Úvod > Aktuality > Na Náplavku v sobotu dorazí svatý Martin! Přiveze mladé víno a pečenou husu
Na Náplavku v sobotu dorazí svatý Martin! Přiveze mladé víno a pečenou husu
"> "> "> ">

Na Náplavku v sobotu dorazí svatý Martin! Přiveze mladé víno a pečenou husu

Vydáno 5. listopadu 2019 Gurmánská turistika
Na Náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2 se v sobotu 9. listopadu od 10:00 do 21:00 hodin uskuteční další ročník Svatomartinských slavností. Během dne svá mladá vína představí 30 českých a moravských vinařství, která dovezou kolem 5 500 lahví. K dispozici budou také tichá vína a pro zahřátí oblíbený „svařák“. Víno se bude degustovat ze sklenic, které budou společně s katalogem a propiskou součástí degustačních setů. Ty se budou na místě prodávat za sto korun.
Pečená husaCelkem 55 stánků, 30 vinařů z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – takový bude sedmý ročník festivalu mladých vín Svatomartinské slavnosti a pečená husa. Ten proběhne 9. listopadu od 10 do 21 hodin na Rašínově nábřežíPraze 2 mezi železničním mostem a vyšehradskou skálou. Tradice pití mladých vín pod jednotnou značkou Svatomartinské v Česku sílí. Označení mohou nést pouze vína vyrobená výhradně v Česku z omezeného počtu odrůd vinné révy. Vinaři jen tohoto vína dodají na trh každý rok přes dva miliony lahví. Jedná se o mladá vína z letošní sklizně, jejichž výroba je mnohem kratší než u klasických vín. Přesto mají příjemnou ovocitost a svěžest..    

Víno na NáplavceKromě mladých vín nesmí na oslavě svátku svatého Martina chybět dozlatova upečená husa. I na té si budou moci návštěvníci akce v různých variacích pochutnat. Těšit se mohou na husí pečínku s knedlíkem, lokšemi nebo těstovinami a s cibulovým bílým a červeným zelím, restovaná husí játra, pečené hřbety, husí kaldoun, chybět nebudou oblíbené husí burgery nebo husí ragú se zeleninou a další husí pochoutky. Pokud by si husu chtěli návštěvníci upéct doma, mohou si chlazenou farmářskou husu koupit přímo na sousedním farmářském trhu.
 

Další dobroty na trhu i bohatý doprovodný program

svatý martin náplavkaVedle husích specialit nabídnou slavnosti i řadu dalších dobrot. Stánkaři budou prodávat různé tvrdé i částečně zrající sýry, kvalitní uzeniny, guláše, topinky s česnekem, škvarkové tyčinky, husí i kachní paštiky nebo francouzské cibulové koláče rovnou z pece, v nabídce nebudou chybět ani bezmasé pokrmy.

Festival Svatomartinské slavnosti a pečená husa není ale jen o pití vína a konzumaci husy, připravený je bohatý doprovodný program. Jako první vystoupí cimbálová muzika Vonička, která už patří ke stálicím festivalu. Následovat bude dvouhodinová série světových hitů v netradičním pojetí skupiny Brass Avenue, zahraje kapela Jazz Volunteers a posledním vystoupením bude ohňová show Sense of Fire, která se bude konat od 20:00 do 21:00 hodin.
Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka

15.11.
Svatomartinské slavnosti a pečená husa na farmářském tržišti Náplavka

Stánky či vinaři z Čech a Moravy, degustace svatomartinských vín, husí speciality a bohatý doprovodný program – takový bude jubilejní desátý ročník festivalu mladých vín „Svatomartinské slavnosti a pečená husa“.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Kounický pivovar

Kounický pivovar

Kounický pivovar se nachází ve středočeské obci „Kounice“ nedaleko od Českého Brodu. Nachází se v objektu středověkého pivovaru, ve kterém nechybí klasické sladovny a konírny, a samozřejmě k němu patří i stylová restaurace.