Úvod > Aktuality > České značky: Mattoni 1873
České značky: Mattoni 1873
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

České značky: Mattoni 1873

Vydáno 15. června 2021
Co spojuje tradiční minerální vody značek Mattoni, Magnesia, Poděbradka, Dobrá voda a Hanácká Kyselka s pramenitou vodou Aquila a nápoji Pepsi, Mirinda či 7UP? Všechny patří jediné společnosti, a to Mattoni 1873. Firma, která do roku 2019 používala název Karlovarské minerální vody, se tak vrátila ke kořenům, tedy k Heinrichovi Mattonimu a roku 1873, kdy se začala psát historie dnešní společnosti.
Minerálku Mattoni, lázně Kyselka i příběh zakladatele firmy Heinricha Mattoniho znáte z televizního seriálu Já, Mattoni. S portálem Kudy z nudy se můžete podívat nejenom tam, kde se natáčel, ale také se po stopách Mattoniho vydat na výlet do Kyselky, malých lázní kousek od věhlasných Karlových Varů, kde má společnost Mattoni 1873 dodnes svou stáčírnu. Mattonka tu samozřejmě prýštila už před Mattonim: první zmínka o prameni, který vyvěrá na severním úbočí vrchu Bučina, pochází už z roku 1522. Dlouho před Heinrichem Mattonim se zdejší voda s obchodním označením Bukovská kyselka stáčela do kameninových lahví a posílala dál do světa. V roce 1873 Heinrich Mattoni (1830–1910) koupil od hraběte Černína spolu s dalšími pozemky a polnostmi v okolí Kyselky Ottův pramen (pojmenovaný na počest řeckého krále Otty, který lázně v roce 1852 navštívil) a založil firmu Mattoni. Tak se zrodila jedna z nejslavnějších značek minerálních vod, jejíž léčivé účinky prokázal vyhlášený lékař Josef Löschner i další odborné autority 19. století.
 

Mattoni a Karlovarské minerální vody

Díky úsilí Heinricha Mattoniho se minerálka známá jako Mattoni Gieshübler neboli Mattoniho Kysibelka, později kyselka, už za jeho života stala nejznámější minerální vodou nejen na území Čech, ale i po celé střední Evropě. V čele své firmy Mattoni stál 57 let a když v roce 1910 zemřel, z Kyselky se každý rok vyváželo do zahraničí 10 miliónů lahví.

Po Mattoniho smrti stáčírnu i s lázněmi převzali jeho synové Heinrich a Leo. Podnik dál vzkvétal, po zestátnění po druhé světové válce se stal součástí závodu karlovarské firmy Západočeská zřídla. Ta byla po roce 1989 proměněna na akciovou společnost Karlovarské minerální vody, jejíž divizí se stal i moderní stáčecí závod v Kyselce, vybudovaný na sklonku osmdesátých let.
 

Dvojí italské kořeny firmy Mattoni 1873Na úspěšnou Mattoniho tradici navázala v devadesátých letech 20. století italská rodina Pasquale. Antonio Pasquale vybudoval firmu od základů, na jeho dílo pak navázal jeho syn Alessandro.  Díky nim z jediné stáčírny minerální vody v regionu Západočeských lázní s roční produkcí 15 milionů lahví postupně vyrostl nejvýznamnější středoevropský distributor nealkoholických nápojů, který jen v Kyselce stočí 450 milionů lahví minerálních vod ročně. Celá skupina jich vyrobí přes miliardu.

Malým překvapením je „italská linka“ příběhu společnosti Mattoni 1873: předek zakladatele stáčírny Ottavio Mattoni, obchodník s citrony, totiž přišel do Karlových Varů 150 let před narozením Heinricha Mattoniho právě z Itálie, z městečka Bellagio. Rodina Pasquale, která podnik vlastní a řídí až do současnosti, shodou okolností pochází téměř ze stejného místa jako kdysi předkové Heinricha Mattoniho.
 

Muzeum Mattoni a další minerálkyHeinrich Mattoni by se určitě divil: do portfolia společnosti Mattoni 1873 nyní patří dvanáct výrobních závodů a 3 200 zaměstnancůosmi zemích, z Česka přes Rakousko, Slovensko a Maďarsko až na jih Evropy. Firma sdružuje bezmála šest desítek značek: stáčí světoznámé i místní přírodní minerální a pramenité vody, další oblíbené nápoje i džusy, limonády a ledové čaje. Své produkty vyváží do několika desítek zemí světa.

Zatímco moderní stáčírna v Kyselce běží bez zastávky 24 hodin denně, stará stáčírna v památkově chráněném Löschnerově pavilonu z roku 1907 našla nové zajímavé využití: vždy v hlavní sezoně od dubna do října si tu můžete prohlédnout firemní muzeum Mattoni. Pokud se budete toulat po okolí, vězte, že v Doupovských horách se kromě neméně známé Korunní kyselky stáčí také pramenitá voda Aquila, z Mnichova u Slavkovského lesa pochází na hořčík bohatá Magnesia.
 

