ÚvodAktualityZoo Praha zve na Velikonoce i na novou expozici Gobi
Příroda

Zoo Praha zve na Velikonoce i na novou expozici Gobi

  • 26. března 2024
Velikonoční víkend v Zoo Praha nabídne honbu za pokladem, zdarma komentované prohlídky nové expozice Gobi i exkurzi do Ptačích mokřadů, které před pár dny obydlely nejvzácnější kachny světa, působiví morčáci paranští. Oba víkendové dny se bude konat i speciální setkání u tříměsíční gorilí samičky Mobi. Na Velikonoční pondělí čeká návštěvníky tematický program u více než dvaceti druhů zvířat napříč zoologickou zahradou, přičemž některá setkání jsou letošní novinkou – například krmení manulů nebo setkání u populárních kapybar. Dojde i na velikonoční trénink lachtanů nebo krmení vejcožrouta. V pondělí 1. dubna bude navíc v provozu aprílová telefonní linka na pana Hrocha.

I pražská zoo slaví Velikonoce Kde jinde strávit alespoň jeden den velikonočních prázdnin než v Zoo Praha, kde se připravíte na blížící se Velikonoční pondělí, nebo ho přímo v zoo prožijete? Návštěvu pražské zoo ozvláštní i nově otevřená expozice Gobi (nejen) pro koně Převalského. Během nadcházejícího víkendu ji můžete poznat během speciálních prohlídek s průvodcem, které začínají v sobotu i neděli ve 14:00 hodin u horní stanice lanovky.

A na co všechno se můžete o Velikonocích v Zoo Praha těšit? Na Velký Pátek, letos 29. března 2024, se podle pověstí otevírají hory a skály, které vydávají své poklady. Přijďte si do zoo zahrát rodinnou stopovačku. Na úspěšné řešitele čeká odměna! Během dne budou probíhat komentovaná krmení. Během velikonočního víkendu 30. a 31. března čeká návštěvníky v 11:00 exkurze za nejvzácnějšími kachnami světa, morčáky paranskými. Spolu s průvodcem si projedete Ptačí mokřady, sraz je u běžeckého radaru. Od 14:00 se chystá výprava do Gobi – prozkoumejte nově otevřený expoziční celek! Sraz s průvodcem je u horní stanice lanovky. Jak se daří malé Mobi v Rezervaci Dja zjistíte v 16:00. Sraz s průvodcem bude u Toulavého autobusu před vstupem do Rezervace Dja. I v sobotu a neděli budou pokračovat komentovaná setkání u vybraných druhů zvířat. Velikonoční pondělí 1. dubna 2024 si v Zoo Praha užijete se zvířaty při komentovaném krmení a od 10 do 15 hodin můžete volat na speciální aprílovou linku na číslo 296 112 300 panu Hrochovi. Velmi oblíbený je mezi návštěvníky Zoo Praha trénink a krmení lachtanů jihoafrických. Na Velikonoční pondělí ve 13:30 čeká lachtany navíc speciální velikonoční nadílka – ryby zamražené do tvaru vajec.
 

Prozkoumejte novou expozici Gobi

Zoo Praha GobiV sobotu 23. března 2024 otevřela Zoo Praha novou expozici Gobi, která představuje mongolskou faunu v prostředí věrně imitujícím tamnější krajinu. Nachází se v horní části zahrady u stanice lanovky. Kromě ikonických koní Převalského zde našlo domov dalších jedenáct druhů zvířat žijící v mongolské Gobi. Jedná se například o pouštní kočky manuly anebo předobraz bájného olgoje chorchoje, hroznýška tatarského. Kromě pozorování zvířat si zde prohlédnete také řadu gobijských artefaktů – autentickou jurtu, tradiční mongolské ovó, kosti dinosaurů či záhadné petroglyfy.

Zoo Praha GobiHlavní výběh zaujímá plochu 2 000 m2 a snahou jeho tvůrců bylo vytvořit zde prostředí co nejpodobnější středoasijské suché stepi. Tomu odpovídá chudá vegetace, kaskádovitý povrch výběhu členěný skalními výchozy a balvany i hrubý povrch z písku a kamení vhodný pro rovnoměrný obrus kopyt. Stupňovitý svah výběhu imitující terén zvlněné stepi džungarské Gobi plynule přechází v okolní pohoří. Umělé skalní útvary v jednom místě věrně napodobují konkrétní mongolskou lokalitu – světoznámé Planoucí útesy, které proslavily paleontologické nálezy z konce druhohor. Na venkovní výběh navazuje menší pavilon zasazený do terénu a zcela osázený zelení. Uvnitř si prohlédnete terária s menšími pouštními živočichy: domov tu našel ježek ušatý, pískomil mongolský (ve své původní, nedomestikované formě), droboučký křečík Roborovského a pestruška písečná, známá také jako stepní lumík. Z plazů je zde mimo zmiňovaného hroznýška alias olgoje chorchoje ještě řada agamek a paještěrek. V Gobi žijí ale také živočichové trávící své dny pod zemí – švábi lékařští (připomínající miniaturní želvičky), a štíři Martensovi. I ti tu nesmějí chybět. Štíry uvidíte díky dvojímu osvětlení i světélkovat. Komentované prohlídky expozice Gobi začínají v sobotu a neděli 30. a 31. března ve 14:00 hodin.
 

