Úvod > Aktuality > Na Kunětické hoře bude vysvěcen nový zvon pro hradní kapli
Na Kunětické hoře bude vysvěcen nový zvon pro hradní kapli
">
Památky

Na Kunětické hoře bude vysvěcen nový zvon pro hradní kapli

  • Vydáno16. dubna 2015
Ve dnech 18. a 19. 4. 2015 bude nový zvon Vojtíšek poprvé a zároveň naposledy k vidění pro veřejnost – pak už se bude v pravidelných intervalech do dálky nést jen jeho tón – cis3. V neděli 19. 4. 2015 proběhne od 14.30 hodin na hradě Kunětická hora jeho slavnostní svěcení, které provede římskokatolický kněz sezemické farnosti Mgr. Milan Vrbiak.
Kunětická horaSoučástí slavnostního odpoledne na Kunětické hoře bude vystoupení skupiny Trdlo (14.30 – 15.00 a pak opět po vysvěcení zvonu). Od pondělí 20. 4. 2015 bude odborná firma Borokoprovádět jeho instalaci do zvonice hradní kaple tak, aby se zvon mohl poprvé rozeznít ve čtvrtek 23. 4. 2015 na sv. Vojtěcha.

Zvon dostal jméno Vojtíšek podle Vojtěcha z Pernštejna, který trávil dětství na Kunětické hoře a k němuž se váže i pověst o kunětických třešních. Ty mu, když byl malý Vojtěch vážně nemocný, nosily děti z podhradí a pomohly podle pověsti k jeho uzdravení. Od té doby obklopují svahy Kunětické hory třešňové sady. Motiv dětí trhajících třešně a třešňové květy jsou zobrazeny na plášti zvonu. Zvon, který bude znít do kraje z dominanty východočeského Polabí, je navíc doplněn o poselství všem, kteří jej zaslechnou. Na jeho plášti jsou rozeseta slova: "Vděčnost, soucit, odpuštění, pochopení a odvaha".
 
Zvon byl odlit ve slavné zvonařské dílně DytrychovýchBrodku u Přerova (Leticie Vránová-Dytrychová obdržela loni na podzim státní vyznamenání – medaili za zásluhy prvního stupně) podle výtvarného návrhu herce a výtvarníka Pavla Novotného z Pardubic. Autory námětu výzdoby jsou Oxana a Miloš Jirouškovi. Pro tuto příležitost byly ve stejné dílně vyrobeny zmenšeniny zvonku z pravé zvonařské bronzi, které si návštěvníci budou moci v neděli na Kunětické hoře zakoupit.
Hrad Kunětická hora – Kuňka

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.