Úvod > Aktuality > Olomouc v sobotu zažije velkolepou Svatohubertskou mši a oslavu Tradic myslivosti
Olomouc v sobotu zažije velkolepou Svatohubertskou mši a oslavu Tradic myslivosti
">
Životní styl

Olomouc v sobotu zažije velkolepou Svatohubertskou mši a oslavu Tradic myslivosti

  • Vydáno28. října 2015
Dva krásné kostýmované průvody s historickými kočáry, slavnostní mše svatá, celebrovaná arcibiskupem olomouckým Janem Graubnerem, představení Řádu svatého Huberta a pestrý program na Dolním náměstí. K tomu ještě přehlídka cvičených sokolů, myslivečtí trubači a samozřejmě i výborný zvěřinový guláš. Olomouc čeká v sobotu 31. října velkolepá oslava tradic myslivosti a starobylého loveckého Řádu svatého Huberta.

Sobotní program začíná v Olomouci už ráno. V 9.30 vyrazí průvod v parádních kostýmech a s historickými kočáry z Biskupského náměstí ke katedrále svatého Václava. Zde v 10 hodin začne mše svatá. Půjde o opravdový zážitek, když hudební složku bude tvořit Mše Es-dur skladatelů P. Vacka a J. Selementa v podání smíšeného sboru Carmen a mužského sboru Řádu sv. Huberta ze Zábřehu, které na lesnice doprovodí Trubači Zábřeh. Po bohoslužbě se vydá další průvod od katedrály na Dolní náměstí po trase Dómská, Wurmova, Biskupské náměstí, Mariánská, náměstí Republiky, Denisova, Universitní, Na hradě, Žerotínovo náměstí a Panská. Na náměstí pak ve 12,30 zahájí další několikahodinový program trubači.

Lovecký řád, zasvěcený patronu lovců svatému Hubertovi, založil už roku 1695 František Antonín hrabě Sporck, který chtěl v regulích řádu spojit osvícenecké myšlenky, novodobou ušlechtilou myslivost a humanismus. Tradici loveckého řádu se pokusili obnovit nadšenci ilegálně už v 70. letech minulého století, oficiálně byla činnost řádu obnovena roku 1993. Oslavy tradic myslivosti jsou spjaty především se sídlem hraběte Sporcka na zámku Kuks, letos poprvé tyto oslavy zažije Morava, konkrétně její historická a církevní metropole Olomouc.

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka v Olomouci a unikátní expozice barokní prachárny

Korunní pevnůstka na levém břehu Mlýnského potoka je součástí fortifikačního systému města, tzv. Olomoucké pevnosti. Pevnůstku nechala, stejně jako celou pevnost, vystavět Marie Terezie v letech 1745 – 1757.

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.