ÚvodAktualityHrad Karlštejn ožije tento týden nočními prohlídkami
Památky

Hrad Karlštejn ožije tento týden nočními prohlídkami

  • 26. srpna 2020
Hrad Karlštejn tento týden ožije večerními akcemi. Ve středu můžete přijít na Večerní putování hradem s překvapením, v pátek se v hradních posvátných prostorách budou konat mimořádné prohlídky kaplí a pomyslnou třešničkou na dortu bude v sobotu 29. srpna Hradozámecká noc.
Hrad KarlštejnHrad Karlštejn nabízí množství zajímavých programů i poslední srpnový týden. Ve středu 26. 8. čeká od 20:00 do 21:00 večerní putování hradem Karlštejnem. Průvodci vás seznámí s historií hradu, soukromými a reprezentačními prostorami cisaře Karla IV. a představíme vám také karlštejnské pověsti. Věděli jste, že karlštejnští obránci museli "převléci" Kozla za srnce, aby odvrátili obléhání hradu? Že jedna z manželek Karla IV. měla hlídat poklad? Přijďte, možná se potkáte i s bílými pannami.

Pátek 28. 8. bude zasvěcen exkluzivním mimořádným večerním prohlídkám posvátných prostor hradu Karlštejna včetně Kaple svatého Kříže. Když na nádvořích utichne turistický ruch a hrad se ponoří do tichého večerního odpočinku. To je právě ta správná doba na procházku karlštejnskými kaplemi. Kapacita prohlídky je striktně omezena na max. 6 osob. Nuný je předchozí nákup vstupenek po rezervace na tel. či. 311 681 617  nebo nákup vstupenek pouze online.

Kaple svatého KřížeNejrušnějí bude na Karlštejně ale poslední srpnovou noc 29. 8. při Hradozámecké noci 2020. Od 19 do 23 hodin máte možnost prohlédnout si Karlštejn vlastním tempem – podíváte se do soukromých a reprezentačních prostor císaře Karla IV. bez doprovodu průvodce. Zpřístupněna bude, zcela mimořádně, také nejkrásnější prostor na Karlštejně – Kaple svatého Kříže, a to při večerním osvětlení, jak jej mohl vidět pouze císař Karel IV. Do kaple vás doprovodí a celý symbolický nebeský Jeruzalém představí zdejší průvodci. Na nádvoří hradu navíc potkáte šermíře a fakíry, bude se konat ohňová show a proběhne také promítání filmu Noc na Karlštejně na hradební zeď.
Hradozámecká noc 2024 – přehled otevřených památek

24. 8.
Hradozámecká noc 2024 – přehled otevřených památek

15. ročník Hradozámecké noci se opět bude loučit s prázdninami. Připravuje se opět bohatý doprovodný program pro děti a dospělé po celé České republice. Opět budou připravena kulturní představení, ohnivé show, netradiční prohlídkové okruhy a dokonce i adrenalinové zážitky.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn Památky

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů Příroda

Naučná stezka a cyklostezka Po stopách českých králů

Cyklostezka Po stopách českých králů na Berounsku spojuje Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor a mimo projížďky krásným údolím řeky také informuje o historii těžby vápence, vzácných zvířatech nebo o zkamenělinách spojených s osobou badatele Joachima Barrande.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Další aktuality

Bělské balónové hemžení bude nevšedním zážitkem pro celou rodinu

Bělá pod Bezdězem, její okolí, začátek léta a horkovzdušné balóny – to vše patří neodmyslitelně k sobě a to také shrnuje již 22. ročník Bělského balónového hemžení. Ten letošní se koná od 30. května až do 2. června 2024. Místní i turisté mohou sledovat balónové hemžení v okolí hradu Bezděz, Máchova jezera, ale také Českého ráje. Hojně navštěvovanou se stala sobotní večerní světelná show.
30. květen 2024 12:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Královský průvod císařovny Elišky se vydá na cestu Berounskem

Tento víkend 1. a 2. června se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Čtvrtá manželka českého krále a císaře římského Karla IV., Eliška Pomořanská, vyrazí Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského na pouť za uzdravení svého manžela. Průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císařovnu Elišku i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
30. květen 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

České značky: fenomén Igráček

Nejsou tak populární jako hračky Lego nebo Playmobil, ale přesto je zná celé Česko: řeč je o Igráčcích, malých figurkách představujících nejrůznější profese a činnosti. Kdo si s nimi nehrál jako dítě, ten je alespoň znal od kamarádů. Dnes je kromě dětí mají rádi i sběratelé, navíc Českem řadu let kolovala výstava Fenomén Igráček.
29. květen 2024 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi ve Středočeském kraji

Skvělé výlety pro děti a rodinné zážitky i dovolená v regionu Středočeský kraj. Vezmeme vás na krásná místa, kde si výlet užije celá rodina. Středočeský kraj patří mezi oblíbené turistické oblasti a svým návštěvníkům nabízí spousty památek, hradů a zámků, kulturních událostí, zábavních center i sportovního vyžití.
29. květen 2024 7:54
Zážitky, Středočeský kraj

České značky: sklárna Rückl

Sklárna Rückl v Nižboru je proslulá výrobou broušeného křišťálu. Navazuje na 300 let dlouhou tradici a specializuje se na exkluzivní ruční produkci. V rukou zdejších návrhářů sklářů a brusičů se zrodily křišťálové trofeje Český lev i oceňované designové kolekce Ronyho Plesla, mimořádně oblíbené jsou komentované prohlídky. Dokonce tu narazíte i na stopy seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře!
28. květen 2024 15:16
Kultura, Středočeský kraj

Historické traktory a zemědělské stroje v pohybu uvidíte v Čáslavi

Zájemce o historickou zemědělskou techniku láká na tradiční akci muzeum v Čáslavi. Pro návštěvníky je připraven ve dnech 1. a 2. 6. 2024 bohatý program. Tradičně budou předváděny v chodu unikátní exponáty ze sbírek muzea, ale i od soukromých sběratelů. Po celý víkend bude probíhat předváděcí akce historické zemědělské techniky s názvem Pradědečkův traktor.
27. květen 2024 16:00
Kultura, Středočeský kraj

Turistický autobus vás v létě zaveze do Brdských lesů

V sobotu 8. června 2024 poprvé vyjede okružní cyklobusová linka s označením 505 (dříve 5B), která každý víkend až do 15. září poveze turisty a cyklisty z Příbrami do Kozičína nebo Orlova za krásami a klidem Brd.
26. květen 2024 15:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Kostelec nad Černými lesy ožije keramickými trhy

Letošní ročník Keramických trhů 2024 v Kostelci nad Černými lesy se uskuteční v sobotu 25. května na náměstí Smiřických. Příchozí se mohou těšit nejen na prodej keramiky, ale také na práci s hrnčířským kruhem, přehlídku řemesel či koncert.
23. květen 2024 13:32
Zážitky, Středočeský kraj