!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Nejvýznamnější místa Slavkovského lesa představuje Dům přírody Kladská

Nejvýznamnější místa Slavkovského lesa představuje Dům přírody Kladská

Vydáno 17. července 2018 Příroda
Státní podnik Lesy České republiky a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR provozuje na Kladské u Mariánských Lázní, v sousedství Loveckého zámečku Kladská, Dům přírody Slavkovského lesa, který návštěvníkům poutavou formou přibližuje krásy zdejší přírody. Dozvíte se zde o naučných stezkách, přírodních a turistických zajímavostech Slavkovského lesa.

KladskáCílem Domu přírody Slavkovského lesa je prezentovat široké veřejnosti nejmodernějšími formami dochované přírodní a kulturní hodnoty Slavkovského lesa i práci těch, kdo o tyto hodnoty pečují. Dům přírody obsahuje čtyři expozice, které představují nejvýznamnější a nejcennější místa CHKO Slavkovský les – minerální prameny, rašeliniště, hadce, mokřady a lesy. Domem vás provede jelen evropský, typický obyvatel zdejších lesů.

Ve dvoupatrovém domě však nečekejte žádnou nudnou muzejní expozici. Na své si přijdou jak děti, tak i dospělí, kteří si mohou prověřit své znalosti třeba u interaktivních stolů z říše stromů a poměřit tak své síly s ratolestmi. V podkroví muzea se můžete podívat také na zajímavý 3D film o krásách a zajímavostech Slavkovského lesa, proplazit se modelem skutečné hornické štoly nebo se zahledět do očí víly, která se vám tu zjeví z poletujících světlušek. V ruce přitom drží vzácnou rostlinu, arniku, která je symbolem Správy chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Expozice je rozdělena do čtyř částí, které představují čtyři stěžejní přírodní fenomény CHKO Slavkovský lesminerální prameny, rašeliniště, hadce společně s mokřadními loukami a lesy. Průvodcem na cestě po Slavkovském lese je jeho typický obyvatel, jelen evropský. Expozice navazuje na návštěvníky velmi oblíbenou naučnou stezku Kladská.


Sežeňte ovečky!

KladskáMáte doma malé hrdiny? Zapojte je do letní záchranné akce! Duhové ovečky, které dennodenně vyprovázely malé diváky Déčka do peřin, se zatoulaly do našeho světa! Je třeba je všechny najít a dopravit zpátky. Pomoci můžete i vy! Vydejte se o prázdninách s dětmi na tři místa, kde byly ovečky spatřeny. Na vybrané pomocníky čekají ceny: stavebnice LEGO, plyšové ovečky a ovčí kvarteta.

Jedním z míst, kde se ovečky houfují, je i Dům přírody Slavkovského lesa. Mapu výletů, speciální mobilní aplikace a všechny potřebné informace najdete na webu sezenteovecky.cz.


Zahrajte si celoprázdninovou cestovatelskou hru

KladskáGoldhouser na prázdninách je v pořadí již třetí celoprázdninová hra pro rodiny s dětmi vytvořená Rodinným a komunitním centrem Domeček Mariánské Lázně, z.s. Podstatou hry je projít 10 atraktivit v Mariánských Lázních a bezprostředním okolí. Za navštívení nadpoloviční většiny míst obdrží hráč odměnu.

Hlavní postavou hry je Goldhouser Pramenec, díky kterému se hráči podívají nejen na tato atraktivní místa Mariánských Lázní a okolí, ale dozvědí se něco o historii, pramenech a dalších zajímavých mariánskolázeňských faktech. Během návštěvy mariánskolázeňských míst se sbírají razítka, díky nimž si pak můžete v Infocentrum města Mariánské Lázně vyzvednout odměny, například svačinový box, batůžek, funkční šátek a podobně (záleží na počtu razítek). Hru lze hrát do 30. září. Hráč si odměnu může vyzvednout kdykoli během termínu trvání hry, vejpozději však do 7. 10. 2018.

Naučná stezka Kladskými rašeliništi

Naučná stezka Kladskými rašeliništi

Naučná stezka Kladská seznamuje s historií osady Kladská, faunou a flórou Slavkovského lesa a přírodní rezervace Kladské rašeliny. Na trase dlouhé 9 km se seznámíte s místní faunou i flórou jak na vlastní oči.

Dům přírody na Kladské - informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské - informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti CHKO Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte zajímavosti o minerálních pramenech, rašeliništích a zjistíte, co je hadec a jak s ním souvisejí mokřadní louky.

Krajinou Kladských rašelinišť na běžkách i na kole

Krajinou Kladských rašelinišť na běžkách i na kole

Nenáročná trasa, která vás provede samým srdcem Slavkovského lesa, krouží kolem tajuplné a tiché krajiny národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Cesta povede okolo alpských staveb v osadě Kladská, zamrzlých rybníků a Dlouhé stoky.

Lovecký zámeček Kladská - pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

Lovecký zámeček Kladská - pobyt v alpském stylu uprostřed lesů

U Kladského lesa v blízkosti Mariánských Lázní leží malá osada Kladská, jejíž dominantou je dřevěný lovecký dům s možností ubytování a dalšími stavbami v alpském stylu.