!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?
Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

  • Vydáno4. prosince 2021
V Horní Lidči na Valašsku si v budově za kostelem sv. Václava můžete prohlédnout originální ručně vyřezávaný mechanický betlém. Betlémská scéna o rozloze 170 m² přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému je osazeno 230 figur, z toho 75 pohyblivých, a více jak stovka vyřezávaných staveb.
Betlém Horní LidečBetlém v Horní Lidči je v mnohém specifický a odlišný od "tradičního" pojetí. Betlémský příběh je zasazen do realit turisticky zajímavého území Zlínského a Trenčínského kraje. Ty jsou reprezentovány dřevořezbami čtyřiceti nejzajímavějších míst obou krajů, jakými jsou například Svatý Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad, zámek Bojnice atd. Část betlému je vyhrazena také dřevěným stavbám z Horní Lidče. K betlému nerozlučně patří pohyblivé figurky, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky. Zde jich můžete obdivovat 75, dalších 230 statických figurek dokresluje scénu.

Dalším specifikem je filmová a multimediální projekce, která se stala nedílnou součástí prohlídky. Třicetiminutová projekce návštěvníkovi přibližuje nejzajímavější historické momenty, události, zvyky, stará původní řemesla tak, jak se v průběhu staletí vyvíjel život na československém pomezí.

Betlém LidečBěhem filmové projekce jsou světelnými efekty zvýrazňovány jednotlivé monumenty betlému, o kterých se v daném okamžiku ve filmu hovoří. Podmanivá hudba a průvodní slovo dotvářejí výjimečnou atmosféru betlémského příběhu o narození Ježíška. Na vytvoření prostoru a navození atmosféry, která přinese návštěvníkovi hluboký duchovní zážitek, byl při stavbě betlému kladen největší důraz. Tím je nový betlém v Horní Lidči charakteristický a mimořádný.

Expozice betlému se nachází v oranžové budově vedle moderního kostela. Otevřeno je zde celoročně denně mimo pondělí od 10 do 16 hodin. Vstupné pro dospělého činí 60 korun, děti zaplatí 40 Kč a rodinná vstupenka (2+2) vyjde na 140 korun.
Mechanický betlém Horní Lideč

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Lačnovské skály na Valašsku

Lačnovské skály na Valašsku

Lačnovské skály jsou členěny na horní skály, zvané Vrátnica a dolní skály, zvané Trčkovy skály. Horní skály jsou dlouhé asi 70 m a vysoké 11 m. Jsou zde četné voštiny, skalní mísy a pseudokrasové jeskynní výklenky. Z horních skal je nádherný výhled.

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky – malebná nejjižnější část Beskyd

Pohoří Javorníky jsou na českém území součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na západě tvoří hranici s Vizovickými vrchy údolí Senice, na severu Vsetínská Bečva je odděluje od Vsetínských Beskyd a na jihu Lysský průsmyk od Kyčerské hornatiny, kde se rozprostírá CHKO Bílé Karpaty.

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.