Úvod > Aktuality > Prohlédněte si kryt civilní obrany na pardubickém zámku
Prohlédněte si kryt civilní obrany na pardubickém zámku
"> "> "> ">

Prohlédněte si kryt civilní obrany na pardubickém zámku

Vydáno 4. února 2020 Památky
Zpříjemněte si druhý únorový víkend návštěvou pardubického zámku. Lépe řečeno netradiční prohlídkou krytu civilní obrany. Nejbližší plánovaná prohlídka se koná v sobotu 8. 2. 2020 od 15 hodin, je však třeba se předem zaregistrovat.
kryt zámek pardubiceKryt civilní obrany se začal tajně stavět v severovýchodním rondelu zámeckých valů pardubického zámku v roce 1953. K zajištění utajení byli dokonce vystěhováni obyvatelé budovy čp. 4 pardubického zámku (budova Labské brány). Stavba neměla sloužit k ochraně řadového civilního obyvatelstva, ale byla vybudována jako velitelské stanoviště civilní obrany, tedy štáb, jenž měl řídit činnost ve městě ohroženém radioaktivním spadem po případném útoku.

Kapacita krytu byla několik desítek lidí, filtroventilační zařízení bylo určeno v kritickém případě velmi krátkodobě pro asi 120 osob. Filtry nebyly zařízeny k ochraně před chemickými zbraněmi, ale zařízení bylo schopno odfiltrovat radioaktivní prach. Mělo nejen elektrický, ale také ruční pohon. Kryt by nepochybně nedokázal odolat přímému zásahu těžkou leteckou pumou, ale s tím se zřejmě nepočítalo.

kryt pardubiceStavba byla vybavena telefonem a dálnopisem, tedy vrcholnými telekomunikačními prostředky své doby. Pro dočasné obyvatele kryt poskytoval strohá sociální zařízení, sprchy, vojenská lůžka. Voda se získávala z vlastní studny, objekt byl napojen na vnější zdroj elektřiny a má i svůj generátor. Vytápění zde, s výjimkou telefonní ústředny, nebylo. Teplota v krytu se v průběhu roku pohybuje mezi 10 a 15 stupni Celsia a je velmi stabilní.
Kryt byl včetně zabudovaných technologií průběžně udržován v provozuschopném stavu, zařízení, která dožila, byla v průběhu let nahrazována novými.
 

Nejbližší prohlídka proběhne v sobotu

zámek PardubiceProhlídky se konají v sobotu v 11 a 15 hodin pro objednané skupiny minimálně 5 osob. Maximální počet osob na prohlídku je 15. Vstupenku je nutné s předstihem rezervovat! Nejbližší plánovaná prohlídka pro jedlotlivce se koná v sobotu 8. 2. od 15 hodin, od 13 hodin je již plně obsazena. Vstupné je 100/50 Kč, je však třeba se na prohlídku předem zaregistrovat. Buď telefonicky 607 034 110 nebo e-mailem rezervace@vcm.cz. V krytu je celoročně teplota mezi 12 až 15°C, nezapomeňte tedy na přiměřené oblečení.

V 90. letech 20. století začalo část krytu, jenž byl tehdy v majetku okresního úřadu, užívat Východočeské muzeum, které kryt jako celek spravuje dodnes. Jsou zde především archeologické depozitáře vykopaného a často ještě konzervátory nezpracovaného archeologického materiálu.
Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství - protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.

Další aktuality

14.8.
2020
Hrad Svojanov zve velké i malé do pohádky

Hrad Svojanov zve velké i malé do pohádky

Východní Čechy | Památky
6.8.
2020
V lázních Bohdaneč léčí tělo i duši zároveň

V lázních Bohdaneč léčí tělo i duši zároveň

Východní Čechy | Lázně a wellness
5.8.
2020
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Východní Čechy | Památky