Úvod > Aktuality > Na vodním mlýně v Hoslovicích se bude kosit tráva
Na vodním mlýně v Hoslovicích se bude kosit tráva
"> "> "> "> "> Na vodním mlýne v Hoslovicích si užijete Keramický den
Kultura

Na vodním mlýně v Hoslovicích se bude kosit tráva

Vydáno 18. června 2021
Ve vodním mlýně v Hoslovicích si v sobotu 19. června prohlédnete, jak se dříve naklepávala kosa a následně kosila tráva. Program doplní řemeslné ukázky, jarmark a ochutnávky domácího chleba. Pro děti jsou připraveny hry a rukodělné dílničky. Mlýn bude otevřen od 10 do 17 hodin.

HosloviceBěhem dne vás čeká na vodním mlýně v Hoslovicích komentovaná prohlídka a hlavně ukázky naklepávání kosy a sečení trávy. V obydlí paní mlynářky možná zjistíte, jak jsme dnes vlastně pohodlní a měkcí. No uznejte – kdo z dnešních chlapů dokáže několik dní kosit louky ruční kosou nebo tahat pytle zrní?

A která z dnenších žen dokáže vyprat prádlo za celý měsíc v neckách, přitom si zpívat a starat se o děti? Tak schválně, přijďte v sobotu 16. června 2021 do mlýna v Hoslovicích a dozvíte se víc!
 

Stará řemesla, jarmark a pouštění mlýnského kola

Hoslovice sečeníOd 10:00 do 17:00 hodin se areál vodního mlýna otevře a pozve vás na ukázky starých řemesel. Ve 13:00 hodin se budou stříhat ovečky, bude probáhat komentované prohlídky a příchozí potěší pouštění mlýnského kola (11, 12, 14, 15 hodin). Nebude chybět ani řemeslný jarmark a o dobrou pohodu se postará vystoupení Babského sboru z Poříčí.

Středověký vodní mlýn Hoslovice se nachází ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic. Díky výjimečnému působu života posledních vlastníků, kteří se v 50. letech izolovali od společnosti a odmítli veškerý technický pokrok, se v areálu dochoval tradiční venkovský způsob života.

Jihočeské pivní stezky

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Vodní mlýn Hoslovice

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál Vodního mlýna v Hoslovicích. V současné době prochází muzeum rozsáhlou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen aktuální výstavy, černá kuchyně a vyhlídková věž Rumpál.