Úvod > Aktuality

Aktuality Středočeský kraj

Archeologie je věda studující minulé lidské společnosti prostřednictvím nálezů jejich ostatků a výtvorů. Nejedná se ale o žádnou nudu, nýbrž o dobrodružnou práci v terénu, kterou si nyní můžete vyzkoušet i vy. Navštivte například známý archeopark v Pavlově, prohlédněte si jedinečné paleolitické sídliště a naučte se něco nového o životě našich předků v době lovců mamutů. Tajemství archeologie vám odhalí také magická opidia a hradiště nebo Menhiry a další kamenné megalitické stavby, které představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Kudy z nudy vás vezme na výlet za poznáním. Vyberte si jedno z námi aktuálně doporučovaných míst.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Středočeský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Sázavský klášter láká na speciální prohlídky inspirované hrou Kingdom Come: Deliverance

Klášter Sázava připravil na sobotu 23. řijna speciální prohlídky zaměřené na hráče české videohry studia Warehorse Kingdom Come: Deliverance. Mimořádné říjnové prohlídky se 23. 10. odehrají ve dvou časech, a to v 10:30 a ve 13:30 hodin. Památkou vás bude doprovázet mladý historik Jan Kremer.
Středočeský kraj | Památky

#světovéČesko a sedm výletů se svatou Ludmilou

Svatou Ludmilu známe jako patronku českého národa. Stála u počátků našeho státu, položila základy křesťanství v Čechách a jako manželka knížete Bořivoje I. a matka knížat Spytihněva a Vratislava se stala zakladatelkou vládnoucí dynastie Přemyslovců. V roce 2021 uplyne 1 100 let od jejího zavraždění na hradišti Tetín. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na místa spojená s jejím životem.
Středočeský kraj | Památky

#světovéČesko a náš nejznámější menhir: Kamenný pastýř a kamenné řady

Kdo zavítá do Bretaně, obvykle si nenechá ujít Carnac, největší a nejznámější „naleziště“ menhirů na evropském kontinentu. Právě tak při cestě z Prahy do Loun málokdo odolá malé zajížďce do Klobuk, kde z návrší severně od vsi dohlíží na krajinu zvláštní kamenný strážce. Seznamte se: je to nejznámější český menhir, zvaný Kamenný muž nebo také Zkamenělý pastýř.
Středočeský kraj | Památky

Slavná hlava Kelta se nakrátko vrací do Nového Strašecí

Po devíti letech se můžete opět v Novém Strašecí nakrátko setkat s jedním z nejvýznamnějších archeologických nálezů světového významu – s opukovou hlavou keltského heroa ze Mšeckých Žehrovic. Originál laskavě zapůjčí Národní muzeum, které ji má ve svých sbírkách a vystavuje ji jen při výjimečných příležitostech. Hlava Kelta bude k vidění o víkendu 19. a 20. září v budově muzea.
Středočeský kraj | Památky

Putování za svatou Ludmilou na Tetín, Levý Hradec a do Roztok

Poutě, Královský průvod, pochod, několik stezek i nová vyhlídka se sochou letos připomenou památku svaté Ludmily. Její osudy jsou inspirující i po staletích, oslavy a vzpomínkové akce vyvrcholí v roce 2021, kdy uplyne 1 100 let od jejího zavraždění na hradišti Tetín. Pojďte se tam podívat s portálem Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky