!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na Hromnice o hodinu více: vyrobte si svíčku a přivolejte jaro!
Na Hromnice o hodinu více: vyrobte si svíčku a přivolejte jaro!
"> "> ">
Životní styl

Na Hromnice o hodinu více: vyrobte si svíčku a přivolejte jaro!

Vydáno 31. ledna 2020
Za chladných dnů na přelomu ledna a února se zdá, že zima nikdy neskončí. A přece: vše se mění 2. února na Hromnice. Proč se vlastně slaví a co znamenají? Proč se říká „…na Hromnice o hodinu více…“ a skutečně to znamená, že jaro už je za dveřmi?
Hromnice jsou podle prastaré víry den, kdy zima ztrácí na síle a jaro je zase o kousek blíž – v tom jsou zajedno křesťanské i keltské kalendáře. Pokud jste ještě neuklidili vánoční stromečky a betlémy, máte nejvyšší čas, na Hromnice totiž definitivně končí doba Vánoc. A protože Hromnice a spolu s nimi keltský svátek Imbolc přivádějí do našich domovů jasnější roční období, ten den se světí svíčky zvané hromničky, které mají odvracet veškeré zlo. Naši předkové je zapalovali za bouří, aby stavení ochránily před bleskem a ohněm.
 

Kde si na Hromnice užijete o hodinu více?

Samozřejmě od 2. února nebude mít den o hodinu více, pořekadlo jen připomíná, že den se nenápadně prodlužuje a můžeme si užívat více světla než při zimním slunovratu. Skutečnost je ale ještě lepší než známá jazyková hříčka: od slunovratu se totiž den prodloužil nejenom o slibovanou hodinu, ale dokonce ještě o dvacet minut navíc.

Kde si oněch osmdesát minut k dobru vychutnáte? Jestliže milujete pobyt venku, nenechte si ujít v neděli 2. února Hromnice v Pravěké osadě Křivolík u České Třebové. Těšit se můžete na prohlídku zimní osady, vyzkoušet si zpracování dřeva replikami pravěkých nástrojů, vyrobit si tradiční hromničku a společně připít na Hromovládce. Jaru vyjdou ve stejný den naproti také v Mladé Boleslavi, kde se budou slavit Hromnice v Templu. Kromě výroby svíček "hromniček", malování květináčů a sázení jarních cibulovin si můžete vyzkoušet tvoření z korálků, sena, papíru či vlny anebo drátované objekty a dekorace. V neděli 2. února se lez vypravit na Mši svatou do kláštera v Kladrubech; mše na Hromnice je spojená se svatoblažejským požehnáním proti nemocem hrdla.
 

Pořekadla a pranostiky

Hromnice provází spousta pranostik. Není to jen slavná rýmovačka „…na Hromnice o hodinu více…“, ale také „…na Hromnice půl zimy, půl krajíce a půl píce…“ anebo že když na Hromnice únor měkký bývá, udeří pak v březnu velká zima. Další pranostiky tvrdí, že když na Hromnice ze střech teče, zima dlouho se vleče a že zelené Hromnice znamenají bílé Velikonoce.

Podobně jako jiné svátky i Hromnice byly obestřené řadou pověr, například že kdo ten den tancuje, vtipkuje či kleje, přivolává na sebe neštěstí. Dokonce by se prý nemělo šít ani vyšívat. Proč? Věřte nebo ne, ale jehla prý přitahuje blesky, a mohla by tak podpálit stavení. Milovnice šití tak mají o důvod víc, proč si zkrátka musí vyrobit svíčku-hromničku.
 

…a co na to Phill z Punxsutawney?

Možná se vám pořekadlo Na Hromnice o hodinu více plete s názvem filmu a muzikálu Na Hromnice o den více. Příběh se točí kolem tradičního rituálu, který se na Hromnice odehrává v pensylvánském Punxsutawney. Tady každý rok vytáhnou z nory sviště Phila, aby předpověděl příchod jara. Jak to dělá? Jednoduše: pokud prý svišť na Hromnice spatří svůj stín a zaleze zpět do nory, chladné počasí vydrží dalších šest týdnů. Když však žádný stín mít nebude (respektive bude zataženo), jaro již čeká za dveřmi. V Punxsutawney by měli být skuteční odborníci, jaro tu tímhle způsobem předpovídají už od roku 1887. Skutečnost ale pokulhává: zvířecí meteorolog se prý ve většině případů netrefí.

U nás sice sviště-prognostika nemáme, ale jedna z pranostik říká totéž: pokud je na Hromnice jasno, bude zima trvat ještě nejméně dalších šest týdnů. Tak schválně, jak to letos dopadne?
Městský palác Templ - gotika v Mladé Boleslavi

Městský palác Templ - gotika v Mladé Boleslavi

Městský palác Templ patří k nejstarším zachovalým stavbám v Mladé Boleslavi a podle pověsti byl postaven pro řád Templářů. V současné době se v něm nachází multimediální muzejní expozice. Na parkánu je vybudováno interaktivní archeologické hřiště pro děti.