Úvod > Aktuality > Na Křivoklátu si prohlédnete novou expozici
Na Křivoklátu si prohlédnete novou expozici
">
Památky

Na Křivoklátu si prohlédnete novou expozici

  • Vydáno17. dubna 2016
Na hradě Křivoklát si můžete prohlédnout novou expozici. Sezona zde bude, tak jako na většině českých hradů a zámků, letos spojena s rodem Lucemburků. Křivoklát vyzdvihne zejména Václava IV., který hrad nechal přestavit. Tomu jsou přizpůsobeny prohlídkové trasy i řada plánovaných akcí.

Lucemburský rok na Křivoklátě

KřivoklátLucemburský rok 2016 je v pořadí šestým ročníkem projektu Po stopách šlechtických rodů, jímž jsou každoročně připomínány nejvýznamnější aristokratické a panovnické rody utvářející v průběhu staletí dějiny našeho státu. Křivoklát se letos připojuje k tématu Lucemburků novou expozicí Václavovy bible, která se nachází v Rytířském sálu. Věnuje se vynikajícímu výtvarnému dílu, které na mnoha iluminacích vykresluje život královského dvora a společnosti přelomu 14. a 15. století.
 
Drobná změna čeká návštěvníky i v Královském sále. Dnešní obřadní síň, bývala privátním prostorem Václava IV. a právě tady bude promítán dokumentární film Útěk do křivoklátských lesů o Václavovi IV. a jeho bibli. Při prohlídce se zároveň dostanete i na oratoř a nahlédnete do příbytku žalářníka.


Vyberte si ze zajímavých akcí

Na hradě se bude letos konat řada akcí a výstav, například květnová Pocta Karlu IV., červencové Obsazení hradu švédským vojskem či srpnové Křivořezání, Noir film festival nebo Hradozámecká noc. Připravené jsou i programy pro děti. Stavbaři se na Křivoklátě letos pustili do opravy Velké válcové věže.
Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.