty podléhající rychlé zkáze, v horším stavu nebo jednotlivosti. Výzva platí do vytvoření dostatečných zásob jednotlivých komodit. Kaštany už prosíme, nevozte!
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí ZOO je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný Dinopark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Smrk Troják u Plzně

Smrk Troják u Plzně

Solitérní smrk ztepilý najdete v lese Lány na Sigmondově naučné stezce nedaleko Plzně. Kmen stromu se cca 2,5 m nad zemí rozděluje na tři přímé kmeny. Od roku 1987 je Troják chráněn jako památný strom.

Nádrž České údolí na Plzeňsku

Nádrž České údolí na Plzeňsku

Nádrž České údolí, též zvaná Borská nebo Litická přehrada je dvoukilometrová nádrž na řece Radbuza, začínající za Liticemi a končí přehradní hrází na okraji Plzně pod Borskou věznicí oddělenou pouze lesem.

Turistický okruh Plzní

Turistický okruh Plzní

V Plzni můžeme vyrazit na procházku na nový padesátikilometrový turistický okruh. Trasa pro pěší má turistům ukázat město jinak. Vybrat si můžeme z jedné dlouhé nebo 5ti kratších tras. Přestože okruh není nijak značen, projít si ho můžete s pomocí nového informačně-mapového průvodce.

Přírodní park Horní Berounka

Přírodní park Horní Berounka

Přírodní park Horní Berounka zahrnuje části území okresů Plzeň-město, Plzeň-sever a Rokycany, plzeňská část zasahuje až po les Na kozí boudě se skalnatými svahy nad řekou. Cílem ochrany je snaha zachovat ekologicky stabilní harmonické přírodní prostředí a charakteristickou malebnou krajinu.

Košutecké jezírko v Plzni

Košutecké jezírko v Plzni

Romantické přírodní jezírko nedaleko centra Plzně, vzniklo zatopením pískovcového lomu s travnatou pláží, ze které je pozvolný vstup do vody. Část břehů tvoří strmé skály.

Sigmondova naučná stezka u Plzně

Sigmondova naučná stezka u Plzně

Trasa dlouhá sedm kilometrů je nenáročná a vede převážně lesnatým terénem po upravených cestách rekreační oblastí Bolevecké rybníky. Je na ní patnáct zastavení, která upozorňují nejen na přírodní zajímavosti.