!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Mattoni Muzeum zahajuje svou čtvrtou sezónu a chystá novinky
Mattoni Muzeum zahajuje svou čtvrtou sezónu a chystá novinky
"> "> ">
Kultura

Mattoni Muzeum zahajuje svou čtvrtou sezónu a chystá novinky

Vydáno 3. dubna 2019
Mattoni Muzeum v Kyselce se po zimní pauze od dubna opět otevírá svým návštěvníkům. Originálně zpracovanou expozici mapující počátky slavné firmy Heinricha Mattoniho vidělo od otevření muzea více než 22 000 návštěvníků. V letošní čtvrté sezóně chystá muzeum už třetí tematickou výstavu, tentokrát na motivy lázeňství v Kyselce v polovině 19. století.
MattoniMuzeum stáčení minerální vody Mattoni se nachází v obci Kyselka nedaleko Karlových Varů v malebném lesnatém údolí řeky Ohře. Od jeho otevření v roce 2016 si vhled do historie jedné z nejznámějších českých značek nenechalo ujít více než 22 000 návštěvníků. Největší zájem muzeum zaznamenalo v roce 2017, kdy vystavovalo kostýmy ze seriálu České televize Já, Mattoni.
 
Stálá expozice muzea nabízí řadu historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy, projekty realizovaných i nerealizovaných staveb či historické lahve.

láhve mattoniMezi vzácné předměty patří například dvoudílná rukopisná historická kniha o rodině Mattoni. V muzeu se nachází i historický trezor firmy Mattoni AG nebo originál litinové orlice, původně umístěné na jedné z budov lázní, která se kdysi po pádu rozbila na cca 15 kusů a  pro muzeum byla opravena odborným pasířem. Kopie orlice bude umístěna zpět na nedalekou vilu Vilemína, jejíž střecha byla začátkem roku kompletně zrestaurována. Návštěvníci bývají nadšení výtvarným zpracováním celé expozice i tím, že se v muzeu nachází řada interaktivních předmětů. Ty nejvíce oceňují děti. Stálá expozice je veřejnosti otevřena od 2. dubna do 31. října, denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.
 
Na konec června se chystá otevření sezónní výstavy, která návštěvníky seznámí s lázeňstvím v polovině 19. století na Karlovarsku, kdy společně s Mattoniho firmou zažívaly rozmach i místní lázně. Ty dnes znovu ožívají a nabízí výletníkům řadu jedinečných zážitků. Výstava s názvem Švihák lázeňský bude veřejnosti otevřena od 25. června do konce října. 
 

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

MattoniTu správnou lázeňskou atmosféru mohou návštěvníci Kyselky prožít nejen v Mattoni Muzeu, ale také na procházce po bývalých promenádních cestách, na které je zavede 3,6 kilometru dlouhá Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“. Stezka provádí téměř zaniklými odpočinkovými místy, jako jsou vyhlídky, parky nebo altány, a podává podrobnější informace o přilehlých stavbách. Příběhy se skřítky, kteří celou stezkou provázejí na informačních tabulích, jsou sestavené z vyprávění pamětníků i pracovníků Mattoni Muzea. U něj se také nachází poslední šestnácté zastavení stezky.

V sobotu 6. dubna se můžete také vydat na bezplatnou komentovanou procházku "Kyselkou po stopách Mattoniho". Zájemci se dozvědí zajímavosti z historie, o Zlatém věku lázní, kde všude se natáčel seriál Já Matttoni. Zjistí také, jak vypadá obnova a záchranné práce v bývalých městských lázních. Sraz je u kina v Kyselce v 10:00 hodin vedle parkoviště za mostem přes řeku Ohři.
Procházka Kyselkou po stopách Mattoniho

19.6.
Procházka Kyselkou po stopách Mattoniho

Vydejte se na výlet do Kyselky u Karlových Varů po stopách Heinricha Mattoniho do obnovovaného areálu někdejších lázní.

Mattoniho lázně Kyselka

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Kolonáda v Kyselce

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Další aktuality

15.6.
2021
České značky: Mattoni 1873

České značky: Mattoni 1873

Západočeské lázně | Životní styl
14.6.
2021
Na zámku Kynžvart si prohlédnete novou obrazárnu

Na zámku Kynžvart si prohlédnete novou obrazárnu

Západočeské lázně | Památky
11.6.
2021
Chebské dvorky nabízejí skryté krásy města a umění

Chebské dvorky nabízejí skryté krásy města a umění

Západočeské lázně | Zážitky