!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na hrad či zámek levněji: NPÚ zavedl nový typ vstupného
Na hrad či zámek levněji: NPÚ zavedl nový typ vstupného
"> "> "> "> "> ">
Památky

Na hrad či zámek levněji: NPÚ zavedl nový typ vstupného

Vydáno 8. června 2021
V letošním roce se návštěvníci mohou těšit na nespočet nových prohlídkových tras, expozic a dalších novinek na památkách Národního památkového ústavu. Mnoho památkových objektů či areálů prošlo obnovou či rekonstrukcí a bylo by škoda se nepřijít podívat. Od letošního roku zavádí NPÚ nový systém vstupného na své památky, který je výhodnější zejména pro děti, mládež a turisty do 24 let.
BezdězNárodní památkový ústav si klade za cíl budovat pozitivní vztah ke kulturnímu dědictví od nejmladších generací, a proto od letošního roku přichází s novým modelem vstupného, který zavádí nové kategorie pro základní prohlídkové okruhy: děti do 6 let mají vstup zdarma, kategorii pro děti a mládež 6 - 18 let, kteří budou hradit polovinu základního vstupného, a věková kategorie 18 – 24 let bude hradit 80 procent základního vstupného, bez ohledu na to, zda je osoba studující či nikoliv.
 
Tímto krokem chce NPÚ státní památky učinit atraktivnější pro nejmladší skupiny návštěvníků a zároveň dostupnější pro různé typy rodin, například pro samoživitele s dětmi.
 

Vstupenku si můžete zakoupit on-line

npú vstupenkyJestliže se chystáte na dovolenou předem a máte rádi všechno promyšlené a připravené, přijdě vám vhod nákup e-vstupenky na památky NPÚ předem. Stačí zajít na webové stránky npu.cz, vybrat si památku, kterou chcete navštívit a kliknout na „Nákup vstupenek“. Systém vás dále povede k přesnému zvolení okruhu, jazyka, počtu míst na prohlídku a konkrétní datum a hodinu (rezervaci lze vyřídit minimálně den předem).

Po výběru data se vás systém zeptá na konkrétní hodinu, v košíku pak dokončíte rezervaci a zaplatíte on-line. Vstupenku si nezapomeňte vytisknout. Před návštěvou se na místo dostaňte v dostatečném předstihu a jestliže uplatňujete nárok na slevu, předložte při vstupu doklad v podobě průkazu nebo karty.

Dejte si pozor také na to, že e-vstupenku nelze na místě vrátit ani vyměnit či vystavit duplikát.
Neobjevené skvosty pro sezónu 2021

Neobjevené skvosty pro sezónu 2021

Objevte neobjevené! Poznejte téměř neznámé turistické cíle (zámky, hrady, technické památky, přírodní skvosty, naučné stezky, vyhlídky a jiné cíle). Rozhodně si zaslouží větší pozornost, než jaké se jim dostávalo doposud. Na výběru destinací spolupracoval CzechTourism s kraji České republiky a portálem Kudy z nudy.

Podcasty NPÚ přináší zajímavosti i kuriozity ze světa památek a památkové péče

Podcasty NPÚ přináší zajímavosti i kuriozity ze světa památek a památkové péče

Poslouchejte nový podcast Národního památkového ústavu! PodCastle vám každé úterý přinese rozhovory s inspirativními lidmi o památkách, památkové péči, architektuře i kulturním dědictví. Těšit se můžete i na pravidelné přehledy novinek ze světa památkové péče a zajímavé reportáže. Podcastle NPÚ najdete na Spotify, Youtube, Soundcloudu a Apple podcasty. Na webu NPÚ přepsané nejzajímavější části z jednotlivých rozhovorů.

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Hrady a zámky: Pražský hrad, Český Krumlov a Hluboká nad Vltavou

Nejnavštěvovanější místa v kategorii Hrady a zámky: Pražský hrad, Český Krumlov a Hluboká nad Vltavou

Které hrady a zámky loni přilákaly nejvíc návštěvníků? Prvenství v této kategorii a zároveň titul nejnavštěvovanějšího místa České republiky patří již tradičně Pražskému hradu, sídlu českých panovníků a od roku 1918 také prezidentů. Rozsáhlý areál, společně s historickým centrem města je zapsaný v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na dalších místech se umístil hrad a zámek Český Krumlov a novogotický zámek Hluboká nad Vltavou.

Znáte hrady, které nebyly nikdy dobyty?

Znáte hrady, které nebyly nikdy dobyty?

Znáte naše hrady, které nebyly nikdy dobyty? Pevností, které odolaly útoku nepřátel a mohou se pyšnit titulem „nedobytný hrad“ není mnoho, ale přesto je v našich luzích a hájích najdete. Z některých sídel měli panovníci dokonce takový strach, že je nechali schválně pobořit, jiným hradům se jako zázrakem podařilo přežít bez úhony až do dnešních dnů. Pojďte se s námi podívat, které to jsou a jaké zajímavé příběhy ve svých hradbách ukrývají.

10 rohanských zastavení v Česku

10 rohanských zastavení v Česku

Navštivte s námi hrady, zámky a šlechtická sídla, které vlastnili Rohanové. Kolébkou prastarého francouzského rodu Rohanů byla Bretaň, kde se o nich dá vystopovat nejstarší zmínka již v roce 951. Sychrovské panství zakoupili roku 1820 – a právě 200 let od tohoto okamžiku zámek Sychrov oslavil otevřením nového prohlídkového okruhu soukromými apartmány Arthura a Gabriely Rohanových.

Krajina 7 zámků v Moravském krasu

Krajina 7 zámků v Moravském krasu

Turistická oblast Moravský kras a okolí se právem pyšní označením “Kraj sedmi zámků a sedmi podzemních řek”. Železářská produkce téhle oblasti je fenoménem, který neměl v celé habsburské říši konkurenci. Víte, že rod Salmů se na Blanensku nesmazatelně zapsal nejen rozvojem technologie zpracování železné rudy, která se v okolí nachází? Zámek v Rájci nad Svitavou je manifestem jejich vzdělanosti a bohatství, jejich přehledu o vědě a umění. Přepychově vybavené interiéry a kaskády rybníků v anglickém parku oslňují návštěvníky i dnes.

10 míst, kde můžete obdivovat sala terreny

10 míst, kde můžete obdivovat sala terreny

Patříte k milovníkům barokní architektury? Pak by vás mohly zajímat drobné stavbičky, které bývají umístěny v zahradách barokních paláců. Jedná se o takzvané sala terreny, zahradní pavilonky, kde šlechta relaxovala, poslouchala hudbu a dopřávala si čaj o páté. Některé stavby jsou navíc bohatě dekorované fontánkami a kašnami.

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

21 turistických novinek, které vám v roce 2021 nesmí uniknout!

I když byl minulý rok velmi náročný, podařilo se dokončit řadu dlouhodobých rekonstrukcí, vytvořit nové expozice a připravit pro budoucí návštěvníky řadu dalších zajímavostí. Co si tedy zapsat do diářů a kam se letos vypravit? Přehled toho nejlepšího, co nás v roce 2021 čeká vám přináší Kudy z nudy.