Úvod > Aktuality > Novorenesanční zámek Nový Stránov je jedním z nejpohádkovějších zámků České republiky a je otevřen po celý rok
Památky

Novorenesanční zámek Nový Stránov je jedním z nejpohádkovějších zámků České republiky a je otevřen po celý rok

  • Vydáno17. října 2009
Přesvědčte se! Zámek je otevřen nově od letošní sezóny a v průběhu ní jste měli možnost vidět řadu akcí, šermířskou skupinu. Můžete si zde prohlédnout zámecké interiéry s výkladem o historii nebo samostatně vystoupat na gotickou hradní věž s nádhernou vyhlídkou do údolí řeky Jizery.
Z historie zámku:
Původně zde stála dřevěná tvrz a na jejím místě nechal postavit Jaroš ze Sovojovic v letech 1463 – 1468 gotický hrad, který dostal jméno Nový Stránov. Dnešní romantický vzhled získal při novorenesanční přestavbě na konci 19. století. Posledním majitelem byl od roku 1917 president Škodových závodů a senátor parlamentu Josef Šimonek, který za zásluhy o rozvoj průmyslu získal titul barona. S rodinou zde žil až do znárodnění v roce 1948 a poté byl zámek využíván jako dětský domov (v předzámčí bylo JZD), čemuž odpovídaly i veškeré necitlivé úpravy a zničení nebo odvezení zámeckého mobiliáře.

Více informací:

Novorenesanční zámek Stránov najdete v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. O tom, proč bývá zámek označován za jeden z nejpohádkovějších zámků České republiky, se můžete přesvědčit sami. Zámek je přístupný po celý rok, stále zde ale probíhají částečné rekonstrukce interiérů i exteriérů.

Pohádkový zámek Stránov

Pohádkový zámek Stránov

Novorenesanční zámek Stránov najdete v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. O tom, proč bývá zámek označován za jeden z nejpohádkovějších zámků České republiky, se můžete přesvědčit sami. Stále zde ale probíhají částečné rekonstrukce interiérů i exteriérů.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky