ÚvodAktualityMuzeum umění v Olomouci zakoupilo sbírku 33 grafických listů Vasarelyho
Kultura

Muzeum umění v Olomouci zakoupilo sbírku 33 grafických listů Vasarelyho

  • 18. prosince 2015
Sbírka Victora Vasarelyho se rozrostla o dalších třiatřicet grafik a Muzeum umění v Olomouci se tak stalo jedinou státní institucí v zemi, která vlastní tak početný a průřezový soubor tohoto průkopníka pop-artu maďarského původu.
Muzeum se průkopníkovi uměleckého směru, který přejímá motivy a techniky z předmětů denní doby, věnuje už od roku 2007, kdy představilo první přehlídku ze sbírek Janus Pannonius Múzea v autorově rodné Pécsi. Výstava zhruba osmdesáti obrazů, grafik, soch, ale i velkoplošných tapisérií a multiplů měla mimořádný ohlas a zhlédlo ji bezmála dvacet tisíc lidí. Nejen tento fakt, ale také dobré vztahy muzea s výhradním správcem a dědicem maďarského malíře, jeho vnukem Pierre Vasarelym, byly základním předpokladem pro realizaci záměru obohatit muzejní sbírky o dílo jeho dědečka.
 

Nejprve muzeum koupilo obraz Terek a tapisérii Harmas

V první fázi na sklonku roku 2014 tak měli návštěvníci Muzea umění Olomouc možnost spatřit  Vasarelyho obraz Terek z roku 1951 a dva půl metru velkou tapisérii Harmas z roku 1966. Obě díla významně reprezentují tvorbu sochaře a grafika Victora Vasarelyho.

Obraz Terek vznikal v době, kdy autor hledal svébytný umělecký styl a zkoumal vyjadřovací možnosti jazyka geometrie, které v roce 1954 popsal ve slavném Žlutém manifestu. Přestože plátno není velké formátem, potvrzuje Vasarelyho jedinečné postavení v evropské abstrakci poloviny dvacátého století.
Tapiserie Harmas naopak vznikla ve Vasarelyho vrcholném období a patří mezi jeho klíčová díla. Čtverce a kruhy v barevných kombinacích červené, hnědé, béžové a šedivé vytvářejí ve vzájemně se prolínajících polích působivou vrstvenou iluzi.
 

33 nových grafik a serigrafií

Ve druhé fázi muzeum zakoupilo dalších 15 a posléze zbylých 18 grafik slavného maďarského umělce. Muzeum umění v Olomouci se tak stalo jedinou státní institucí, která bude majitelem rozsáhlé sbírky Victora Vasarelyho. Grafiky a serigrafie (umělecké sítotisky) ukazují umělcovu tvorbu v pěti desetiletích. První tisk byl navržen již v roce 1937, kdy Vasarely vůbec nevěděl, že se bude věnovat pop-artu, poslední tisky pocházejí z roku 1986.

Na nákup dostalo muzeum peníze od Ministerstva kultury a Olomouckého kraje, peníze ovšem nestačily a tak Spolek přátel Muzea umění Olomouc vypsal veřejnou sbírku. Ta na nákup přispěla osmapadesáti tisíci korunami, 4500 korun lidé přispěli do sbírkové kasičky a zbytek peněz se podařilo získat od mecenášů, kteří si nepřejí být jmenováni.

Zmíněná díla bylo naposledy možné spatřit na výstavě, která se konala do 20. září, znovu budou díla veřejnosti přístupná ve stálé expozici Století relativity, která bude otevřena 28. dubna 2016.

Další aktuality

Rytíři u hradu Bouzova pořádají přes léto turnaje na koních

Hrad Bouzov chysá po celou sezónu 2024 velmi zajímavé akce. V létě jsou všichni milovníci středověku a rytířského způsobu života zváni na kolbiště v hradním parku. Právě tam probíhají každý den představen středověkého divadla Traken, které vás přenese do období středověkých turnajů a rytířských klání v humorně laděném představení. Těšte se na rytířve zbroji, jezdecké dovednosti a souboje dřevců.
21. červenec 2024 6:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Víte, co je Josefkol? V Čechách pod Kosířem proběhne sraz mistrů řemesla kolářského a kočárnického

V zámeckém parku v Čechách pod Kosířem se již pravidelně jednou za rok koná setkání nejlepších řemeslníků z celé České republiky. O víkendu 20. a 21. července 2024 v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem uvidíte stavitele kočárů, mistry opratí, sokolnické umění anebo kaskadérský program.
18. červenec 2024 10:33
Letní sporty, Olomoucký kraj

Hanácký skanzen Příkazy zve na lidová řemesla a tradiční žně

Areál Kameníčkova gruntu a přilehlých stodol, které jsou součástí Hanáckého muzea v přírodě v Příkazech na Olomoucku, ožije v sobotu 13. a 27. července 2024 tesařským řemeslem a žňovými pracemi. Přijďte do Hanáckého muzea v přírodě zažít tradiční lidové práce v autentickém prostředí hanáckého gruntu.
11. červenec 2024 12:00
Kultura, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková

Seriál Vlak dětství a naděje jste možná viděli opakovaně, ale znáte také jeho knižní předlohu? Věra Sládková (1927–2006) nazvala svůj triptych o složitém dospívání mladé dívky v období protektorátu Poslední vlak z Frývaldova, Pluky zla a Dítě svoboděnky.
11. červenec 2024 10:50
Kultura, Olomoucký kraj

Sváteční program s historickým tržištěm připravili na Helfštýně

Červencový prodloužený víkend 5. až 7. 7. 2024 bude na Helfštýně patřit pouti, řemeslníkům, soutěžím a bohatému doprovodnému programu. Těšte se na hudební a divadelní vystoupení, řemesela a výtvarné dílny.
4. červenec 2024 15:00
Památky, Olomoucký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Olomouckém kraji

Léto zve ke koupání a pokud je vaší domovinou Olomoucký kraj anebo jste sem zavítali jako turisté, určitě přivítáte v horkých dnech zajímavé tipy na místa, kde se dá skvěle vykoupat. Kudy z nudy má pro vás tipy na koupaliště, akvaparky ale i na osvěžující vodu v zatopených lomech. Užijte si příjemný den u vody!
4. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Olomoucký kraj

Za vůní levandule se vydejte do Bezděkova

Dva dny plné levandule, zábavy, farmářských trhů, dobrého jídla a pití... to je letošní Levandulový festival v Bezděkově u Úsova, který probíhá ve dnech 5. a 6. července 2024. Z neobvyklých lahůdek se můžete těšit na levandulovou zmrzlinu, limonádu a dokonce i pivo.
3. červenec 2024 8:00
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj

Zámek Velké Losiny zve na novou prohlídkovou trasu – honosné sály i pokoje posledních majitelů

Zámek Velké Losiny začátkem června 2024 otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která jej představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Trasa je přístupná jako druhý prohlídkový okruh nazvaný Liechtensteinové na Losinách.
19. červen 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj