Úvod > Aktuality > #světovéČesko a náš nejznámější menhir: Kamenný pastýř a kamenné řady
#světovéČesko a náš nejznámější menhir: Kamenný pastýř a kamenné řady
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a náš nejznámější menhir: Kamenný pastýř a kamenné řady

  • Vydáno12. října 2020
Kdo zavítá do Bretaně, obvykle si nenechá ujít Carnac, největší a nejznámější „naleziště“ menhirů na evropském kontinentu. Právě tak při cestě z Prahy do Loun málokdo odolá malé zajížďce do Klobuk, kde z návrší severně od vsi dohlíží na krajinu zvláštní kamenný strážce. Seznamte se: je to nejznámější český menhir, zvaný Kamenný muž nebo také Zkamenělý pastýř.

Odkud se vzaly a proč tu jsou? Němí svědkové dávné minulosti: menhir Kamenný pastýř u Klobuk a jeho kamenný kolega z menhirových polí u bretaňského Carnacu

Klobuky
Carnac
Na rozdíl od novodobých kamenných kruhů – které jsme vám už v seriálu #světovéČesko představili – je Kamenný pastýř letitý a starší než lidská paměť. Je asi tři a půl metru vysoký, váží přibližně pět tun a je tvořen červeným, někdy až rezavě hnědým pískovcem, místy s křemennými valounky. Kámen zasahuje ještě asi dalšího půl metru pod zem a je jeden metr široký.
 

Největší český menhir

Němý svědek dávné minulosti je štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Podobně jako jiné menhiry podněcuje fantazii a vybízí k otázkám, proč tu je a odkud se vlastně vzal? Upřímně řečeno víme o něm jen velmi málo: nejstarším důkazem o existenci Kamenného pastýře je vojenská mapa z šedesátých let 18. století, ale ve skutečnosti se jeho stáří odhaduje na několik tisíc let. Nestojí tu ale od počátku věků: je jediným naším menhirem, který byl roku 1898 podrobně archeologicky prozkoumán. Tak se zjistilo, že kámen je osazen na světlém křídovém pískovci, což dokazuje, že byl vztyčen uměle.

Lidé z okolí si ho vážili: když jej totiž v roce 1852 vyvrátila vichřice, tehdejší obecní rada kámen nechala na obecní výdaje znovu postavit. Pamětní kniha farního úřadu v Klobukách tvrdí, že při té příležitosti pod něj do země dokonce na památku vložili mince.
 

Výlety v dubnu a srpnu

Více než jindy se výlet do Klobuk vyplatí 30. dubna a 13. srpna, tedy na významné keltské svátky Beltine a Lugnasad. Pokud se v těchto dnech u Kamenného pastýře zastavíte ještě před svítáním a počkáte si na první sluneční paprsky, uvidíte Slunce vycházet přesně nad Řípem.

Záhada anebo jen svérázný kalendář Keltů? Nevíme. Zato známe pár pověstí a legend, které menhir obestírají. Jedna tvrdí, že kdysi kolem sebe Pastýř míval celé zkamenělé stádo, tedy šest až dvanáct menších kamenů, které však bohužel zlikvidovalo zemědělství. Také se říká, že jde o zkamenělého pastýře, který prosil Ježíše a sv. Petra, aby zůstal na tomto světě navěky. Přání se mu splnilo: zkameněl, proměnil se v obří balvan a nejspíš tu opravdu bude stát navěky. A ještě jedna lidová historka: prý při každém zazvonění zvonu z klobuckého kostela se Kamenný pastýř o maličký kousek, který by odpovídal zrnku písku, posune ke vsi. Až se jednoho dne dostane k vchodu do chrámu, nastane soudný den. Ale nemějte strach, hned tak to nebude: zvonění z kapličky v Kokovicích ho prý vždy vrátí o krůček zpět.
 

Z českých Klobuk za menhiry do francouzského Carnacu

  • Menhir není těžké najít, ale v obci ho nehledejte: Kamenný pastýř stojí v polích za vesnicí kousek od silnice z Klobuk do Telců.
  • Náš tip? Výlet ke Kamennému pastýři se dá snadno spojit s návštěvou možná nejzáhadnějšího místa u nás, Kounovských kamenných řad. Na plošině v lese Rovina je v dlouhých řadách směřujících od severu k jihu vyskládáno přibližně dva a půl tisíce balvanů. Nejsou to sice vysoké štíhlé menhiry, ale také nejde o žádné drobečky: většina balvanů má v průměru 80 centimetrů. K čemu kamenné řady u Kounova sloužily? Kdo si dal tu práci, aby je tu vyskládal do pravidelných linek a k čemu celé dílo sloužilo? Spousty otázek, ale žádná odpověď.
  • Rájem megalitické kultury je bretaňský Carnac: v okolí města se vyskytují tisíce menhirů a dolmenů. Jsou památkou na civilizaci, která tu byla dávno před Kelty. Menhiry, od roku 1889 chráněné jako historická památka, se v řadách táhnou borovými lesy a vřesovišti na kilometry daleko.
Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Tajemná místa Česka – poodhrňte roušku záhad a tajemství

Také vás nenechávají v klidu tajemná a záhadami opředená místa? Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na výlety, ze kterých vám bude přebíhat mráz po zádech. Vypravte se spolu s námi na putování po místech, která jsou zahalena rouškou tajemství, záhadami a mystérii. Některá z nich jsou doslova prosycena příjemnou energií, kterou pocítí i ti, kteří běžně nejsou na takové vjemy citliví. Existují však i místa spojována s neštěstím a tragédiemi, kde již samotný pobyt nepřináší příjemné pocity a některá místa v sobě ukrývají záhady, které se dosud nepodařilo objasnit. Říká se, že v každé z legend leží pravda – pojďte objevovat místa s nimi spojená.

Výlet za kameny obestřenými tajemstvím na Lounsko

Výlet za kameny obestřenými tajemstvím na Lounsko

Louny leží v centru výskytu menhirů, kamenných řad či kruhů. Kdekdo zná Kounovské kamenné řady, menhir zvaný Zakletý mnich u Drahomyšle anebo menhir nazývaný Kamenný muž či Zkamenělý pastýř nedaleko Klobuk.

Slánský Tyršův menhir

Slánský Tyršův menhir

Před desítkami let slánský menhir do městského lesoparku nechali přemístit slánští Sokolové z nedalekého Dolína. Umístili na něj medailon věnovaný Miroslavu Tyršovi.

Lechův kámen u Kouřimi

Lechův kámen u Kouřimi

Velká rulová skála na návrší proti starobylé Kouřimi je opředena mnoha legendami. Některé pověsti praví, že se tu slétaly čarodějnice. Název skalky pochází zřejmě z 19. století a je odvozen od bájného knížete Lecha, který měl být bratrem praotce Čecha.

Kamenný pastýř – největší český menhir u Klobuk

Kamenný pastýř – největší český menhir u Klobuk

U vesnice Klobuky stojí na poli tři a půl metru vysoký červenohnědý pískovec, štíhlý, osamělý a v rovinaté krajině velmi nápadný. Jedná se o největší český menhir, němý svědek dávné minulosti o níž se jen dohadujeme.

Expozice Kounovské kamenné řady

Expozice Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady, kterým se říká nejzáhadnější místo Česka, tvoří až stovky metrů dlouhé řady balvanů na vrchu Rovina, o kterých se už sedm desetiletí vedou spory.