Úvod > Aktuality > Na zámku Kačina objevíte Království včel
Na zámku Kačina objevíte Království včel
">
Památky

Na zámku Kačina objevíte Království včel

  • Vydáno31. března 2017
Letošní sezona na zámku Kačina bude doslova pohádková. Kromě prohlídek zámeckých interiérů se můžete těšit na netradiční Prohlídky s duchem Rudlou či letní Pohádkovou Kačinu. Začátek sezony zde navíc otevírá výstava Království včel. Komu se z toho kralování zamotá hlava, může vyrazit na pomyslnou procházku do královské zahrady – mezi další výstavy, které budou v průběhu sezóny otevřeny, totiž patří výstava o parcích a zahradách rodu Chotků.
VčelaKrálovství včel je výstava, která po celou sezónu představí na zámku Kačina jednotlivé varianty obydlí tohoto pracovitého hmyzu. Návštěvníci mají možnost odhalit rozmanitost a tajemství včelích úlů a zjistit, jak se včelám bydlí na zámku. Některé roje obývají  krásně vyřezávané a zdobené historické včelí úly, zvané kláty, jiné bydlí spíš v šedivých panelácích. Stejně jako ve světě lidí, najdeme i mezi včelími úly malé popelky připomínající prosté chaloupky. Nechybí ani další zajímavý exponát, prosklený funkční úl, díky kterému mohou návštěvníci nahlédnout včelám téměř "do kuchyně". Výstava je pořádána pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Nejcennějším exponátem výstavy je úl zdobený reliéfem Narození Páně, který byl pravděpodobně určen pro dvě včelstva. Reliéf představující narození Páně má tři pásy, v horním je anděl, ve středním sv. Josef a Panna Maria s Jezulátkem ve chlévě a ve spodním Tři králové. Je to dílo neznámého lidového řezbáře cca z 18. stol. Že lidová tvořivost kvetla i před sto lety dokládá další dřevěný úl, který byl pravděpodobně vyroben, tedy předělán, z původní vyřezávané dřevěné sochy sv. Anežky. Socha pochází z 18. století, na úl byla upravena někdy počátkem století dvacátého.

Zámek KačinaNa výstavě budou k vidění i pomůcky včelařů, jistou raritou je demonstrační pomůcka Františka Hrušky, na níž v roce 1865 předvedl princip svého vynálezu medometu na mezinárodním sjezdu včelařů v Brně.

Výstava potrvá od 1. dubna a ž do 30. října. Součástí výstavy je i venkovní instalace pravděpodobně nejstaršího úlu. Jedná se o tzv. desaterák, který nese název podle počtu včelstev, pro které byl úl pořízen. Na úlu se nachází vročení 1673 a původní nápis "Jesus Maria", sestávající se z deseti písmen. Pro označení každého včelstva je totiž určené jedno písmeno z tohoto nápisu. Úl hrál symbolickou roli, neboť se nacházel v zahradách fulneckého kláštera a vázalo se k němu místní podaní, že v úlu včelařil J. A. Komenský.
Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova NZM Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Další aktuality