Úvod > Co chcete dělat? > Sigmondova naučná stezka u Plzně
Příroda

Sigmondova naučná stezka u Plzně

Trasa dlouhá sedm kilometrů je nenáročná a vede převážně lesnatým terénem po upravených cestách rekreační oblastí Bolevecké rybníky. Je na ní patnáct zastavení, která upozorňují nejen na přírodní zajímavosti.
Naučná stezka dostala jméno po významné osobnosti plzeňského lesnictví  prof. Dr. Ing. Josefu Sigmondovi (1868–1956). Začíná i končí v Plzni na konečné zastávce tramvaje číslo 4 Košutka. Celou trasu provází žlutá turistická značka.

Cesta vás zavede například do přírodní rezervace Petrovka. Předmětem ochrany je údolí Boleveckého potoka s širokou, silně podmáčenou nivou a také přilehlé příkré svahy. Významný je především mokřadní ekosystém v nivě potoka a také borový porost na svazích. Můžete zde najít jednu z nejcennějších odrůd borovice v Čechách. Vyskytují se zde také vzácné i ohrožené druhy rostlin i zvířat, stejně jako zajímavé geomorfologické útvary. Zajímavá je jeskyně Petrovská díra, která vznikla přirozenou vodní erozí. V dávných časech v ní přebývali lesní řemeslníci, tuláci, ale možná i loupežníci.

Významnou přírodní památkou je památný smrk troják, jehož stáří se odhaduje na 140 let. Téměř na konci trasy leží pozůstatky kolomazné pece z poloviny 18. století. Je to velmi významná a chráněná technická památka svého druhu, nejzachovalejší v České republice. Závěr stezky vede okolo Kamenného a Šídlovského rybníku, které patří do soustavy boleveckých rybníků.
Zobrazit více

Provozovatel

Informační centrum města Plzně

náměstí Republiky 41
301 16 Plzeň
Tel.:
+420 378 035 330
Email:
info@icpilsen.cz
WWW:
www.plzen.eu
WWW:
www.icpilsen.cz
GPS:
49,748240 13,377461
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Plzeň a okolí
Město:
Plzeň
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pension v Solní v Plzni

Pension v Solní v Plzni

Plzeň, Plzeňský kraj
Terraza Plzeň

Terraza Plzeň

Plzeň, Plzeňský kraj
Kolombina

Kolombina

Plzeň, Plzeňský kraj
Restaurace Lékárna

Restaurace Lékárna

Plzeň, Plzeňský kraj