Úvod > Aktuality > Pevnost Josefov zahajuje turistickou sezónu 2019 stylově: Bitvou

Pevnost Josefov zahajuje turistickou sezónu 2019 stylově: Bitvou

Vydáno 2. dubna 2019 Památky
Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury na portálu Kudy z nudy stálé místo. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 6. dubna, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
Josefov vojáciIronií osudu právě bitevní ukázky při akcích, které pevnost Josefov pořádá, jsou jediné boje, které v Josefově kdy proběhly.

Stavba, která Habsburky vyšla na neuvěřitelných 10,5 milionu zlatých, měla z vojenského hlediska zkrátka smůlu – anebo štěstí? Nikdy se nemusela bránit obléhání či útoku, nikdy se o ni nebojovalo a nepřátelská vojska ji pokaždé obešla obloukem.
 

Pevnostní město: Ulice jako podle pravítka

Josefov z výškyPokud jste v Jaroměři-Josefově nikdy nebyli, netušíte, co vás čeká. Zdaleka totiž nejde jen o pevnost, vybudovanou podle plánů zkušených francouzských stavitelů v rozmezí let 1780 až 1790 na soutoku řek Labe a Metuje, ale také o pevnostní město. V něm žili lidé, kteří pro vojsko zajišťovali nejrůznější služby.

Už při samotném projektu se počítalo s tím, že posádku bude tvořit asi 12 000 mužů, a tak souběžně s hradebními okruhy, soustavou valů a příkopů a rozsáhlým systémem podzemních chodeb začalo vznikat místo, kde by byli ubytovaní civilisté – město s pravoúhlou sítí ulic a klasicistním vojenským kostelem na centrálním Masarykově náměstí.

V roce 1888 Josefov ztratil pevnostní status, a ačkoli tu i v dalších letech zůstala vojenská posádka, opevnění včetně čtyř pevnostních bran postupně zanikalo. V roce 1948 se Josefov spojil s blízkou Jaroměří v jediné město. A přestože průvodci a znalci vám v Josefově ukáží řadu zbouraných, rozebraných či zasypaných míst, rozhodně nebudete zklamaní: pevnost i její hradby dosud stojí.
 

Pevnost se otvírá

Pevnost JosefovZahájení turistické sezóny v pevnosti Josefov se letos odehraje v sobotu 6. dubna. Akce začíná v 9.00 hodin přehlídkou pevnostních řemesel na Bastionu I. Procházka pevnostním městem s výkladem se uskuteční od 10 hodin, start je na Bastionu I (Okružní 34).

Ve 13.00 hodin začíná pochod vyzbrojených vojensko-historických spolků pevnostním městem do takzvaného Dolíku, následuje vztyčení praporu na Bastionu č. I a předání symbolických klíčů od pevnosti představitelům města. Pro návštěvníky je atraktivní zejména bitevní ukázka v pevnostních valech.
 

Do podzemí!

Pevnost Josefov bitvaTýž den si samozřejmě můžete prohlédnout také model pevnosti na bastionu IV. anebo Lapidárium v bastionu I. s originálními barokními plastikami světců. Ty původně zdobily mariánský sloup od Matyáše Bernarda Brauna na náměstí v Jaroměři. Mimochodem, sloup tam stojí dosud, jen originály nahradily kopie.

Na rozdíl od vojáků před sto a více lety si labyrint podzemních chodeb budete prohlížet ve světle svíček, které si sami ponesete v otevřených kahanech. V rozsáhlých podzemních prostorách josefovské pevnosti bylo zakázáno používat otevřený oheň, protože hrozilo vznícení střeleného prachu. Vojáci se tu pohybovali pouze potmě a k jejich orientaci sloužila vystouplá čísla na zdech. Nemějte strach, že byste o pochod tmou přišli, průvodci vás o tuhle dobovou lahůdku zaručeně nepřipraví!
Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Pevnost Josefov - perfektní pevnost neprověřená praxí

Nechte se unést zpět do historie, časem zpátky do doby císaře Josefa II. při romantické prohlídce tajuplných podzemních prostor osvětlených svícemi. Dobu barokní pevnosti na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe dokreslí originály soch Matyáše Bernarda Brauna, pocházející z jaroměřského náměstí.

Otevírání pevnosti Josefov - zahájení turistické sezony 2020

Otevírání pevnosti Josefov - zahájení turistické sezony 2020

Slavnosti zahájení turistické sezony 2020 v pevnostním městě Josefově. Během programu budou probíhat i klasické prohlídky.

Další aktuality