Úvod > Aktuality > Slavná hlava Kelta se nakrátko vrací do Nového Strašecí
Památky

Slavná hlava Kelta se nakrátko vrací do Nového Strašecí

  • Vydáno17. září 2020
Po devíti letech se můžete opět v Novém Strašecí nakrátko setkat s jedním z nejvýznamnějších archeologických nálezů světového významu – s opukovou hlavou keltského heroa ze Mšeckých Žehrovic. Originál laskavě zapůjčí Národní muzeum, které ji má ve svých sbírkách a vystavuje ji jen při výjimečných příležitostech. Hlava Kelta bude k vidění o víkendu 19. a 20. září v budově muzea.
Hlava KeltaZajímáte se o archeologii, kelty a jejich kulturu? Pak se musíte o víkendu 19. a 20. září 2020 vydat do Nového Strašecí, kde bude k vidění druhý nejvzácnější archeologický artefakt naší zeměhlava Kelta. Originál Muzeum v Novém Strašecí zapůjčuje Národní muzeum, které ji má ve svých sbírkách a vystavuje ji jen při výjimečných příležitostech. Nutno podotknout, že naposledy! Kamenná plastika, která je svým významem zcela jistě evropským unikátem, už údajně nikdy Národní muzeum neopustí. Natolik je její jedinečnost historiky ceněná a považovaná. Na svůj poslední "výlet" se Kelt vydá právě do Nového Strašecí, do míst svého původu.  

Hlava Kelta z profiluPlastika byla nalezena na jižním okraji obory Na Libeni u Mšeckých Žehrovic 19. 5. 1943 Josefem Šlajchrtem. Vytvořili ji Keltové v 2. polovině 3. stol. před Kristem z bělohorské opuky, která zasahuje i na Novostrašecko. Skulptura mohla představovat uctívaného, heroizovaného, člena místní komunity, snad druida. Busta zobrazuje muže s typickým keltským nákrčníkem, jenž svého nositele řadil mezi vyšší vrstvu.

Originální skulptura bude pro veřejnost vystavena v sobotu 19. září v novostrašeckém muzeu od 10:00 do 18:00 hodiny a v neděli 20. září od 10:00 do 17:00 hodin.
 

Keltský tábor před muzeem

Keltský táborV sobotu 19. září se bude zároveň konat Den v keltském duchu. Jeho součástí bude keltský tábor před muzeem a hudebně taneční odpoledne na Komenského náměstí. Zde se budete moci zaposlouchat do irských a skotských melodií v podání kapel Rí Ra a Chip&Co. nebo do zvuku skotských dud ve zkušených rukách Václava Routa.

Jak se tančí irské setové tance předvedou ve dvou vstupech tanečníci z Prague Irish Set Dancers. Ke zpříjemnění dne jistě přispěje i ochutnávka pravé skotské whisky či českého piva. Nebudou dokonce chybět ani pravé skotské pokrmy.
Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejstarší a nejvzácnější archeologické nálezy

Venuše, hlava Kelta, kel z Pavlova, náušnice z Velké Moravy, mumie egyptské princezny anebo meteorit z Opavy: muzea v České republice pečují o řady archeologických skvostů. Podívejte se na Kudy z nudy na prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či v místech, kde byly poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum města Nové Strašecí leží v okresu Rakovník asi 40 km západně od Prahy. Prohlédnout si zde můžete dvě stálé expozice, kterými jsou Keltové na Rakovnicku (se slavným nálezem Hlava Kelta) a Zemědělská usedlost na Novostrašecku.

Další aktuality

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky

Skalní hrad Drábské světničky zůstává i nadále uzavřený

Letos se jako i v minulých letech turistům neotevře skalní hrad Drábské světničky u Mnichova Hradiště ve Středočeském kraji. Lesy České republiky zde chystají velkou rekonstrukci, která má zajistit ochranu památky tak, aby nedocházelo k poškozování skal lidskou nohou.
Středočeský kraj | Památky

Co navštívit v Brdech? Tipy na výlety do Brd, kam byl dlouho vstup zakázán

Padrťské rybníky, lovecký zámeček Tři trubky, nespočet studánek a skalních vyhlídek a také deset vrcholů s nadmořskou výškou více než 800 metrů – to všechno nabízejí Brdy, které se pro turisty nedávno otevřely. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kam se dlouho nesmělo chodit.
Středočeský kraj | Příroda

Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Užijte si aquaparky, bazény a vodní radovánky v okolí Prahy

O vodní ráje, v nichž si po celý rok můžete užívat sport, zábavu i relaxaci, není v regionu Střední Čechy nouze. Zadovádějte si v bazénu, sjeďte divokou řeku, vyhřejte se se v sauně anebo si užijte pořádnou zábavu při jízdě na toboganu! Za vodními radovánkami můžete vyrazit do Čestlic, Kladna, Kolína, Berouna, Příbrami a dalších měst. Stačí si jen vybrat.
Středočeský kraj | Lázně a wellness