Úvod > Aktuality > Město Písek zahajuje letní sezónu 2011
Město Písek zahajuje letní sezónu 2011
">
Zážitky

Město Písek zahajuje letní sezónu 2011

  • Vydáno18. května 2011
K oficiálnímu zahájení letošní letní turistické sezóny v Písku dojde v rámci Cipískoviště, které se bude konat ve dnech 20. – 22. května 2011. Písek zve návštěvníky do jihočeských Atén na akce, které se zde v letošním roce budou konat.
Cipískoviště ( 20. – 22. května 2011 ) – Třídenní akce pro širokou veřejnost, která je zaměřená zejména na děti a jejich doprovod. I v tomto roce si hrajeme na pískovištích a znovu se můžeme těšit na obří sochy z Písku, v jejichž podobě tentokrát do Písku zavítají Rožmberkové. Právě v letošním roce totiž uplyne 4OO let od úmrtí posledního potomka pánů z Růže Petra Voka. Historická delegace se jako zrnko v písku v Písku rozhodně neztratí, ba právě naopak 100 tun zlatavého materiálu bude třeba k tomu, aby na náplavce u Kamenného mostu bylo možno vidět Viléma, Jana Zrinského, Petra Voka, Perchtu, Evu, Bohunku a figury zvířat – dva psy a opici. Velkolepé pískové sochy letos pro město Písek vytvoří firma Art Kodiak s.r.o. zastoupená jednatelem společnosti akademickým sochařem a restaurátorem Mgr. Jiřím Fialou. Samotná realizace bude probíhat pod taktovkou akademických sochařů MgA. Josefa Faltuse a MgA. Jiřího Kašpara. Slavnostní vernisáž proběhne v sobotu 21. května v 11 hodin a obří pískové sochy si návštěvníci Písku budou moci prohlédnout do konce června. Součástí Cipískoviště bude bohatý doprovodný program.

Městská slavnost (10. – 11. června 2011 ) – Již tradiční záležitostí v oblasti cestovního ruchu je písecká městská slavnost Dotkni se Písku. Letošní již 19. ročník nese podtitul – Dotkni se Písku aneb Švejkovy c. k. manévry. Tato slavnost bude doprovázena bohatým programem např. přehlídka c. k. vojska, výcvik c. k.  vojáků, armádní  c .k. ležení a samozřejmě zde bude i samotný Švejk, který se bude po Písku pohybovat na kryplkáře s paní Müllerovou či v  kočáře s Císař pánem. Nebude chybět ani zábava a mnoho hudebních vystoupení různých žánrů.

Filmový Festival nad řekou (29. července – 5. srpna 2011 ) – Tento již 3. ročník filmového festivalu nabídne v letošním roce filmy na téma – Bůh; Historie řeckého filmu; Od Caligariho k Hitlerovi; Diagnóza času.

Mezinárodní folklorní festival (17. – 21. srpna 2011 ) - 17. ročník setkání národních i zahraničních tanečních souborů dospělých i dětských. Představení jsou volně přístupná v Palackého sadech, na Městském ostrově a řadě dalších míst ve městě.

Mezinárodní festival studentských filmů (7. – 9. října 2011) V letošním roce se uskuteční již 11. ročník studentského filmového festivalu, který pořádá Filmová akademie Miroslava Ondříčka. V těchto dnech patří Písek mladým umělcům a stává se místem poznání a propojování evropských a světových kultur.

V letošním roce město Písek z finančních důvodů upustilo od pořádání soutěžní přehlídky tiskovin cestovního ruchu Tourpropag. Vše ale nasvědčuje tomu, že v příštím roce se tuto tradici podaří opět nastartovat a Tourpropag se opět do Písku po roce vrátí.

Město Písek samozřejmě nechce návštěvníky lákat pouze na kulturní akce, ale také na své již tradiční hodnoty. V rámci kampaně – Navštivte Písek…. to letí!, bude i v letošním roce prezentovat zejména:
  • Kamenný most – nejstarší dochovaná stavba tohoto druhu v Čechách
  • Prácheňské muzeum v budově bývalého královského hradu – zde je nově k vidění mj. Galerie českých panovníků
  • Sladovnu – kulturní prostor se stálými expozicemi dětské ilustrace
  • Funkční historickou městskou vodní elektrárnu s muzeem osvětlení
  • Moderně obnovené prostranství Bakaláře s řadou archeologických nálezů a možností výstupu na věž děkanského kostela s pohledem na Písek z výšky 42 metrů. Prohlídka věže děkanského kostela nejen otestuje zdravotní kondičku, ale také potěší duši a rozšíří dějepisné a zeměpisné obzory. Na ochoz věže totiž nestoupá návštěvník sám, ale v doprovodu zkušeného věžného pana Aloise Němce. Ten zde má svůj druhý domov, neboť už tři desetiletí chodí natahovat věžní hodiny a dohlíží na přesný čas obrácených rafií. Návštěvník se zde dozví spoustu zajímavostí a samozřejmě si užije skvělý rozhled na písecké křivolaké uličky, Velké náměstí a dokonce dohlédne na šumavský Churáňov, který v zimě v podvečer oslňuje nasvícenou sjezdovkou. Provozní doba věže: celoročně soboty, neděle a svátky ve 13, 15, 17 hodin. Červen, červenec, srpen denně kromě pondělí 13, 15, 17, 19 hodin.
  • Zemský hřebčinec – novou národní kulturní památku

Dalším tématem letošní letní turistické sezóny v Písku bude premiéra velkolepé hudební komedie F. A. Brabce V peřině. Tento film, který v loňském roce vznikal v Písku, je prvním českým filmem, který se kompletně natáčel 3D technologií. Film V peřině je hudební komedie v rozverném letním stylu Mamma Mia. V peřině zazní 22 původních skladeb. Hudbu k filmu a většinu písní složil René Rypar ze skupiny Support Lesbiens. Slavnostní premiéra filmu se uskuteční 2. června 2011 v Praze a souběžně ve stejný den i v Písku. Velkolepé je i obsazení filmu, kde téměř na dotek zpívá a tančí Lucie Bílá, Karel Roden, Jiří Mádl, Eliška Balzerová a další. V rámci této slavnostní premiéry uspořádá písecká filmová škola workshop natáčení na ulici a město Písek bude prezentováno jako partner filmového titulu V peřině.

K celoročním tématům turistického ruchu v Písku patří kulturní prostor Sladovna o.p.s. V jednom domě zde naleznete 7 prostor – galerií, které svými expozicemi oslovují všechny návštěvníky. Ve dvou galeriích Sladovny jsou umístěny dvě multimediální stálé expozice pro děti. Jedna představuje výběr nejlepších českých ilustrátorů, známých svými ilustracemi dětských knih na celém světě – Adolf Born, Josef Lada, Josef Čapek, Ondřej Sekora atd. Druhá stálá expozice je půvabný ráj pohádkové rodiny Rumcajse, Manky a Cipíska – tedy expozice věnovaná vzpomínání na oblíbeného výtvarníka a píseckého rodáka Radka Pilaře. V obou těchto stálých expozicích mohou děti vidět nejen ukázky ilustrací, ale také zde poslouchají pohádky, kreslí, dívají se na oblíbené filmy.

V přízemí Sladovny je od května 2011 umístěno Infocentrum města Písek a pro návštěvníky Písku budou právě zde poskytovány důležité informace – včetně všech informací o ubytovacích, stravovacích kapacitách, zajímavostech regionu i významných památkách. V letních měsících se přilehlé nádvoří Sladovny stává příjemnou oddechovou zónou. Samozřejmostí nově zrekonstruovaného objektu i přilehlého nádvoří je bezbariérový přístup. Prostřednictvím Kanceláře destinačního managementu Písecka jsou nabízeny různé pobytové balíčky, ve kterých je Sladovna také zahrnuta.

V letošním roce město Písek otevřelo novou Lesovnu, v níž bude v Píseckých horách sídlit správa městských lesů. Stavba je zhotovena jen ze dřeva a skla a navrhl ji známý pražský architekt Martin Rajniš, který je podepsán i pod novou Poštovnou na Sněžce. V Lesovně, která stojí v lokalitě Flekačky, je zřízeno infocentrum o Píseckých horách. Právě sem především o víkendech míří turisté i obyvatelé Písku na procházky a výlety a Lesovna má zajisté dobrou šanci stát se výchozím bodem pro turisty při návštěvě Píseckých hor.

V letošním roce Písek zabodoval také v soutěži Zlatý erb 2011. Zlatý erb je soutěž o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Zvláštní cenu ministra pro místní rozvoj získal městský portál – informační systém cestovního ruchu Písku a Písecka www.icpisek.cz. Cílem této soutěže je podpořit modernizaci místní a regionální veřejné správy prostřednictvím rozvoje informačních služeb poskytovaných občanům i specifickým skupinám uživatelů. Zlatý erb byl oceněn jako finalista světové soutěže Stockholm Challenge Award. Poděkování samozřejmě patří i autorovi stránek panu Mgr. Luborovi Mrázkovi, který s odborem kultury a cestovního ruchu města Písek na tvorbě stránek od roku 2004 spolupracuje.
Pískové sochy v Písku

1.7.
30.9.
Pískové sochy v Písku

Již pošestnácté zdobí náplavku řeky Otavy u Kamenného mostu v Písku obří pískové sochy. Jejich letošním námětem jsou středoevropská partnerská města Písku. Termín může být prodloužen až do 30.11.2022 (v závislosti na vnějších okolnostech).

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět Jana Amose Komenského, zažijte Mraveniště, zahnízděte ve světě ilustrovaných knížek, nebo si něco vytvořte v Animáriu.

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek v tudorovském slohu z přelomu 19. a 20. století. Zemský hřebčinec Písek je jedním ze tří posledních státních podniků, které mají na starosti chov koní.