Úvod > Aktuality > Mattoni Muzeum zahajuje svou čtvrtou sezónu a chystá novinky
Kultura

Mattoni Muzeum zahajuje svou čtvrtou sezónu a chystá novinky

  • Vydáno3. dubna 2019
Mattoni Muzeum v Kyselce se po zimní pauze od dubna opět otevírá svým návštěvníkům. Originálně zpracovanou expozici mapující počátky slavné firmy Heinricha Mattoniho vidělo od otevření muzea více než 22 000 návštěvníků. V letošní čtvrté sezóně chystá muzeum už třetí tematickou výstavu, tentokrát na motivy lázeňství v Kyselce v polovině 19. století.
MattoniMuzeum stáčení minerální vody Mattoni se nachází v obci Kyselka nedaleko Karlových Varů v malebném lesnatém údolí řeky Ohře. Od jeho otevření v roce 2016 si vhled do historie jedné z nejznámějších českých značek nenechalo ujít více než 22 000 návštěvníků. Největší zájem muzeum zaznamenalo v roce 2017, kdy vystavovalo kostýmy ze seriálu České televize Já, Mattoni.
 
Stálá expozice muzea nabízí řadu historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy, projekty realizovaných i nerealizovaných staveb či historické lahve.

láhve mattoniMezi vzácné předměty patří například dvoudílná rukopisná historická kniha o rodině Mattoni. V muzeu se nachází i historický trezor firmy Mattoni AG nebo originál litinové orlice, původně umístěné na jedné z budov lázní, která se kdysi po pádu rozbila na cca 15 kusů a  pro muzeum byla opravena odborným pasířem. Kopie orlice bude umístěna zpět na nedalekou vilu Vilemína, jejíž střecha byla začátkem roku kompletně zrestaurována. Návštěvníci bývají nadšení výtvarným zpracováním celé expozice i tím, že se v muzeu nachází řada interaktivních předmětů. Ty nejvíce oceňují děti. Stálá expozice je veřejnosti otevřena od 2. dubna do 31. října, denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.
 
Na konec června se chystá otevření sezónní výstavy, která návštěvníky seznámí s lázeňstvím v polovině 19. století na Karlovarsku, kdy společně s Mattoniho firmou zažívaly rozmach i místní lázně. Ty dnes znovu ožívají a nabízí výletníkům řadu jedinečných zážitků. Výstava s názvem Švihák lázeňský bude veřejnosti otevřena od 25. června do konce října. 
 

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

MattoniTu správnou lázeňskou atmosféru mohou návštěvníci Kyselky prožít nejen v Mattoni Muzeu, ale také na procházce po bývalých promenádních cestách, na které je zavede 3,6 kilometru dlouhá Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“. Stezka provádí téměř zaniklými odpočinkovými místy, jako jsou vyhlídky, parky nebo altány, a podává podrobnější informace o přilehlých stavbách. Příběhy se skřítky, kteří celou stezkou provázejí na informačních tabulích, jsou sestavené z vyprávění pamětníků i pracovníků Mattoni Muzea. U něj se také nachází poslední šestnácté zastavení stezky.

V sobotu 6. dubna se můžete také vydat na bezplatnou komentovanou procházku "Kyselkou po stopách Mattoniho". Zájemci se dozvědí zajímavosti z historie, o Zlatém věku lázní, kde všude se natáčel seriál Já Matttoni. Zjistí také, jak vypadá obnova a záchranné práce v bývalých městských lázních. Sraz je u kina v Kyselce v 10:00 hodin vedle parkoviště za mostem přes řeku Ohři.
Mattoniho lázně Kyselka

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Kolonáda v Kyselce

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Další aktuality

Znáte naše geoparky?

Již celkem čtrnáct míst České republiky, kam mohou turisté vyrazit, je vedeno pod názvem "geopark". Jedná se o geologicky cenné území díky nimž nahlédnete do geologických procesů, které tvarovaly Zemi. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Které to jsou vám prozradíme v našich dnešních tipech.
Karlovarský kraj | Příroda

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Jarní prázdniny 2023 – Karlovarský kraj

Jarní prázdniny jsou jako stvořené ke společným zážitkům a relaxaci v Karlovarském kraji. Vezměte děti a užijte si dostatek sněhu na svazích i běžkařských tratích, postavte si parádního sněhuláka a s úsměvy objevujte vše nové.
Karlovarský kraj | Zážitky

Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Světově proslulý region lázeňství a přírodních léčivých vod, skla a porcelánu: to je Karlovarský kraj. Vydejte se za lázeňskými a řemeslnými tradicemi na západ České republiky a užijte si lázeňská města a jejich romantickou atmosféru, léčivé procedury, kulturní zážitky i výlety za okouzlující přírodou.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness