Úvod > Aktuality > Na Šumavě se otevřela nová pozorovatelna jelenů
Na Šumave se otevrela nová pozorovatelna jelenu
"> Na Šumave se otevrela nová pozorovatelna jelenu "> Pozorování jelení zvere je tradicní atrakce Národního parku Šumava "> Jelení zver lákají lesníci NP Šumava pred pozorovací místo na pamlsky
Příroda

Na Šumavě se otevřela nová pozorovatelna jelenů

  • Vydáno22. února 2014
Správa Národního parku Šumava otevřela další místo pro pozorování jelení zvěře, a to v novém pozorovacím srubu v přezimovací obůrce Zahrádky u Borové Lady. Turisté navíc k tomuto místu mohou dojet na povoze taženém koňmi.
JelenOd středy 12. února 2014 je na Šumavě otevřené nové pozorovací místo v přezimovací obůrce Zahrádky v Borových Ladách, kde můžete sledovat jelení zvěř, která zde tráví zimu. Prohlídky spojené s krmením jelenů se tu konají každou středu. Místo srazu vám upřesní pracovník Správy šumavského parku při telefonické objednávce. K přezimovací obůrce vás z Borové Lady odveze vůz tažený koňmi.

Pozorování jelení zvěře je tradiční atrakce Národního parku Šumava, vyjížďky na koních jsou však letošní novinkou, která se setkává s mimořádným zájmem. Koně Správy NP Šumava však neslouží jen turistům – ve "své pracovní době" přibližují dřevo ze šumavských lesů. Zájemci se mohou objednat na telefonním čísle 388 434 125, vstupenka na pozorování zvěře stojí 20 korun, doprava k přezimovací obůrce koňským povozem 30 korun. Děti do 10 let mohou jít na prohlídku zdarma. Na jeden termín se vejde až 25 lidí.

JelenJelení zvěř lákají lesníci NP Šumava před pozorovací místo na pamlsky. Zvířata dostávají mrkev, řepu a oves. Důležitým faktorem je ale klid, vhodně načasovaná procházka turistů či návštěva rysa v obůrce. Může se totiž stát, že jeleni nepřijdou. Přezimovací obůrka už je od února otevřená i na Jeleních Vrších. Zájemci o pozorování se objednávají na telefonu 388 335 014.

Od ledna se již tři dny v každém týdnu provádí i na Srní do přezimovací obůrky Beranky (tel. 376 599 225). Zde mohou zájemci vidět jelena s nejsilnějším parožím na západní straně Šumavy, kterému lesníci přezdívají Král lesa. Stejně jako všude doporučuje Správa NP a CHKO Šumava vzít si teplé oblečení a nechat doma psa.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.