Úvod > Aktuality > Muzeum umění v Olomouci zakoupilo sbírku 33 grafických listů Vasarelyho
Muzeum umění v Olomouci zakoupilo sbírku 33 grafických listů Vasarelyho
">
Kultura

Muzeum umění v Olomouci zakoupilo sbírku 33 grafických listů Vasarelyho

  • Vydáno18. prosince 2015
Sbírka Victora Vasarelyho se rozrostla o dalších třiatřicet grafik a Muzeum umění v Olomouci se tak stalo jedinou státní institucí v zemi, která vlastní tak početný a průřezový soubor tohoto průkopníka pop-artu maďarského původu.
Muzeum se průkopníkovi uměleckého směru, který přejímá motivy a techniky z předmětů denní doby, věnuje už od roku 2007, kdy představilo první přehlídku ze sbírek Janus Pannonius Múzea v autorově rodné Pécsi. Výstava zhruba osmdesáti obrazů, grafik, soch, ale i velkoplošných tapisérií a multiplů měla mimořádný ohlas a zhlédlo ji bezmála dvacet tisíc lidí. Nejen tento fakt, ale také dobré vztahy muzea s výhradním správcem a dědicem maďarského malíře, jeho vnukem Pierre Vasarelym, byly základním předpokladem pro realizaci záměru obohatit muzejní sbírky o dílo jeho dědečka.
 

Nejprve muzeum koupilo obraz Terek a tapisérii Harmas

V první fázi na sklonku roku 2014 tak měli návštěvníci Muzea umění Olomouc možnost spatřit  Vasarelyho obraz Terek z roku 1951 a dva půl metru velkou tapisérii Harmas z roku 1966. Obě díla významně reprezentují tvorbu sochaře a grafika Victora Vasarelyho.

Obraz Terek vznikal v době, kdy autor hledal svébytný umělecký styl a zkoumal vyjadřovací možnosti jazyka geometrie, které v roce 1954 popsal ve slavném Žlutém manifestu. Přestože plátno není velké formátem, potvrzuje Vasarelyho jedinečné postavení v evropské abstrakci poloviny dvacátého století.
Tapiserie Harmas naopak vznikla ve Vasarelyho vrcholném období a patří mezi jeho klíčová díla. Čtverce a kruhy v barevných kombinacích červené, hnědé, béžové a šedivé vytvářejí ve vzájemně se prolínajících polích působivou vrstvenou iluzi.
 

33 nových grafik a serigrafií

Ve druhé fázi muzeum zakoupilo dalších 15 a posléze zbylých 18 grafik slavného maďarského umělce. Muzeum umění v Olomouci se tak stalo jedinou státní institucí, která bude majitelem rozsáhlé sbírky Victora Vasarelyho. Grafiky a serigrafie (umělecké sítotisky) ukazují umělcovu tvorbu v pěti desetiletích. První tisk byl navržen již v roce 1937, kdy Vasarely vůbec nevěděl, že se bude věnovat pop-artu, poslední tisky pocházejí z roku 1986.

Na nákup dostalo muzeum peníze od Ministerstva kultury a Olomouckého kraje, peníze ovšem nestačily a tak Spolek přátel Muzea umění Olomouc vypsal veřejnou sbírku. Ta na nákup přispěla osmapadesáti tisíci korunami, 4500 korun lidé přispěli do sbírkové kasičky a zbytek peněz se podařilo získat od mecenášů, kteří si nepřejí být jmenováni.

Zmíněná díla bylo naposledy možné spatřit na výstavě, která se konala do 20. září, znovu budou díla veřejnosti přístupná ve stálé expozici Století relativity, která bude otevřena 28. dubna 2016.