ÚvodAktualityČeské značky: Mattoni 1873
Životní styl

České značky: Mattoni 1873

Poslechněte si audio verzi článku
Co spojuje tradiční minerální vody značek Mattoni, Magnesia, Poděbradka, Dobrá voda a Hanácká Kyselka s pramenitou vodou Aquila a nápoji Pepsi, Mirinda či 7UP? Všechny patří jediné společnosti, a to Mattoni 1873. Firma, která do roku 2019 používala název Karlovarské minerální vody, se tak vrátila ke kořenům, tedy k Heinrichovi Mattonimu a roku 1873, kdy se začala psát historie dnešní společnosti.
Minerálku Mattoni, lázně Kyselka i příběh zakladatele firmy Heinricha Mattoniho znáte z televizního seriálu Já, Mattoni. S portálem Kudy z nudy se můžete podívat nejenom tam, kde se natáčel, ale také se po stopách Mattoniho vydat na výlet do Kyselky, malých lázní kousek od věhlasných Karlových Varů, kde má společnost Mattoni 1873 dodnes svou stáčírnu. Mattonka tu samozřejmě prýštila už před Mattonim: první zmínka o prameni, který vyvěrá na severním úbočí vrchu Bučina, pochází už z roku 1522. Dlouho před Heinrichem Mattonim se zdejší voda s obchodním označením Bukovská kyselka stáčela do kameninových lahví a posílala dál do světa. V roce 1873 Heinrich Mattoni (1830–1910) koupil od hraběte Černína spolu s dalšími pozemky a polnostmi v okolí Kyselky Ottův pramen (pojmenovaný na počest řeckého krále Otty, který lázně v roce 1852 navštívil) a založil firmu Mattoni. Tak se zrodila jedna z nejslavnějších značek minerálních vod, jejíž léčivé účinky prokázal vyhlášený lékař Josef Löschner i další odborné autority 19. století.
 

Mattoni a Karlovarské minerální vody

Díky úsilí Heinricha Mattoniho se minerálka známá jako Mattoni Gieshübler neboli Mattoniho Kysibelka, později kyselka, už za jeho života stala nejznámější minerální vodou nejen na území Čech, ale i po celé střední Evropě. V čele své firmy Mattoni stál 57 let a když v roce 1910 zemřel, z Kyselky se každý rok vyváželo do zahraničí 10 miliónů lahví.

Po Mattoniho smrti stáčírnu i s lázněmi převzali jeho synové Heinrich a Leo. Podnik dál vzkvétal, po zestátnění po druhé světové válce se stal součástí závodu karlovarské firmy Západočeská zřídla. Ta byla po roce 1989 proměněna na akciovou společnost Karlovarské minerální vody, jejíž divizí se stal i moderní stáčecí závod v Kyselce, vybudovaný na sklonku osmdesátých let.
 

Dvojí italské kořeny firmy Mattoni 1873Na úspěšnou Mattoniho tradici navázala v devadesátých letech 20. století italská rodina Pasquale. Antonio Pasquale vybudoval firmu od základů, na jeho dílo pak navázal jeho syn Alessandro.  Díky nim z jediné stáčírny minerální vody v regionu Západočeských lázní s roční produkcí 15 milionů lahví postupně vyrostl nejvýznamnější středoevropský distributor nealkoholických nápojů, který jen v Kyselce stočí 450 milionů lahví minerálních vod ročně. Celá skupina jich vyrobí přes miliardu.

Malým překvapením je „italská linka“ příběhu společnosti Mattoni 1873: předek zakladatele stáčírny Ottavio Mattoni, obchodník s citrony, totiž přišel do Karlových Varů 150 let před narozením Heinricha Mattoniho právě z Itálie, z městečka Bellagio. Rodina Pasquale, která podnik vlastní a řídí až do současnosti, shodou okolností pochází téměř ze stejného místa jako kdysi předkové Heinricha Mattoniho.
 

Muzeum Mattoni a další minerálkyHeinrich Mattoni by se určitě divil: do portfolia společnosti Mattoni 1873 nyní patří dvanáct výrobních závodů a 3 200 zaměstnancůosmi zemích, z Česka přes Rakousko, Slovensko a Maďarsko až na jih Evropy. Firma sdružuje bezmála šest desítek značek: stáčí světoznámé i místní přírodní minerální a pramenité vody, další oblíbené nápoje i džusy, limonády a ledové čaje. Své produkty vyváží do několika desítek zemí světa.

Zatímco moderní stáčírna v Kyselce běží bez zastávky 24 hodin denně, stará stáčírna v památkově chráněném Löschnerově pavilonu z roku 1907 našla nové zajímavé využití: vždy v hlavní sezoně od dubna do října si tu můžete prohlédnout firemní muzeum Mattoni. Pokud se budete toulat po okolí, vězte, že v Doupovských horách se kromě neméně známé Korunní kyselky stáčí také pramenitá voda Aquila, z Mnichova u Slavkovského lesa pochází na hořčík bohatá Magnesia.
 

Pětkrát o Mattoni 1873

  • Proč společnost měnila značku? S narůstajícím počtem výrobků i zemí, kde firma působí, se rozhodla pro nové společné jméno, které by lépe vystihovalo podstatu. Od názvu Karlovarské minerální vody se vrátila ke kořenům, tedy k Heinrichovi Mattonimu a roku 1873, kdy se začala psát historie dnešní společnosti.
  • Před čtvrt stoletím, kdy se Antonio Pasquale do Kyselky podíval poprvé, mu bylo 57 let, měl vyděláno a mohl jít do důchodu. Podle rozhovoru pro magazín Forbes prý chtěl v Československu vytvořit modelovou firmu na stáří. Plánoval, že to nebude nic velkého, prostě pěkná lehká práce při penzi. Jenže pak se to nějak zvrtlo.
  • V roce 2008 předal Antonio Pasquale vedení Karlovarských minerálních vod synovi Alessandrovi.
  • Sídlem společnosti je Trauttmannsdorfský palác na Starém Městě v Praze.
  • V roce 2020 firma dosáhla tržeb 8,9 miliardy korun.
Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Světově proslulý region lázeňství a přírodních léčivých vod, skla a porcelánu: to je Karlovarský kraj. Vydejte se za lázeňskými a řemeslnými tradicemi na západ České republiky a užijte si lázeňská města a jejich romantickou atmosféru, léčivé procedury, kulturní zážitky i výlety za okouzlující přírodou.

RunCzech Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2024

21. 9.
RunCzech Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2024

Třpytivá modrá hladina Labe, zelení porostlá Labská cyklostezka, impozantní skály s hradem Střekovem a úžasná ukázka prvorepublikové industriální architektury v areálu chemičky, to vše na vás čeká na trati Ústeckého 1/2Maratonu!

RunCzech Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2024

15. 6.
RunCzech Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2024

Proběhněte se Olomoucí na Olomouckém 1/2Maratonu – jednom z neoblíbenějších běžeckých závodů u nás! Přijďte si užít senzační atmosféru jednoho z nejoblíbenějších půlmaratonů v České republice.

RunCzech Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2024

1. 6.
RunCzech Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2024

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice se koná ve městě, jehož historie sahá více než 750 let zpět. Hlavní město Jihočeského kraje láká běžce nejen rovinatou a rychlou tratí, ale také památkami a krásnou okolní scenérií.

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Kdo by neznal minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou založil Heinrich Mattoni? Jeho příběh zmapoval televizní seriál Já, Mattoni, v němž se opakovaně objevovalo místo německy zvané Bad Gießhübl, česky Kysibl či Kyselka. Víte, že skutečně existuje?

Mattoniho stezka Po stopách skřítků Příroda

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Jindřichovo sedátko v Kyselce Památky

Jindřichovo sedátko v Kyselce

Ve svahu nad pavilonem Ottova pramene bylo upraveno odpočívadlo nazvané Jindřichovo sedátko (Heinrich-sitz), pojmenované podle samotného vlastníka a budovatele lázní v Kyselce, Heinricha Mattoniho.

Kolonáda v Kyselce Památky

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Mattoniho vodopád u Kyselky Příroda

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Karlovy Vary

Karlovy Vary

Co mají společného Křišťálový glob, Becherovka a Mezinárodní filmový festival? Všichni jsou doma v Karlových Varech a těší se na vaši návštěvu. Nenechte je čekat!

Tradice: pivo a víno bez alkoholu aneb zábava s lehkou hlavou

Tradice: pivo a víno bez alkoholu aneb zábava s lehkou hlavou

Zažili jste v poslední době letní akci nebo festival, kde by chyběl stánek s nealkoholickými koktejly a kde byste nesehnali nealkoholické pivo? Zřejmě jen těžko, a pokud náhodou, příště už to určitě bude jinak. Nápoje bez alkoholu jsou rok od roku oblíbenější, ať už se rozhlédnete po světě piva, vína, sektů nebo lihovin.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce Kultura

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Karlovy Vary Region Card

1. 1.31. 12.
Karlovy Vary Region Card

Navštivte světoznámé lázně a poznejte celý Karlovarský kraj. Využijte jedinečné nabídky turistické karty.

Když milujete Západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Když milujete Západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?

Muzea v roubenkách – prastará, nádherná a s jedinečnou atmosférou

Muzea v roubenkách – prastará, nádherná a s jedinečnou atmosférou

Stařičké roubené stavby mají svůj půvab. Řadu z nich dokonce můžete prozkoumat i zevnitř, sídlí v nich totiž muzea, galerie, infocentra a další expozice. Pojďte se podívat například do zvláštního alpského domu ve Volarech, jizerskohorské Liščí boudy v Kristiánově, tajemného Burku doktora Kittela nebo Červené roubenky v Semilech.

Mattoniho muzeum v Nejdku – expozice zasilatelství Heinricha Mattoniho Kultura

Mattoniho muzeum v Nejdku – expozice zasilatelství Heinricha Mattoniho

Mattoniho muzeum v Nejdku na Karlovarsku nabízí expozici předmětů podnikání i všedního života, které jsou spjaty s osobností Heinricha Mattoniho a stáčením minerálních vod v regionu.

Vincentka, Mattoni, Poděbradka a další: seznamte se s nejznámějšími minerálkami

Vincentka, Mattoni, Poděbradka a další: seznamte se s nejznámějšími minerálkami

Možná se skvěle vyznáte v balených minerálních vodách ve vašem oblíbeném obchodě, ale víte, ze kterých lázní a pramenů pocházejí a jak přišly ke svému jménu? Anebo kde a jak se stáčejí do lahví? Pojďme si v tom udělat jasno a vydejme se na výlet za našimi nejznámějšími minerálkami!

Stráž nad Ohří

Stráž nad Ohří

V nejseverovýchodnější části okresu Karlovy Vary najdete obec Stráž nad Ohří. Na rozdíl od většiny ostatních sídel v oblasti byla Stráž založena za konkrétním účelem – tím zde bylo vybírání cla. Lze tak usuzovat i z názvu obce. Stráž nad Ohří leží zhruba 9 km severovýchodně od Ostrova, v údolí řeky Ohře mezi Doupovskými a Krušnými horami.

Kyselka

Kyselka

Kyselku dlouho znali především vodáci jako místo plné chátrajících romantických staveb, probleskujících mezi stromy na břehu řeky kousek od Karlových Varů. Nyní se zapomenutý ráj v údolí Ohře zvolna probouzí do své někdejší krásy.

