Úvod > Aktuality > Na Hromnice o hodinu více: jaro už je opět o něco blíž!
Životní styl

Na Hromnice o hodinu více: jaro už je opět o něco blíž!

  • Vydáno31. ledna 2022
Za chladných dnů na přelomu ledna a února se zdá, že zima nikdy neskončí. A přece: vše se mění 2. února na Hromnice. Proč se vlastně slaví a co znamenají? Proč se říká „…na Hromnice o hodinu více…“ a skutečně to znamená, že jaro už je za dveřmi?
Hromnice jsou podle prastaré víry den, kdy zima ztrácí na síle a jaro je zase o kousek blíž – v tom jsou zajedno křesťanské i keltské kalendáře. Pokud jste ještě neuklidili vánoční stromečky a betlémy, máte nejvyšší čas, na Hromnice totiž definitivně končí doba Vánoc.

A protože Hromnice a spolu s nimi keltský svátek Imbolc přivádějí do našich domovů jasnější roční období, ten den se světí svíčky zvané hromničky, které mají odvracet veškeré zlo. Naši předkové je zapalovali za bouří, aby stavení ochránily před bleskem a ohněm.
 

Kde si na Hromnice užijete o hodinu více?

hromnické jezírkoSamozřejmě od 2. února nebude mít den o hodinu více, pořekadlo jen připomíná, že den se nenápadně prodlužuje a můžeme si užívat více světla než při zimním slunovratu. Skutečnost je ale ještě lepší než známá jazyková hříčka: od slunovratu se totiž den prodloužil nejenom o slibovanou hodinu, ale dokonce ještě o dvacet minut navíc!

A kde si oněch osmdesát minut k dobru vychutnat? Třeba na pěkné procházce s "hromovým" názvem. Co byste řekli na výlet k Hromnickému jezírku? Evropský unikát najdete na Plzeňsku, u obce Hromnice nedaleko Třemošné. Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu.

špindlPoblíž Olomouce mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov naleznete památný Hromův dub. Strom roku 2010, je poslední vzpomínkou na souvislou výsadbu dubů, které zpevňovaly hráze Velkého rybníka založeného v roce 1577. Podle lidové tradice na tomto místě kdysi stávala chýše uhlíře jménem Hrom, který se vzepřel snaze církevního pána (snad biskupa Dietrichsteina) získat jej (neobyčejného siláka, s až zázračnou mocí), do své ozbrojené gardy. Muž původní stavení zapálil a zmizel navždy kdesi v lužním lese

Mechovou pěšinkou se můžete dostat na Hromovku (1031 m), vrch nedaleko Špindlerova Mlýna. Z kopce vede oblíbená sjezdovka, po vrstevnici kolem kopce pak Krkonošská magistrála. Po ní se můžete vydat na Krásnou pláň, do obce Stráž anebo na opačnou stranu ke Klínovým boudám a Chalupě na rozcestí.
 

Pořekadla a pranostiky

Hromnice provází spousta pranostik. Není to jen slavná rýmovačka „…na Hromnice o hodinu více…“, ale také „…na Hromnice půl zimy, půl krajíce a půl píce…“ anebo že když na Hromnice únor měkký bývá, udeří pak v březnu velká zima. Další pranostiky tvrdí, že když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se vleče a že zelené Hromnice znamenají bílé Velikonoce.

Podobně jako jiné svátky i Hromnice byly obestřené řadou pověr, například že kdo ten den tancuje, vtipkuje či kleje, přivolává na sebe neštěstí. Dokonce by se prý nemělo šít ani vyšívat. Proč? Věřte nebo ne, ale jehla prý přitahuje blesky, a mohla by tak podpálit stavení. Milovnice šití tak mají o důvod víc, proč si zkrátka musí vyrobit svíčku-hromničku.
 

…a co na to Phill z Punxsutawney?

Možná se vám pořekadlo Na Hromnice o hodinu více plete s názvem filmu a muzikálu Na Hromnice o den více. Příběh se točí kolem tradičního rituálu, který se na Hromnice odehrává v pensylvánském Punxsutawney. Tady každý rok vytáhnou z nory sviště Phila, aby předpověděl příchod jara. Jak to dělá? Jednoduše: pokud prý svišť na Hromnice spatří svůj stín a zaleze zpět do nory, chladné počasí vydrží dalších šest týdnů. Když však žádný stín mít nebude (respektive bude zataženo), jaro již čeká za dveřmi. V Punxsutawney by měli být skuteční odborníci, jaro tu tímhle způsobem předpovídají už od roku 1887. Skutečnost ale pokulhává: zvířecí meteorolog se prý ve většině případů netrefí.

U nás sice sviště-prognostika nemáme, ale jedna z pranostik říká totéž: pokud je na Hromnice jasno, bude zima trvat ještě nejméně dalších šest týdnů. Tak schválně, jak to letos dopadne?
Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku

Hromův dub u Chomoutova na Olomoucku

Památný strom Hromův dub (Dub letni) se nachází mezi obcemi Hlušovice a Chomoutov u Olomouce. Bohužel sem nevede žádná turistická trasa, ale pěšky nebo na horském kole se k tomuto památnému stromu dostanete po prašné polní cestě.

Mechová pěšinka na Hromovce ve Špindlerově Mlýnu

Mechová pěšinka na Hromovce ve Špindlerově Mlýnu

Naučná stezka Mechová pěšinka se také nachází na Svatém Petru a měří pouhých 3,8 kilometru. Na této stezce se seznámíte s rostlinami, které se nachází v Krkonoších. Budete je poznávat podle čichu, hledat a zkoumat.

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát

Hromnické Červené jezírko – evropský unikát

Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. Sloučeniny železa dodávají jezírku červenou barvu. Tato přírodní památka je evropským unikátem.

Další aktuality

50 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

Oslavy konce roku 2022 nabídnou zajímavé zážitky. Užijte si více než domácí zábavu s chlebíčky a vínem. Poslední a následně první den v roce si můžete zpestřit silvestrovským či novoročním výstupem, netradiční zámeckou prohlídkou či výpravou za zvířátky do zoo. Z tipů Kudy z nudy si určitě vyberete!
Životní styl

Začíná advent, doba pro rozjímání před blížícími se Vánocemi

První adventní neděle, která letos připadá na 27. listopadu 2022 připomíná, že se blíží Vánoce. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
Životní styl

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
Životní styl

21 nejhezčích vánočních pohádek

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
Životní styl