Úvod > Aktuality > Plzeň láká na festival světla a sedm atrakcí pro malé i velké
Zážitky

Plzeň láká na festival světla a sedm atrakcí pro malé i velké

  • Vydáno13. března 2016
Loni díky titulu Evropské hlavní město kultury Plzeň prožívala rok plný báječných akcí. Některé z nich si užijete i letos, například právě teď se s portálem Kudy z nudy můžete vypravit na druhý ročník Festivalu světla. A ukážeme vám i další důvody, proč navštívit západočeskou metropoli.
Přelom nijaké zimy a jara, které vlastně ještě pořádně nezačalo, k cestování právě neláká, ale tahle cesta za to stojí! Plzeň totiž v pátek 18. a v sobotu 19. března podruhé prozáří Festival světla a jeho oslnivé světelné instalace, videomapping i mapping ovládaný přímo návštěvníky festivalu.
 

Posviťte si na Plzeň!

Po loňské úspěšné premiéře se letos organizátoři Blik Blik festivalu světla a umění ve veřejném prostoru zaměřili na okrajové části Plzně, a akci přesunuli z centra města na Lochotín. Uvidíte zajímavé prostředí plné kontrastů, od obřího Lochotínského amfiteátru přes historickou budovu lékařské fakulty a krásnou reprezentační vilovou čtvrť z přelomu 19. a 20. století až po socialistické sídliště plné paneláků. Umělci z Česka, Slovenska, Francie, Německa a Japonska ve spolupráci s pražským festivalem světla Signal nachystali řadu světlených instalací a objektů; všemi místy vás provede přibližně 3,2 kilometru dlouhá trasa. Vedle uvedených míst se zastavíte i u nákupního centra Družba a u Atomu, v Zapomenuté zahradě nebo u pramenů pod lochotínskou nemocnicí. Další malá překvapení chystají mimo hlavní trasu různé spolky a sdružení, o všech místech se dozvíte například na páteční festivalové party u sokolovny na Bolevci anebo vám poradí v některém z plzeňských informačních center.
 

Návraty v roce 2016

Do Plzně by se letos měl vrátit také Evropský den sousedů, letní týdny západočeského baroka a podzimní Česko-bavorské dny. Rok Evropského hlavního města kultury připomíná rovněž bývalé depo městských dopravních podniků, které se proměnilo v kreativní zónu. Pořádají se tu umělecké výstavy, workshopy, kurzy a rozmanitá vystoupení. Jedním z počinů je interaktivní výstava TRIK – digitální hřiště pro zvídavé děti. Ty tu mohou například vlastním pohybem rozeznít podlahu, malovat světelným paprskem na plátno, probudit k životu sopku, ovládat planety ve vesmíru, stavět koleje nebo si zahrát černé divadlo. Výstava je vhodná pro děti od 4 do 15 let, potrvá do 24. dubna a je otevřená každý den od 11 do 19 hodin. Vstupné stojí 80 Kč pro dospělé a 50 Kč pro děti, permanentka na deset vstupů vás vyjde na 300 Kč.
 

Sedm plzeňských atrakcí pro velké i malé

Atrakcí pro děti není nikdy dost, zvlášť těch, které můžete navštívit za každého počasí. Místem, kde se pobaví i dospělí, je science centrum Techmania; objevíte tu například dvě nové expozice přivezené z Finska a Holandska a 3D planetárium. Pokud si na letošní rok koupíte permanentku, bude vaše děti vstupné na den stát pouhou korunu; stojí právě tolik korun, jako je dní v roce.

menšími dětmi se můžete vypravit do pětiposchoďového hřiště Tyjátr v bývalém divadelním sále v Doudlevcích nebo Domu pohádek, kde najdete velké interiérové hřiště se skluzavkami, bazénem s míčky a spoustou překážek. Hned za rohem pak objevíte plzeňskou zoologickou zahradu a od 1. dubna se také můžete vypravit na letošní první výlet do druhohor – po zimní přestávce totiž otevírá své brány plzeňský Dinopark.
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Finále Plzeň 2024

20. 9.25. 9.
Finále Plzeň 2024

Filmový festival Finále je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých dlouhometrážních hraných filmů, k níž přibyla i soutěž dokumentárních filmů.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Další aktuality

Zpět do Plzně 19. století: Národopisné muzeum zve do nových expozic

Po více než třech letech se v úterý 30. dubna 2024 otevřelo Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, na náměstí Republiky. A jeho návštěa stojí za to – expozice ve dvou historických domech vás doslova vtáhne do 19. století. Nahlédnete do městského života v Plzni v letech 1830 – 1900, porovnáte jej s venkovem a nejen ženy ocení unikátní sbírku lidového a městského oblečení. Nově je v muzeu otevřen o také Centrum experimentální etnologie.
Plzeňský kraj | Kultura

Za tajemstvím Popelčina střevíčku se vydejte na Švihov

Hrad Švihov láká od května opět všechny milovníky pohádek. Ti si mohou prohlédnout okruh věnovaný Popelce, která na švihovském hradě bydlela ve filmu Tři oříšky pro Popelku. Okruh je individuální, lze jej tedy navštívit samostatně bez časového omezení. Expozice je umístěna v Bílé baště, která má samostatný vchod přímo z velkého hradního nádvoří.
Plzeňský kraj | Památky

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky