Úvod > Co chcete dělat? > Sigmondova naučná stezka u Plzně
Příroda

Sigmondova naučná stezka u Plzně

Trasa dlouhá sedm kilometrů je nenáročná a vede převážně lesnatým terénem po upravených cestách rekreační oblastí Bolevecké rybníky. Je na ní patnáct zastavení, která upozorňují nejen na přírodní zajímavosti.
Naučná stezka dostala jméno po významné osobnosti plzeňského lesnictví  prof. Dr. Ing. Josefu Sigmondovi (1868–1956). Začíná i končí v Plzni na konečné zastávce tramvaje číslo 4 Košutka. Celou trasu provází žlutá turistická značka.

Cesta vás zavede například do přírodní rezervace Petrovka. Předmětem ochrany je údolí Boleveckého potoka s širokou, silně podmáčenou nivou a také přilehlé příkré svahy. Významný je především mokřadní ekosystém v nivě potoka a také borový porost na svazích. Můžete zde najít jednu z nejcennějších odrůd borovice v Čechách. Vyskytují se zde také vzácné i ohrožené druhy rostlin i zvířat, stejně jako zajímavé geomorfologické útvary. Zajímavá je jeskyně Petrovská díra, která vznikla přirozenou vodní erozí. V dávných časech v ní přebývali lesní řemeslníci, tuláci, ale možná i loupežníci.

Významnou přírodní památkou je památný smrk troják, jehož stáří se odhaduje na 140 let. Téměř na konci trasy leží pozůstatky kolomazné pece z poloviny 18. století. Je to velmi významná a chráněná technická památka svého druhu, nejzachovalejší v České republice. Závěr stezky vede okolo Kamenného a Šídlovského rybníku, které patří do soustavy boleveckých rybníků.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 10. 2. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a pivovar Beer Factory v Plzni

Restaurace a pivovar Beer Factory v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Pension v Solní v Plzni

Pension v Solní v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Kolombina

Kolombina

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Vienna House Easy Pilsen

Vienna House Easy Pilsen

Plzeň, Plzeňsko a Český les