!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zima na Dolní Moravě: stezka v oblacích, noční klášter a dělostřelecké tvrze
Zima na Dolní Moravě: stezka v oblacích, noční klášter a dělostřelecké tvrze
"> "> ">
Zimní sporty

Zima na Dolní Moravě: stezka v oblacích, noční klášter a dělostřelecké tvrze

Vydáno 3. ledna 2019
Při pohledu na mapu je Dolní Morava jen jedno z mnoha údolí v úbočí Králického Sněžníku. Jenže tohle nenápadné místo, kam se navíc dostanete jedinou silnicí směrem od města Králíky, slibuje v létě i v zimě hory zážitků. Představíme vám zdejší atrakce v čele se stezkou v oblacích, nabitý kalendář akcí i nejrůznější místa v okolí. Co byste řekli třeba výšlapu do oblak, prohlídce Vojenského muzea v Králíkách, dělostřeleckých tvrzí či starého kláštera?
Protože právě teď na Dolní Moravu míří hlavně lyžaři, začněme jimi: ve skiareálu na ně čeká sedm sjezdovek všech stupňů obtížnosti v celkové délce 10,5 km, obsluhované dvěma čtyřsedačkovými lanovkami Doppelmayr (Sněžník a U Slona). Na sjezdovkách Ondráš a Kamila jezdí kotvy, na Slamníku vlek poma. Novinkou letošní sezóny 2018/19 je nová sjezdovka a panoramatická restaurace.

Jmenuje se Vyhlídková, má modrou obtížnost a stejně jako ostatní disponuje stoprocentní garanci sněhu. Jak to? Díky nejmodernějšímu zasněžování! Její délku 1050 metrů, převýšení 165 metrů a terén ocení hlavně rodiče s malými lyžaři. Vyhlídková sjezdovka dotáhla délku lyžařských tratí na Dolní Moravě na 10,4 kilometrů a propojila obě části areálu v rámci jednoho skipasu. Dech beroucích výhledů si ale užijete i v teple u šálku horké dobroty. U horní stanice lanové dráhy vznikla restaurace Skalka, která nabízí panoramatickou střechu a poskytuje tak mimořádné výhledy na Králický Sněžník a jeho údolí nebo na Stezku v oblacích.
 

Její veličenstvo v oblacích

Královnou Dolní Moravy je již zmíněná Stezka v oblacích; začíná pro ni platit totéž co pro jiná ikonická místa: zkrátka kdo si ji neprošel, jako by tu nebyl. Protože na rozdíl od svých kolegyň na Lipně a v Janských Lázních nestojí v údolí, ale na horském hřebeni poblíž chaty Slaměnka, čeká vás cesta vzhůru do kopce. Lanovkou jste sice nahoře za pár minut, ale můžete zkusit i některou z tras bez lanovky, třeba žlutou a modrou turistickou trasu od chaty Marcelka, takzvanou pohádkovou anebo panoramatickou trasu od Wellness Hotelu Vista. Hodit se vám budou sněžnice nebo skialpy, případně běžky. Stezka je otevřená denně, přes zimu od 10 do 15 hodin.

Co si dopřát neobvyklou podvečerní vycházku? Nasaďte si sněžnice, čelovky a vyrazte spolu s průvodcem po zasněžených cestách a pěšinkách vstříc omrzlé Stezce v oblacích. Během výšlapu máte jedinečnou možnost zažít Stezku v oblacích v noční sněhem pokryté krajině. Nakonec vás čeká něco dobrého k pití i snědku u praskajícího krbu na horské chatě Slaměnka. Letošní termíny zimních výšlap jsou: 4., 11., 18. a 25. ledna; 1., 8.,15. a 22. února a 1. nebo 3. března 2019. Cena je 550 Kč za osobu, v ceně zapůjčení vybavení.
 

Atrakce a akce Dolní Moravy

Každé úterý, pátek a sobotu po uzavření sjezdovek (a hlavně za příznivých sněhových podmínek) je k dispozici osvětlená 2,5 km dlouhá sáňkařská dráha, vedoucí po lesních cestách z horní stanice lanovky U Slona. Vyzkoušet můžete také bobovou dráhu, jízdu rolbou, běžecké tratě nebo skialpové centrum. Elektronický skipas vám dokonce prozradí, kolik kilometrů jste na dolnomoravských svazích najezdili!

Prozkoumejte také kalendář akcí; objevíte v něm nejrůznější akce a soutěže pro malé i velké, například v sobotu 26. 1. skialpový závod pro veřejnost Slamník Vertical 2019. Užít si můžete i výlety na sněžnicích anebo takzvanou první stopu, premiérovou jízdu před otevřením sjezdovek na dokonale upraveném svahu. Služba je k dispozici pravidelně každou sobotu a neděli po předchozí rezervaci a před samotnou jízdou vás čeká stylový brunch na horské chatě Slaměnka u horní stanice lanovky Sněžník. Vyzkoušet si můžete i řízení rolby.
 

