Úvod > Aktuality > Národní památkový ústav odměňuje věrné návštěvníky
Památky

Národní památkový ústav odměňuje věrné návštěvníky

  • Vydáno6. května 2013
V první květnový den spustil Národní památkový ústav svůj věrnostní program. Návštěvníci památek tak mohou získat nejen vstupy na hrady a zámky zdarma, ale i zážitkové ceny, jako je jízda historickým vozem Praga Piccolo z Mníšku pod Brdy na Konopiště.
Hrad SvojanovPrincip soutěže je podobný jako v minulých letech. Návštěvníci památek ve správě NPÚ a jeho partnerů získají ke vstupence prohlídkový pas a do něj první razítko. Při posbírání celkem pěti razítek z různých památek vzniká nárok na šestý vstup zdarma. Navíc proběhne v závěru sezóny velké slosování o řadu hodnotných cen. Vítěz bude mít možnost absolvovat cestu historickým vozem z Mníšku pod Brdy na Konopiště. Součástí ceny je prohlídka obou zámků, občerstvení a samozřejmě fotografování na památku. Mezi další odměny pro výherce patří například noc na hradě Svojanov či hodnotné věcné ceny od provozovatelů pivovarských tras.

Zapojení partnerů v nebývalé míře je vůbec hlavní novinkou letošního věrnostního programu. Počet hradů, zámků, klášterů, historických pivovarů a dalších památek se rozšířil na celkových 129. Jsou mezi nimi objekty státní, městské i soukromé. Podrobné podmínky soutěže, přehled zapojených památek i kompletní výčet cen je možné najít na webových stránkách Národního památkového ústavu.

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Zámek Mníšek pod Brdy – vstupte do období první republiky

Vyslechněte příběh ševce Serváce, který ke šlechtickému titulu a zámku přišel. Prohlédněte si pokoje posledních majitelů v tom stavu, jak je opustili. Nebo jen relaxujte v zámeckém parku.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Další aktuality

Václav kolem nás…

Svátek sv. Václava se blíží... Pakliže hledáte místa se správnou svatováclavskou atmosférou nejen pro sváteční procházku, tak se zkuste porozhlédnout okolo sebe a zjistíte, že Václav na vás pohlédne z nejednoho koutu.
Památky

Den architektury pod heslem Objev konstrukce! otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy

Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 13. ročník si pořadatelé zvolili motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století. Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.
Památky

28. září otevřou i nepřístupné prostory své brány veřejnosti! Kam se podíváte?

Den české státnosti připomíná událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav. Dny otevřených dveří 28. září nabízejí možnost prohlédnout si zblízka fungování a interiéry těch institucí a zajímavých prostor, které jsou po většinu roku návštěvníkům nepřístupné.
Památky

Tradice: rybníky, rybníčky a rybniční soustavy aneb umění mistrů rybníkářů

Rybníky jsou magické oči naší krajiny, místa plná romantiky a také kulisy řady pověstí a pohádek. Na Kudy z nudy je známe především jako zajímavé cíle výletů pěšky nebo na kole, docela jinak si je ale užijete na podzim v čase výlovů anebo v zimě při bruslení. Vydejte se s námi za tradicemi českého rybníkářství!
Památky

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Při prozkoumávání seznamů světového dědictví UNESCO procestujete celý svět a objevíte nejenom stovky krásných míst, ale také spousty úžasných kulturních tradic. Ty naše z Kudy z nudy dobře znáte, od slováckého verbuňku zapsaného v roce 2005 až po vorařství z roku 2022. Některé světové tradice, řemesla a jídla vás ale určitě překvapí.
Památky

10 tipů na nejzajímavější pevnostní města aneb ve stínu i na výsluní

Když padne zmínka o pevnostních městech, kdekomu se vybaví hlavně Terezín a Josefov. Hradby ale ještě v 19. století stály v celé řadě dalších měst a leckde se zachovaly dodnes. Kde uvidíte nejdelší úseky dochovaných hradeb? A která města využívala rakousko-uherská armáda jako pevnosti?
Památky

Po stopách zednářů v Česku: 28 zednářských lóží z celé země slaví 100. výročí svého založení

Zednáři. Jediné slovo a kolik vyvolává emocí. I ti, kteří o nich vědí pramálo, cítí tajemství, které celou lóži opřádá. Zkuste s Kudy z nudy poodhalit zednářské stopy v České republice a seznámit se nejenom s místy, která jsou se zednáři úzce spojená, ale i s Řádem svobodných zednářů.
Památky

Seznamte se: přehlídka nejlepších českých architektů

Objevujte, zkoumejte, prohlížejte a bavte se: památky a stavby známých českých architektů jsou skvělým tipem k podzimním výletům. Poznejte jedinečnou architekturu z moderních i starých časů.
Památky