Pětkrát o Mattoni 1873

  • Proč společnost měnila značku? S narůstajícím počtem výrobků i zemí, kde firma působí, se rozhodla pro nové společné jméno, které by lépe vystihovalo podstatu. Od názvu Karlovarské minerální vody se vrátila ke kořenům, tedy k Heinrichovi Mattonimu a roku 1873, kdy se začala psát historie dnešní společnosti.
  • Před čtvrt stoletím, kdy se Antonio Pasquale do Kyselky podíval poprvé, mu bylo 57 let, měl vyděláno a mohl jít do důchodu. Podle rozhovoru pro magazín Forbes prý chtěl v Československu vytvořit modelovou firmu na stáří. Plánoval, že to nebude nic velkého, prostě pěkná lehká práce při penzi. Jenže pak se to nějak zvrtlo.
  • V roce 2008 předal Antonio Pasquale vedení Karlovarských minerálních vod synovi Alessandrovi.
  • Sídlem společnosti je Trauttmannsdorfský palác na Starém Městě v Praze.
  • V roce 2020 firma dosáhla tržeb 8,9 miliardy korun.
Procházka Kyselkou po stopách Mattoniho

7.8.
Procházka Kyselkou po stopách Mattoniho

Vydejte se na výlet do Kyselky u Karlových Varů po stopách Heinricha Mattoniho do obnovovaného areálu někdejších lázní.

Výhodná nabídka turistické karty Karlovy Vary Region Card

15.5.
31.12.
Výhodná nabídka turistické karty Karlovy Vary Region Card

Navštivte světoznámé lázně a poznejte Karlovarský kraj. Využijte jedinečné nabídky turistické karty.

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2021

23.10.
Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2021

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice se koná ve městě, jehož historie sahá více než 750 let zpět. Hlavní město Jihočeského kraje láká běžce nejen rovinatou a rychlou tratí, ale také památkami a krásnou okolní scenérií.

Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2021

18.9.
Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem 2021

Třpytivá modrá hladina Labe, zelení porostlá Labská cyklostezka, impozantní skály s hradem Střekovem a úžasná ukázka prvorepublikové industriální architektury v areálu chemičky, to vše na vás čeká na trati Ústeckého 1/2Maratonu!

Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2021

14.8.
Mattoni 1/2Maraton Olomouc 2021

Proběhněte se Olomoucí na Olomouckém 1/2Maratonu – jednom z neoblíbenějších běžeckých závodů u nás! Přijďte si užít senzační atmosféru jednoho z nejoblíbenějších půlmaratonů v České republice.

Mattoni FreeRun na Konopišti

3.10.
Mattoni FreeRun na Konopišti

V neděli 3. 10. 2021 se na Konopišti poběží závod MATTONI FreeRun Park Race. Běžce čekají v příjemném prostředí konopišťského parku trasy, které jsou rozděleny na 8 a 14 kilometrů.

Kyselka

Kyselka

Kyselku dlouho znali především vodáci jako místo plné chátrajících romantických staveb, probleskujících mezi stromy na břehu řeky kousek od Karlových Varů. Nyní se zapomenutý ráj v údolí Ohře zvolna probouzí do své někdejší krásy.

Stráž nad Ohří

Stráž nad Ohří

V nejseverovýchodnější části okresu Karlovy Vary najdete obec Stráž nad Ohří. Na rozdíl od většiny ostatních sídel v oblasti byla Stráž založena za konkrétním účelem – tím zde bylo vybírání cla. Lze tak usuzovat i z názvu obce. Stráž nad Ohří leží zhruba 9 km severovýchodně od Ostrova, v údolí řeky Ohře mezi Doupovskými a Krušnými horami.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Z Karlových Varů do lázní Kyselka po stopách Heinricha Mattoniho

Kdo by neznal minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou založil Heinrich Mattoni? Jeho příběh zmapoval televizní seriál Já, Mattoni, v němž se opakovaně objevovalo místo německy zvané Bad Gießhübl, česky Kysibl či Kyselka. Víte, že skutečně existuje?

Jindřichovo sedátko v Kyselce

Jindřichovo sedátko v Kyselce

Ve svahu nad pavilonem Ottova pramene bylo upraveno odpočívadlo nazvané Jindřichovo sedátko (Heinrich-sitz), pojmenované podle samotného vlastníka a budovatele lázní v Kyselce, Heinricha Mattoniho.

Kolonáda v Kyselce

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Retromuzeum v Nejdku – předměty z dob socialismu i Heinricha Mattoniho

Retromuzeum v Nejdku – předměty z dob socialismu i Heinricha Mattoniho

Retromuzeum v Nejdku na Karlovarsku nabízí expozici předmětů všedního života z doby socialismu, ale také historické předměty, které jsou spjaty s osobností Heinricha Mattoniho a stáčením minerálních vod v regionu.

Mattoniho lázně Kyselka

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Minizoo-bistro U Veverky v Krnově

Minizoo-bistro U Veverky v Krnově

Bistro "u Veverky" minizoo, hernička pro děti, skvělá káva, jídlo a pití. Chráněná dílna – místo, kde pracují lidé zdraví i hendikepovaní.

Další aktuality

3.8.
2021
Klínovec, Meluzína a Hadí hora: výlety po Krušných horách

Klínovec, Meluzína a Hadí hora: výlety po Krušných horách

Západočeské lázně | Příroda
25.7.
2021
Dopřejte si výletní plavbu po řece Ohři

Dopřejte si výletní plavbu po řece Ohři

Západočeské lázně | Zážitky
23.7.
2021
Letiště Cheb láká na den otevřených dveří

Letiště Cheb láká na den otevřených dveří

Západočeské lázně | Letní sporty