Úvod > Aktuality > Máte rádi kuriozity a rekordy? Zavítejte do muzea v Pelhřimově
Máte rádi kuriozity a rekordy? Zavítejte do muzea v Pelhřimově
"> "> "> "> ">
Zážitky

Máte rádi kuriozity a rekordy? Zavítejte do muzea v Pelhřimově

  • Vydáno5. března 2020
Třímetrový zubní kartáček, pyžamo dlouhé devět metrů, do kterého se vejde až devadesát osm spáčů, šaty ze známek i ze spínacích špendlíků a další předměty, které splňují kategorie typu největší, nejmenší, nejdelší či nejtěžší – to je stručné představení jednoho neobyčejného muzea v Pelhřimově – městě rekordů.
nástroje ze sirekNejvětší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se ve sbírkách Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. V muzeum rekordů, které sídlí v historické budově Jihlavské (Dolní) brány v Pelhřimově, najdete opravdu raritní exponáty, například čtyřmetrového plyšového medvídka, nejmenší zlatou klícku v Čechách, mramorové housle i kytaru ze sirek a stovky dalších exponátů.

K nejnovějším exponátům patří balalajka pana Jiřího Bečváře, kterou zhotovil z 212 876 zápalek! Již v minulosti do muzea věnoval několik věrných kopií klasických hudebních nástrojů. Přijeďte se na ně (a stovky dalších exponátů) do Pelhřimova podívat. Muzeum je otevřeno každý den od 9 do 17 hodin. Vstupné stojí 150 korun.

 

Pomozte budovat sbírku světových vod

Sbírka vodyZajímavým počinem je také sbírka světových vod. Tuto největší sbírku českých i světových vod pomáhají budovat návštěvníci a příznivci Muzea rekordů a kuriozit, kteří do Pelhřimova vozí či posílají vzorky ze všech koutů světa i České republiky.

V tuto chvíli obsahuje již 860 vod ze 74 zemí - ty jsou pak při slavnostních příležitostech vlévány pomocí obřího trychtýře do říčky Bělá. Sbírku již obohatila voda z bájné hory Ararat, mayských pyramid, sídla jeho Svatosti Dalajlámy v podhůří Himaláje i těžko přístupné Barmy. Dosud poslední připutovala z Běloruska a pokud chcete, můžete do soutoku přispět i vy. Stačí, když při svých cestách naberete do plastové lahve trochu vody, napíšete na ní kdy a kde jste jí získali a kontakt na sebe a pošlete nebo přivezete jí do muzea rekordů.

 

Procházka Českou knihou rekordů

muzeum rekordů pelhřimovStezka s názvem Procházka českou knihou rekordů spojuje Muzeum rekordů a kuriozit (Dolní brána, Palackého 47) a expozici Zlaté české ručičky (Nábřeží rekordů a kuriozit 811).

Stezka spojující obě místa, to jsou desítky rekordů na info-tabulích, obří poštovní schránka, největší spínací špendlík a další obří exponáty i mluvící Česká kniha rekordů v trojím provedení. V expozici Zlaté české ručičky pak naleznete světově ojedinělou kolekci více než 90 unikátů ze zápalek a zápalkových hlaviček a další výrobky šikovných českých rukou. Odpočinete si na zahradě s obřími sochami vyřezanými motorovou pilou. Stezka vás pak dovede zpět do historického centra
Pelhřimova.
Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů.

Muzeum rekordů a kuriozit – expozice Zlaté české ručičky

Muzeum rekordů a kuriozit – expozice Zlaté české ručičky

Základem expozice je unikátní kolekce více než 90 objektů vyrobených ze zápalek a zápalkových hlaviček – nejrozsáhlejší svého druhu na světě.