Světová rarita v Ptačích mokřadech

vzácné kachny v Zoo PrahaSvětovou raritu ukrývá i expozice Ptačí mokřady. Pouze zde totiž žijí morčáci paranští – kriticky ohrožené rybožravé kachny, které mimo jejich domovinu nelze spatřit nikde jinde na světě než právě od letoška v Zoo Praha. Ochranu tohoto druhu v místě jeho přirozeného výskytu pražská zoo již řadu let podporuje v rámci svých in situ projektů. Právě proto teď získala pět párů morčáků do svého chovu.

Procházka po „haťových chodnících“ zájemce provede také kolem otevřených výběhů obývaných jeřáby a kachnami až ke kryté expozici člunozobců. Tyto unikátní ptáky s ohromným zobákem chová Zoo Praha jako jedna z mála zoo na světě. Spatříte je přes prosklenou čelní stěnu v bohatě zarostlé ubikaci navozující atmosféru záplavových středoafrických mokřadů. S průvodcem sem můžete zajít v sobotu a neděli 30. a 31. března v 11:00 hodin.

Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

1. 6.29. 9.
Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den. Do března 2024 probíhají komentovaná krmení a setkání o všech víkendech a svátcích.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Další aktuality

1. červen v Zoo Praha jako každoročně patří dětem

Všechny děti do 15 let budou moci v sobotu 1. června 2024 přijít do Zoo Praha pouze za 1 korunu! Na tento den, kdy se slaví Den dětí, si pražská zoo připravila pro své nejmladší návštěvníky, bohatý program, který tradičně probíhá ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy.
30. květen 2024 18:00
Příroda, Praha

Věda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!

Výstaviště v pražských Letňanech otevírá své brány veřejnosti. Začíná zde totiž Veletrh vědy 2024! Letošní ročník láká na pestré expozice ze všech vědních oborů, hry, praktické ukázky, virtuální realitu nebo rozpravy s experty. O tom, že věda rozhodně není nuda, se přesvědčíte 30. května až 2. června 2024 na Veletrhu vědy Otevřeno je každý den od 10:00 do 18:00 a za vstup se neplatí.
30. květen 2024 14:00
Zážitky, Praha

Na nádraží v Praze-Vršovicích se chystá Regionální den železnice

Už tuto sobotu 1. června, která navíc připadá na Mezinárodní den dětí, se chystá na nádraží v Praze-Vršovicích velká oslava Regionálního dne železnice. České dráhy zvou malé i velké milovníky světa na kolejích na den plný moderní železniční techniky i nostalgie. Oblíbená akce letos proběhne v areálu stanice a depa Vršovice od 9:30 do 17:00 hodin. Nebudou chybět jízdy parních a jiných historických vlaků a děti se mohou těšit na tvořivé dílničky, spoustu další zábavy a slona Elfíka.
30. květen 2024 11:00
Zážitky, Praha

Závody veslic pražské Primátorky se uskuteční už o tomto víkendu

Po vzoru The Boat Race, ve kterém každoročně před zraky milionů diváků měří své síly studenti univerzit v Oxfordu a Cambridge, byly pražské Primátorky původně kláním osmiveslic. Během více než stoleté historie se tuzemská obdoba nejprestižnějšího veslařského závodu světa rozšířila o další disciplíny a dnes je legendární klání na Vltavě několikadenní společenskou událostí. Výjimečnou podívanou souboj univerzitních osem zůstal, proto mu patří velkolepý závod. Letošní Primátorky startují 31. května až 2. června 2024 na Rašínově nábřeží a slibují mnoho napínavých sportovních zážitků.
30. květen 2024 6:00
Letní sporty, Praha

Milovníci aut míří na Legendy do areálu Výstaviště

Ojedinělá automobilová slavnost Legendy vstupuje do svého 9. ročníku a ve dnech 1. a 2. června 2024 otevře své brány na Výstavišti v pražských Holešovicích. Pořadatelé připravili pro širokou veřejnost opět víkend plný automobilových skvostů a zábavy spojené se světem motorismu. Hlavním tématem letošního ročníku je “Anglická noblesa“. Představí se značky Mini, LandRover, Lotus, McLaren, Bentley, Rolls-Royce a další.
29. květen 2024 8:00
Zážitky, Praha

50 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Praze – zábavní parky, muzea a expozice po celý rok

Zůstáváte o víkendu nebo o dovolené s dětmi v Praze? Anebo naopak míříte s celou rodinou do metropole na výlet a hledáte inspiraci, kam se s malými turisty vydat za poznáním i zábavou? V obou případech se vám budou určitě hodit naše tipy, které jsou pro rodiny s dětmi jako ulité. Vydejte se za zvířátky, do originálních expozic, kde si děti vyhrají anebo za zábavou, která bude bavit jak děti, tak dospělé.
29. květen 2024 7:07
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (1.6. – 2.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Czech Republic FIM Speedway Grand Prix – Mistrovství světa na ploché dráze 2024, Toulava Fest 2024, Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi, Pražský železniční den 2024, Rumfest 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
29. květen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Nově zrekonstruovaný Masarykův včelín uvidíte z Jeleního příkopu

Návštěvníci Pražského hradu mají nyní možnost při procházce Jelením příkopem zahlédnout nově zrekonstruovaný Masarykův včelín, který se od poloviny 30. let minulého století nachází v Lumbeho zahradě. Vidět je z Masarykovy vyhlídky.
28. květen 2024 6:00
Příroda, Praha