Úvod > Aktuality > Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáci
Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáci
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáci

  • Vydáno22. srpna 2022
Mezinárodní dudácký festival Strakonice opět nabídne zajímavý program za účasti mnoha domácích i zahraničních dudáckých souborů i samostatných dudáků. Svým specifickým zaměřením na dudy a folklor spjatý s tímto nástrojem i další žánrovou bohatostí, patří dudácké festivaly ve Strakonicích mezi nejvýznamnější svého druhu v domácím i mezinárodním měřítku. Víte, v čem se liší dudácká muzika Skotska, Turecka či Maďarska? Zjistit to můžete v Strakonicích, kde od 25. do 28. srpna bude probíhat Mezinárodní dudácký festival.

Jihočeské město Strakonice je nerozlučně spjato s dudáckou muzikou. Kdo by neznal známou legendu o dudákovi Švandovi, který nejdřív vyhrával do tance čertům, a pak jako očistu svůj nástroj svěřil místnímu kostelu.

Říká se, že od té doby jednou v roce slyšeli lidi za oltářem, jak dudy samy od sebe vyhrávají známé melodie. Odborníci se dokonce shodují, že příběh může mít pravdivý základ, protože tancovačky v nedaleké hospodě se někdy protáhly až do rána a Švandův repertoár se ozýval jakoby zpoza oltáře. 
 

Mezinárodní dudácký festival

dudácký festival strakoniceStrakonice v srpnu ovšem rozezvučí nejenom místní dudáci, ale i hudebníci z celé Evropy. Jihočeské město totiž od 25. do 28. srpna hostí 24. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu, který se zde koná každé dva roky.

Představí se zahraniční i české dudácké soubory. Tradičně se na jih Čech sjíždějí dudáci z více než desítky států. Kromě Čechů jsou to například Skoti, Slováci, Španělé, Francouzi či Turci. Dudy jsou tradičním lidovým nástrojem, Strakonice a jejich okolí byly vždy krajem dudáků. Podle četných dokladů byl tento nástroj velmi oblíbeným a hojně užívaným – toto téma bylo i inspirací k Tylovu Strakonickému dudákovi.
 

Dudy na každém kroku

dudácký festival strakoniceKromě okouzlující muziky chystá Mezinárodní dudácký festival také doprovodný program a věřte, že dudy nebudou chybět. Festival je především příležitostí k setkání muzikantů, tanečníků a zpěváků z celé Evropy s širokou veřejností. Potkávají se nejen na vystoupeních, ale i neoficiálně v ulicích města či v hospůdkách a mají si co říci bez ohledu na jazykové bariéry.

Pokud byste pořád měli pocit, že o dudáctví na Strakonicku nevíte všechno, můžete se projít po Naučné stezce Švandy dudáka. Patnáctikilometrová trasa vás zavede na místa, kde legendární muzikant hrával a dovíte se řadu zajímavostí či popěvků. Prohlídku můžete doplnit výstupem na hradní věž Rumpál, odkud je krásný výhled na město a jihočeskou krajinu.

Strakonický hrad

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál Vodního mlýna v Hoslovicích. V současné době prochází muzeum rozsáhlou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen aktuální výstavy, černá kuchyně a vyhlídková věž Rumpál.

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Ve Strakonicích můžete zavzpomínat a projít se po Naučné stezce Švandy dudáka. Stezka vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kudy podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice je posledním pivovarem v České republice, který je ve vlastnictví města. Tradice vaření piva je spojená s bohatou historií Pootaví a traduje se do roku 1649.