Úvod > Aktuality > Slavná hlava Kelta se nakrátko vrací do Nového Strašecí
Slavná hlava Kelta se nakrátko vrací do Nového Strašecí
"> "> ">
Památky

Slavná hlava Kelta se nakrátko vrací do Nového Strašecí

  • Vydáno17. září 2020
Po devíti letech se můžete opět v Novém Strašecí nakrátko setkat s jedním z nejvýznamnějších archeologických nálezů světového významu – s opukovou hlavou keltského heroa ze Mšeckých Žehrovic. Originál laskavě zapůjčí Národní muzeum, které ji má ve svých sbírkách a vystavuje ji jen při výjimečných příležitostech. Hlava Kelta bude k vidění o víkendu 19. a 20. září v budově muzea.
Hlava KeltaZajímáte se o archeologii, kelty a jejich kulturu? Pak se musíte o víkendu 19. a 20. září 2020 vydat do Nového Strašecí, kde bude k vidění druhý nejvzácnější archeologický artefakt naší zeměhlava Kelta. Originál Muzeum v Novém Strašecí zapůjčuje Národní muzeum, které ji má ve svých sbírkách a vystavuje ji jen při výjimečných příležitostech. Nutno podotknout, že naposledy! Kamenná plastika, která je svým významem zcela jistě evropským unikátem, už údajně nikdy Národní muzeum neopustí. Natolik je její jedinečnost historiky ceněná a považovaná. Na svůj poslední "výlet" se Kelt vydá právě do Nového Strašecí, do míst svého původu.  

Hlava Kelta z profiluPlastika byla nalezena na jižním okraji obory Na Libeni u Mšeckých Žehrovic 19. 5. 1943 Josefem Šlajchrtem. Vytvořili ji Keltové v 2. polovině 3. stol. před Kristem z bělohorské opuky, která zasahuje i na Novostrašecko. Skulptura mohla představovat uctívaného, heroizovaného, člena místní komunity, snad druida. Busta zobrazuje muže s typickým keltským nákrčníkem, jenž svého nositele řadil mezi vyšší vrstvu.

Originální skulptura bude pro veřejnost vystavena v sobotu 19. září v novostrašeckém muzeu od 10:00 do 18:00 hodiny a v neděli 20. září od 10:00 do 17:00 hodin.
 

Keltský tábor před muzeem

Keltský táborV sobotu 19. září se bude zároveň konat Den v keltském duchu. Jeho součástí bude keltský tábor před muzeem a hudebně taneční odpoledne na Komenského náměstí. Zde se budete moci zaposlouchat do irských a skotských melodií v podání kapel Rí Ra a Chip&Co. nebo do zvuku skotských dud ve zkušených rukách Václava Routa.

Jak se tančí irské setové tance předvedou ve dvou vstupech tanečníci z Prague Irish Set Dancers. Ke zpříjemnění dne jistě přispěje i ochutnávka pravé skotské whisky či českého piva. Nebudou dokonce chybět ani pravé skotské pokrmy.
Venuše a ti druzí... aneb 10 tipů na nejstarší archeologické nálezy

Venuše a ti druzí... aneb 10 tipů na nejstarší archeologické nálezy

Vlastivědné muzeum v Olomouci vystavuje v těchto dnech originál nejznámějšího archeologického skvostu České republiky, Věstonické Venuše. Prehistorických památek však naše země vydala mnohem víc, například kel z Pavlova, kostry pravěkých zvířat, zkameněliny trilobitů a z mladších období pak hlavu Kelta či velkomoravské gombíky. Objevte v našich 10 tipech prastaré skvosty archeologie, které si můžete prohlédnout v muzeích, archeoparcích či místa, kde byly tyto poklady nalezeny. Některé z nich jsou starší více než 10 000 let!

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum Nové Strašecí

Muzeum města Nové Strašecí leží v okresu Rakovník asi 40 km západně od Prahy. Prohlédnout si zde můžete dvě stálé expozice, kterými jsou Keltové na Rakovnicku (se slavným nálezem Hlava Kelta) a Zemědělská usedlost na Novostrašecku.

Další aktuality