Úvod > Aktuality > Houslista Jaroslav Svěcený zahájí ve svatovítské katedrále Noc kostelů
Památky

Houslista Jaroslav Svěcený zahájí ve svatovítské katedrále Noc kostelů

  • Vydáno22. května 2019
Křesťanské farnosti a sbory opět otevřou své kostely zájemcům o křesťanství, sakrální architekturu, či jiné duchovní umění. Noc kostelů v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zahájí v pátek 24. května houslovým koncertem od 19:15 hodin Jaroslav Svěcený. Návštěvníky přivítá také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.
Katedrála sv. VítaNoc kostelů v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha má bohatý program. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku interiéru katedrály. Individuální prohlídky budou možné od 19:45 během celého večera.

Prohlídku zvonice a zvonů s výkladem poskytnou katedrální zvoníci, a to po skupinách od 19:00 během celého večera. Fronta se uzavírá ve 20:45.

Během celého večera bude Svatováclavská kaple otevřena pouze k nahlédnutí bez možnosti vstupu. Součástí hudebního programu v katedrále je již zmíněný koncert Jaroslava Svěceného (19:15 hodin) a dále pak varhanní koncerty varhaníka Josefa Kšici (ve 20:00, 20:30 a 21:00 hodin).

Katedrála sv. VítaNa téma jak pokračuje stavba svatovítských varhan se rozhovoří diecézní organolog Štěpán Svoboda ve 20:20 hodin. Stavba varhan pro svatovítskou katedrálu je jednou z nejvýznamnějších událostí v tisícileté historii tohoto nejdůležitějšího místa pro celé české dějiny. Záměr pořídit do katedrály nové varhany podpořili všichni držitelé klíčů od Korunní komory. Za účelem realizace nových varhan na západní kruchtě byl založen Nadační fond Svatovítské varhany. Nový majestátní nástroj bude v jistém smyslu definitivní tečkou za dostavbou katedrály.

Dosavadní, vlastně provizorní, Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě jsou zvukově dostačující pouze pro starou část. Od dostavby katedrály proto byly učiněny již tři neúspěšné pokusy postavit nový nástroj, který by zvukově zaplnil prostor celé dostavěné katedrály. Pro tento účel vystavěný velký novogotický kůr nad hlavním vchodem s rozetou se však dosud nepodařilo využít.
Svatovítský poklad na Pražském hradě

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Výhledy z věže chrámu sv. Víta

Výhledy z věže chrámu sv. Víta

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Další aktuality

Prožijte romantický i originální Valentýn v Praze

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Nechte se svést kouzlem valentýnské noci v pražské Botanické zahradě

Pozvěte svou drahou polovičku na romantické rande do tropického pralesa a prožijte nezapomenutelný valentýnský večer. Dozvíte se zajímavosti z milostného života rostlin, vychutnáte si sklenku vína z vinice sv. Kláry a dáma obdrží růži. Na tuto akci, která se koná v úterý 14. února, platí zvláštní vstupné a místa je nutné rezervovat předem.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním.
Praha | Zážitky

Praha jako na dlani aneb poznejte hlavní město z věží a rozhleden

Praha získala za dobu své dlouhé existence řadu přízvisek a jedním z nich je oblíbené úsloví "Praha stověžatá". A skutečně, podíváte-li se na město z některého vyhlídkového bodu, uvidíte velké množství nejrůznějších věží a věžiček zdobící sakrální stavby i významné veřejné budovy. V panoramatu města nechybí ani historické vodárenské věže či zvonice. Většinou nárožní věže jsou součástí některých paláců a měšťanských domů, především na Starém a Novém Městě, Malé Straně a Hradčanech. Ale i moderní doba přispěla mnohými stavbami do pražské "stověžatosti", i když je pražských věží ve skutečnosti několik tisíc. Ty nejzajímavější vám pomůže objevit portál Kudy z nudy.
Praha | Památky