Úvod > Aktuality > Národní galerie v Praze zavírá 15. března Zahradu rajskou
Národní galerie v Praze zavírá 15. března Zahradu rajskou
"> "> ">
Kultura

Národní galerie v Praze zavírá 15. března Zahradu rajskou

  • Vydáno12. března 2015
V neděli 15. března, ukončí Národní galerie v Praze úspěšný projekt „Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300“. Největší výstava staršího středověkého umění v dosavadních dějinách galerie se těšila veliké divácké přízni – poslední týden je tak možné výstavu navštívit v prodloužené otevírací době.
Výstava Otevři zahradu rajskouOd listopadu minulého roku bylo možné ve Valdštejnské jízdárně zhlédnout na dvě stě padesát vzácných exponátů svezených z celého Česka a šesti dalších evropských zemí, dokumentující materiální a duchovní kulturu střední Evropy raného a vrcholného středověku. Po 15. březnu poputují vystavené poklady – drahocenná díla zlatnická či kovotepecká, práce ze slonoviny, bohatě iluminované rukopisy, monumentální kamenné a dřevěné sochy, mince, listiny či ojedinělé předměty denní potřeby – zpět do svých domovů.

VýstavaZájemci tak mají poslední možnost přiblížit se duchovním a kulturním kořenům střední Evropy prostřednictvím děl, která pouze velmi zřídka opouštějí klášterní a katedrální pokladnice či trezory archivů a knihoven. Výstava vyzdvihuje benediktinský řád jako nejnáročnějšího a poučeného objednavatele uměleckých děl od epochy vlády Karla Velikého přes období otonské a románské až na práh vrcholné gotiky.

Pro velký divácký zájem, kterému se výstava Otevři zahradu rajskou. Benediktini v srdci Evropy 800–1300 po celou dobu konání těšila, přistoupila Národní galerie v Praze k mimořádnému prodloužení otevírací doby výstavy: až do neděle 15. března bude výstava otevřena denně od 10 do 20 hodin. Výjimkou je čtvrtek 12. března, kdy bude výstava uzavřena v obvyklých 18 hodin.
Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.