Králíky: vojenské muzeum, dělostřelecké pevnosti a klášter

Jen něco málo přes deset kilometrů od sjezdovek leží město Králíky. V zimních měsících můžete navštívit jak Vojenské muzeum, tak slavné dělostřelecké tvrze. Vojenské muzeum s úchvatnou a nesmírně rozsáhlou expozicí je otevřené celoročně denně kromě pondělí, totéž platí pro dělostřeleckou tvrz Hůrka, jejíž vstup najdete těsně u silnice z Králíků na Dolní Moravu. Prohlídky se konají v 10, 12 a 14 hodin.

Složitější je to s dělostřeleckou tvrzí Bouda, ukrytou v masivu Suchého vrchu. Přes zimu (většinou na konci ledna) se zde konají (některý víkendový den) mimořádné prohlídky. Aktuální datum pro letošní rok ještě není známo. K Boudě se nedostanete jinak než pěšky, nejkratší cesta vede po značených stezkách od Kramářovy chaty a rozhledny na Suchém vrchu, kam dojedete autem po horské silničce z Červenovodského sedla. Cesta tam a zpátky zdolává převýšení přes 200 metrů a měří něco málo přes pět kilometrů.

Z Mariánského kopce na Králíky shlíží impozantní poutní areál Hora Matky Boží s klášterem, kostelem, ambity a kaplí Svatých schodů. Z města sem stoupá strmá alej, ale využít můžete i zeleně značenou Hraběcí stezku, pro jízdu autem pak jednu ze silniček, které ke klášteru šplhají přes Dolní Orlici nebo Dolní Hedeč.

Od února do poloviny března klášter zve zájemce na noční komentované prohlídky ambitů, krypty a kostela Nanebevzetí Panny Marie při nočním osvětlení. Prohlídka trvá přibližně hodinu a začíná vždy v 19.30 u vstupu do kostela. Termíny najdete u nás na portálu Kudy z nudy.
Klepáč  - rozhledna Klepý na Kralickém Sněžníku

Klepáč - rozhledna Klepý na Kralickém Sněžníku

Jedno z geograficky nejzajímavějších míst našeho státu se nachází v masivu Králického Sněžníku, na česko-polské hranici. Jedná se o vrchol Klepý, který je rozvodím do trojice evropských moří. A právě na tomto vrcholu se tyčí rozhledna nazývaná také Klepáč.

Adrenalin park Dolní Morava

Adrenalin park Dolní Morava

Největší lanový park v České republice je pro každého, kdo má rád zábavu, dobrodružství, adrenalin a nezapomenutelné okamžiky. V Adrenalin parku najdete lanový park, lezeckou stěnu, skok volným pádem nebo obří tandemovou houpačku.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 - 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Stamichmanova stezka na Dolní Moravě

Stamichmanova stezka na Dolní Moravě

Slyšeli jste už někdy o tajemném patronu hor Stamichmanovi? Jedná se o horského ducha okolí Kralického Sněžníku, který obývá zdejší kopce. Jeho chýše je dobře ukrytá v hlubokých lesích, ale vy můžete díky nové stezce navštívit model jeho obydlí v životní velikosti!

Fun Park Dolní Morava

Fun Park Dolní Morava

Fun Park Dolní Morava nabízí ideální místo, kde strávit s dětmi odpoledne. Kromě oblíbeného nafukovacího hradu si zde děti můžou vyzkoušet trampolíny, bungee trampolínu či dětský kolotoč a lezecké stěny. Aktivity jsou určeny pro děti všech věkových kategorií.

Stezka železné opony - evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Stezka železné opony - evropská dálková cyklotrasa Eurovelo 13

Téměř půlku století rozdělovala Železná opona Evropu na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot.

Lyžařský areál Větrný vrch

Lyžařský areál Větrný vrch

Rodinný areál Větrný vrch na Dolní Moravě, ráj lyžařů, rodin s dětmi, ale i vyznavačů adrenalinu, se nachází v nadmořské výšce 670–810 m n. m. Jde o severovýchodní svahy, vzdálené 8 km od města Králíky.

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Naučná stezka československého opevnění Dolní Morava

Trasa se sedmi zastávkami vás seznámí s jednotlivými částmi opevnění v obci Dolní Morava. Stejnému tématu se věnuje i 12 km dlouhá okružní stezka se 13 zastávkami, která začíná a končí u železniční stanice Mladkov. Raritou na této trase je převrácený řopík.

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Sáňkařská dráha a večerní sáňkování na Dolní Moravě

Přijďte si užít jedinečný zážitek nočního sáňkování na osvětlené trati dlouhé 2,5 kilometru bez jediného kroku pěšky. Tuto trať najdete ve skiareálu Sněžník na Dolní Moravě. Čeká na vás skvělá zábava a zážitek pro lyžaře i nelyžaře.

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Skiareál Dolní Morava – 8 sjezdovek všech stupňů obtížnosti

Lyžařský areál Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Králického Sněžníku (1 424 m n. m.). Zdejší sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít. Obsluhovány jsou 2 lanovkami a 3 vleky.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Na Dolní Moravě se v prosinci 2015 otevřela nová stavba, která návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. "Stezku v oblacích" najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě

Skvělá atrakce a adrenalinový zážitek na jedné z nejdelších a profilem nejzajímavějších bobových drah ČR. Svézt se můžete celou zimní sezonu na nejmodernějším typu bezpečné bobové dráhy s množstvím zatáček, 360 stupňovými otočkami a terénními zlomy ve výšce až 6 metrů

Další aktuality