!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Blik Blik - Festival světla a umění ve veřejném prostoru v Plzni - zrušeno, přesunuto na rok 2021
Blik Blik - Festival světla a umění ve veřejném prostoru v Plzni - zrušeno, přesunuto na rok 2021
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
28.8.
29.8.
+ Přidat foto
Festivaly

Blik Blik - Festival světla a umění ve veřejném prostoru v Plzni - zrušeno, přesunuto na rok 2021

Kdy 28. srpen 2020 18:0029. srpen 2020 22:00
Šestý ročník festivalu světla a umění BLIK BLIK se přesune z centra Plzně a nechá poprvé kompletně vyniknout městskou zeleň. V pátek a sobotu 28. - 29. srpna vždy od 19:00 do půlnoci rozsvítí na 13 instalací od tuzemských i zahraničních umělců a uměleckých projektů Lobezský park a jeho okolí.
Letošní trasa lemovaná světelnými instalacemi provede návštěvníky od Divadla ALFA, podél řeky Úslavy, přes Lobezský park až k Rolnickému náměstí. Cestu bude možné absolvovat i v opačném směru. Centrem festivalu bude Lobezský park, který přeměníme v Magickou roklinku. Ať už se rozhodnete do ní střemhlav sklouznout nebo raději opatrně sestoupit po svých, zavede vás do zcela jiného, čarovného světa. 

V roce 2020 budou všechny placené instalace na jednom místě se společným vstupem. Neplacené instalace se objeví volně podél nově naplánované trasy.

Světelné instalace
1. Analemma (Yasuhiro CHida)

První odhalenou instalací je Analemma japonského umělce Yasuhiro Chida. Jedná se o hustou síť tenkých nití natažených mezi stromy, která se tvoří zhruba 10 dní. Síť pak nese světlo a vytváří dojem hvězdného roje.
2. SAVE THE PLANET (Dan Gregor aka INITI)
Trefit se je základ. To platilo a platí v mnoha nejen sportovních disciplínách. Obří interaktivní projekce od předního českého umělce Dana Gregora aka INITI.org vtáhne do hry jak dětského, tak dospělého návštěvníka. Posbírejte  míčky a trefujte společně vetřelce z vesmíru, kteří ohrožují naši planetu. Jen vaše spolupráce může Zemi zachránit. Znič zlou sílu, zasaď strom, zachraň planetu!
3. LANDSCAPE | Braňo Bernár (SK)
Instalace, která bere do hry přírodu. 2000 ks železných drátů, spolu s lasery, vytváří dojem obrovského roje svatojánských mušek a pracuje s jinak neudržovaným pruhem zeleně kolem řeky Úslavy. Slovenský umělec Braňo Bernár patří mezi nejdůležitější digitální umělce na Slovensku, pravidelně prezentuje svoje práce na Biele noci v Bratislavě a Košicích.
4. PANIC EMBRANCE | Sam James (AU)
Australský umělec Sam James u nás nešťastně zažil tu nejdivnější stáž v celé své kariéře. Svou instalaci sice vytvořil již během března v DEPO2015, těsně poté ale vypukla krize a Sam se musel vrátit "domů". Prvních 14 dní "doma" pak ale prožil v karanténě na hotelovém pokoji. Jeho instalace Panic Embrace "tématicky" zachycuje zkušenost s lidským úprkem před přírodními katastrofami. Protože jsme zatím nedostali možnost toto dílo prezentovat, nabízíme vám ho v internetové formě. Navoďte si atmosféru festivalu v bezpečí domova a mrkněte na video na našem webu. Sam k nám zavítal díky programu OPEN AiR - Artist in Residence.

VSTUPNÉ
100 Kč: dospělí od 18 let
50 Kč: děti nad 120 cm, studenti do 26 let, senioři nad 70 let
250 Kč: rodinné vstupné (max 2 děti), každé další dítě 50 Kč
Zdarma: děti do 120 cm, ZTP/P vč. doprovodu, ZTP

Jak se na BLIK BLIK dopravit?
Využijte k cestě na festival světla MHD, na místo konání se dobře dostanete ze zastávek Divadlo Alfa a Lobzy (trolejbus č. 15), Rolnické náměstí (autobus č. 30) a Částkova (trolejbus č. 12). Pro automobily bude k dispozici parkoviště s omezenou kapacitou u Střelnice Lobzy.

Letošní trasa je sice více "terénní", než bylo doposud zvykem, ale s výjimkou jedné instalace se všude dostanou i návštěvníci s kočárky nebo na invalidních vozících. Vše může dost ovlivnit počasí, ale uděláme vše pro to, abychom se připravili na všechny varianty. 

Na Lobezský park si můžete posvítit už den předem na Nočním běhu pro Světlušku, který bude ve čtvrtek 26. března již tradičním předskokanem festivalu.

O festivalu
První ročník festivalu BLIK BLIK se konal poprvé v roce 2015 jako součást programu Evropského hlavní města kultury. Od té doby láká každoročně více než 40 tisíc návštěvníků. Jednotlivé lokality i světelná díla se každoročně mění. Letos bude dvoukilometrová festivalová trasa začínat u Masarykovy základní školy na Slovanech. Dále povede zpět směrem k centru do DEPO2015. Tam bude v bývalé autobusové hale čekat vrchol programu v podobě impozantního světleného a zvukového zážitku.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 27. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Aberdeen Angus Steak House Plzeň

Aberdeen Angus Steak House Plzeň

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Hotel Wellness Gondola

Hotel Wellness Gondola

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Restaurace U Salzmannů v Plzni

Restaurace U Salzmannů v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Nedělní brunch v Courtyard by Marriott Plzeň

Nedělní brunch v Courtyard by Marriott Plzeň

Plzeň, Plzeňsko a Český les