Úvod > Aktuality > Litoměřice vstupují do turistické sezóny s řadou atraktivních novinek
Královské mesto Litomerice, zarucený výletní tip pro turisty každého veku
"> Královské mesto Litomerice, zarucený výletní tip pro turisty každého veku "> K lákavým turistickým cílum patrí puvodne gotický hrad na Tyršove námestí "> Expozice Cesta za vínem, která je srdcem hradu, je od letošního roku ješte atraktivnejší
Památky

Litoměřice vstupují do turistické sezóny s řadou atraktivních novinek

  • Vydáno2. května 2014
Královské město Litoměřice, zaručený výletní tip pro turisty každého věku a fyzické zdatnosti, stojí na prahu nové turistické sezóny. Centrum cestovního ruchu Litoměřice připravilo pro letošní rok řadu vítaných novinek. Jednou z nich je rozšíření počtu tras, které je v doprovodu průvodce možno absolvovat. Oblíbenou prohlídku historického jádra města doplní tři nové turistické trasy.

LitoměřiceNově se v Litoměřicích můžete vydat po stopách českého básníka Karla Hynka Máchy, nechybí návštěva Máchovy světničky a dalších zajímavých míst. Prohlédnout si dále můžete řadu unikátních sakrálních staveb, včetně katedrály sv. Štěpána, a to při absolvování turistické trasy nazvané Litoměřice a baroko. Poslední trasu jsme pojmenovali podle knihy Pavla Rývy a Oldřicha Doskočila Kdo se to na nás dívá, neboť budete v jejím průběhu míjet v centru města řadu významných soch od neméně významných autorů.

Ti, kteří chtějí v Litoměřicích zakusí během několika dnů více zážitků, mohou ušetřit. A to díky sedm dní platné kartě mající podobu knižní záložky, která vyšla 1. května, pod názvem 3+1 v Litoměřicích. Karta umožní za zvýhodněné vstupné návštěvu vyhlídkové věže Kalich, podzemní expozice Důl Richard v proměnách času a hradní expozice českého vinařství. Na každém místě získáte do karty razítko o absolvování prohlídky a na závěr se můžete vydat na kávu zdarma v kavárně Fér Café v parku Václava Havla.

Litoměřice – KalichK lákavým turistickým cílům patří původně gotický hrad na Tyršově náměstí. Expozice Cesta za vínem, která je srdcem hradu, je od letošního roku ještě atraktivnější – výstavu si zde můžete nejen prohlédnout, ale přímo na místě ochutnat vína z prezentovaných vinařských oblastí. Při prohlídce expozice věnované českému vinařství máte nově dvě možnosti. Buď si zakoupíte jednoduchou vstupenku na prohlídku s průvodcem, nebo si k prohlídce objednáte i degustaci s odborným výkladem, při níž dostanete příležitost ochutnat šest vzorků vín pocházejících z českých vinařských oblast.

Specifikem Litoměřic jsou dvě informační centra, otevřená sedm dní v týdnu. První se nachází na Mírovém náměstí v podloubí radnice, druhé v hradu. Zde získáte nejen potřebné informace, ale i řadu informačních materiálů. Nabídka se nově rozrostla o leták s názvem Litoměřice – město, které stojí za to navštívit. Nechybí v něm mapa s vyznačením turisticky nejzajímavějších objektů, jejich krátká charakteristika a poutavé barevné fotografie, ilustrující půvab daného místa.

Biskupské i veletržní Litoměřice

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Biskupská rezidence v Litoměřicích

Biskupská rezidence v Litoměřicích

Litoměřičtí biskupové nechali vystavět nádhernou rezidenci, která dnes tvoří panorama Litoměřic.Byla vystavěna v 11. století podle plánů Giulio Broggia v letech 1683-1701.

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, v části je úložiště radioaktivního odpadu. Přesto se v Litoměřicích můžete podívat do expozice, která důl Richard představuje. Najdete ji v městském podzemí v Litoměřicích.