Pojeďte na výlet do Kyselky – zaveze vás tam prádzninový speciál

Pojeďte na výlet do Kyselky – zaveze vás tam prádzninový speciál

Od konce června 2020 jezdí speciální víkendová autobusová linka č. 14 spojující město Karlovy Vary s přilehlou obcí Kyselka. Společný projekt připravilo město Karlovy Vary, Dopravní podnik Karlovy Vary a zdejší výrobce minerálních a pramenitých vod, Mattoni 1873. Každý, kdo si zakoupí jízdenku na této lince, má navíc možnost bezplatného vstupu do Mattoni Muzea. Prázdninová linka jezdí každý víkend až do 30. srpna 2020.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky Příroda

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Mattoniho lázně Kyselka Lázně a wellness

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Další aktuality

Dopřejte si procházku zámeckým parkem na Kynžvartu

Kolem zámku Kynžvart se rozkládá přírodní skvost, a to rozsáhlý anglický park, který založil slavný vídeňský dvorní zahradník Riedl v době empírové přestavby zámku. Toto nádherné krajinářské dílo patří mezi největší zámecké parky v České republice. Rozkládá se na opravdu velké ploše 293 ha. Z toho pod správu zámku náleží 245 ha. Před několika lety zde navíc došlo k výrazné obnově – bylo zde vysázeno 78 stromů a na 800 keřů. Zvoleny byly původní druhy, které zde zámečtí zahradníci vysadili i při zakládání parku. Park je možné navštívit v každém ročním období po celý den samostatně, nebo v komentované prohlídce Pod korunami stromů.
20. květen 2024 16:00
Příroda, Karlovarský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Karlovarském kraji

Chystáte se na dovolenou do kraje lázeňských měst, léčivých pramenů a hlubokých lesů? Jestliže navíc dáváte předost ubytování v kempu před drahým hotelem, budou se vám hodit naše tipy. Na výběr máme útulné chatky, stellplatzy pro karavanisty i místa pro rodinné stanování u vody. Letošní léto v Karlovarském kraji bude nezapomenutelné!
13. květen 2024 16:44
Ubytování, Karlovarský kraj

Jarní porcelánové slavnosti v Karlových Varech budou inspirovat i bavit

Zábavný program pro děti i rodiče, živá hudba a výstava Prostřené stoly. Tak bude vypadat májový víkend 10. až 12. 5. 2024 v Karlových Varech. Na návštěvníky čeká také oblíbený doprovodný program Porcelánová školička, kde si děti mohou odekorovat svůj hrneček.
9. květen 2024 14:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Mariánské Lázně zvou na zahájení lázeňské sezóny

Každoročně, již více než 200 let, se druhý květnový víkend v Mariánských Lázních koná slavnostní zahájení lázeňské sezóny za účasti řady osobností kulturního a politického dění, průvodu v historických kostýmech, řemeslného jarmarku, promenádních a kolonádních koncertů klasické, folklórní i moderní hudby. Součástí oslav je také tradiční svěcení a otevírání minerálních pramenů. Zahájení lázeňské sezóny letos připadá na 10. až 12. května.
8. květen 2024 14:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Národní přírodní rezervací Soos budou opět jezdit důlní vláčky!

Úzkorozchodná dráha Kateřina připravila pro turisty také letos neobyčejný zážitek v podobě jízdy důlním vláčkem k národní přírodní rezervaci SOOS nedaleko Františkových Lázní. Kromě prohlídky tohoto unikátního kusu přírody s minerálními prameny a takzvanými mofetami, z nichž vybublává oxid uhličitý, se zájemci ještě mohou svézt po zdejší jedinečné trati. V rezervaci Soos uvidíte "měsíční" krajinu rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Jízdy důlním vláčkem se konají vždy o víkendech, a to od začátku května do konce září.
2. květen 2024 8:00
Zážitky, Karlovarský kraj

V Karlových Varech zahájí lázeňskou sezonu

První květnový víkend 3. až 5. 5. 2024 bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezóny. Třídenní program, v rámci kterého místní, lázeňští hosté a turisté oslavují přírodní léčivé zdroje a děkují Karlovi IV. za založení města. Historické kostýmy, zábava, hudba, květiny, výborné jídlo... Tak bude letos vypadat tradiční městská slavnost v centru Karlovarského kraje.
1. květen 2024 14:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní! Zahájení lázeňské sezony 2024 se blíží...

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
30. duben 2024 6:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
21. duben 2024 9:48
Lázně a wellness, Karlovarský kraj