Úvod > Aktuality > Palác Kinských se dočasně uzavírá – Umění starověku nahradí výstavy
Palác Kinských se dočasně uzavírá - Umění starověku nahradí výstavy
"> ">
Kultura

Palác Kinských se dočasně uzavírá – Umění starověku nahradí výstavy

  • Vydáno25. dubna 2015
Palác Kinských, budovu Národní galerie v Praze v unikátním prostředí Staroměstského náměstí, čekají v blízké budoucnosti významné změny. Ke dni 26. dubna dojde v paláci Kinských k dočasnému uzavření výstavních prostor pro veřejnost. Stálá expozice Umění Asie bude po několikatýdenní rekonstrukci znovu otevřena s novým tematickým programem, Umění starověku naopak vystřídají krátkodobé výstavy s vysokým návštěvnickým potenciálem. Cílem Národní galerie v Praze je výrazné oživení prostoru staroměstského rokokového paláce, který patří k nejméně navštěvovaným objektům galerie.
Svojí polohou v samotném centru Prahy je palác Kinských nejdůležitějším strategickým objektem Národní galerie v Praze, která jej chce proměnit v místo vyhledávané širokou veřejností nejen pro atraktivní mezinárodní program krátkodobých výstav, ale i pro možnost klidného posezení při dobré kávě.
 

Poslední možnost zhlédnout unikáty starověku

Palác KinskýchKrátkodobé výstavy tak nahradí ve druhém patře paláce stávající expozici Umění starověku, kterou je možné navštívit naposledy 26. dubna 2015. Na nevelkém prostoru tak mají diváci poslední možnost obdivovat výběr uměleckých předmětů od starověkého Egypta po Etrusky. Kurátorům Národního muzea a Národní galerie v Praze ve spolupráci s Univerzitou Karlovou se podařilo sestavit jedinečnou prezentaci největších pokladů starověkého umění z českých sbírek. Tu měli návštěvníci možnost na Staroměstském náměstí zhlédnout od roku 2011, s krátkou přestávkou na přelomu let 2013 a 2014.
 
Mezi návštěvnicky nejatraktivnější část expozice Umění starověku patří bezesporu část věnovaná odkazu kultur starověkého nilského údolí. Hlavní pozornost je věnována faraonskému Egyptu, zastoupeny jsou ale i kultury, které ve starověku vzkvétaly v oblasti středního Nilu – v Núbii. V této části expozice je vystavena i velmi vzácná tzv. Pražská rakev pocházející z Ramessovského období a z první poloviny Třetí přechodné doby, tj. 13. až 10. století před naším letopočtem.
 

Umění Asie se dočasně loučí originálním programem

MuzeumOd roku 2010 je palác Kinských domovem sbírky starého i současného umění Asie. Stálá expozice divákům představuje nejvýznamnější umělecké soubory archaického čínského umění, buddhistického sochařství, tibetské votivní obrazy, islámskou keramiku, japonské buddhistické umění, dřevořezy a dekorativní umění či starou i moderní čínskou malbu. Expozice Umění Asie bude od 27. dubna dočasně uzavřena po dobu několika týdnů z důvodu demontáže expozice starověkého umění ve druhém patře. O víkendu před uzavřením budou mít návštěvníci možnost naposledy zhlédnout také Dekadentní salon paláce Kinských ve druhém patře, který se s nadsázkou inspiruje konceptem klasických orientálních salonů.
 
V souvislosti s dočasným uzavřením expozice připravilo Lektorské oddělení Národní galerie v Praze na sobotu 25. dubna zajímavý doprovodný program Motýl a asijské květiny navazující na letošní tematický projekt a připravovanou výstavu Skrytá řeč rostlin. Jeho součástí budou dvě výtvarné dílny – jedna zaměřená na tradiční japonské umění origami s lektorem Jiřím Boumou pro rodiče a děti a druhá věnovaná malování na hedvábí s Klárou Stodolovou, tentokrát s motivy asijským květin. Vedle toho se návštěvníci budou moci zúčastnit přednášky Čínský motýl v lásce znamená... kurátorky Petry Pollákové na téma spojení motivu lásky a života s tematikou květin.
Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Palác Kinských v Praze

Palác Kinských v Praze

Budova paláce Kinských je sídlem Národní galerie Praha. V prostorách paláce je po jeho rekonstrukci otevřeno Kafkovo knihkupectví. Vzniklo zde také informační centrum Národní galerie, kavárna a muzejní obchod.