Úvod > Aktuality > Loděnky hlubinné můžete vidět v zoo v Plzni: jsou starší než dinosauři
Lodenka hlubinná – starší než dinosauri
"> Lodenka hlubinná – starší než dinosauri
Příroda

Loděnky hlubinné můžete vidět v zoo v Plzni: jsou starší než dinosauři

  • Vydáno23. prosince 2012
Plzeňská zoo chová nově 5 jedinců loděnek hlubinných v expozici Svět v podzemí v akváriu spolu s ostrorepy.
Loděnka  hlubinná, známa i jako loděnka nautilus, žije nejvíce v Indopacifické oblasti a v západní části Tichého oceánu, ve volném moři do hloubky půl kilometru až 700 m. Loděnky jsou hlavonožci, kteří se objevili už na konci kambria, což je zhruba před 500 000 000 lety. V současné době je známo 6 druhů. Tělo má symetrické,v spirálně stočené schránce. Kolem úst mají 90 krátkých ramen, což je u hlavonožců neobvyklé. Dosahuje rozměrů do 25, maximálně 30 cm. Jsou velmi často součástí jídelničku v přímořských státech. Zvýšený lov má na svědomí úbytek většiny populací. Kvůli jejich schránkám je jich ročně po celém světě zabito neskutečné množství.
 
Ve starém Řecku byla schránka loděnky považována za symbol dokonalosti. Ulita se dá popsat matematicky jako logaritmická spirála.
 
Loděnky v můžete v zoo Plzeň vidět i během vánočních svátků.

Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.