ÚvodAktualityLachtani, gorily, sloni nebo vlci: užijte si komentovaná krmení v Zoo Praha
Příroda

Lachtani, gorily, sloni nebo vlci: užijte si komentovaná krmení v Zoo Praha

  • 24. srpna 2023
Zoo Praha zve v letní sezóně všechny milovníky a obdivovatele zvířat na pravidelná krmení. Komentovaná krmení a setkání se u vybraných zvířecích druhů konají jen během letní sezóny, tj. do konce září. Vyberte si svá oblíbená zvířata a vyrazte za zajímavým zážitkem co nejdříve.
komentovaná krmení zoo prahaNavštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním jejich ošetřovatelů probíhá vždy v letní sezóně, od dubna do konce září. Během srpna se můžete zúčastnit zajímavého povídání denně, od září už jen během víkendů. Ale pozor, venkovní program se koná jen za hezkého počasí.

Máte na výběr přes dvacet druhů zvířat, která jsou pravidelně krmena před zraky návštěvníků. Některá z nich však ne každý den. Například na želvy velké se podíváte pouze ve středu (včetně září). Pozorování želv se vžilo i do kalendáře akcí zoo jako Melounové středy.
 

Melounové středy

želvyTřetí den týdne od 13:00 hodin můžete pozorovat galapážské želvy sloní i želvy obrovské z atolu Aldabra, jak si pochutnávají na vodních melounech. Spolu s poutavým výkladem jsou tyto pravidelné hody nezapomenutelným zážitkem pro malé i velké návštěvníky. Pro želvy je to rozhodně zpestřením jejich jídelníčku. Kromě sladké dužiny nepohrdnou ani zelenou slupkou, a tak se jedná o naprosto bezezbytkové krmení. Vrchní chovatelku plazů Natašu Velenskou během jejího výkladu obklopí skupina deseti samců – dvě želvy sloní a osm želv obrovských. Ale ani samice ve vedlejších výbězích či v pavilonu nepřijdou zkrátka – i jim roznáší paní Nataša melouny, ale až po skončení komentovaného krmení. Vodní meloun obsahuje vysoké množství cukru, a tak je pro želvy opravdu jen sezónním zpestřením nad rámec jejich běžného jídelníčku. Celkem želvy spořádají 30 kilogramů melounů na dvě tuny živé váhy. Expozici naleznete v blízkosti dolní stanice lanové dráhy.
 

Co umí lachtani?

lachtaniUkázka tréninku lachtanů probíhá denně kromě pátku (v září o víkendech) ve 13:30. Lachtani jsou neobyčejně inteligentní a hravá zvířata, pro které by snad největším nebezpečím byla nuda. Pravidelná představení jsou v Zoo Praha, řečeno s nadsázkou, pořádány spíše pro lachtany než pro diváky. Trénink na základě pozitivního posilování je pro lachtana důležitou zábavou, která mu v zoo nahrazuje lov. K tomu, aby se lachtan dozvěděl, zda provedl výkon správně, slouží píšťalka. Ošetřovatel zahvízdá vždy, když lachtan dokončí prvek. Píšťalka má mnohé výhody – lachtani ji slyší i pod vodou, a navíc nezabírá místo v rukách, které potřebuje mít chovatel volné. Někdy ale musí chovatel při tréninku také mluvit, a to je i píšťalka na obtíž. Tehdy vyjádří ošetřovatel správný výkon pokřikem „výborně“. Lachtani například jezdí na klouzačce, dávají si polibky, vyplazují jazyk, elegantně plavou a skákají dopředu i vzad, dokonce malují obrazy... Chovatel lachtanů pan Jakub Mezei cvičí se svými milovanými svěřenci nezřídka i ve vodě.
 

Fronta na ryby u tučňáků

tučňáciNa svou porci ryb se těší také tučňáci Humboldtovi, a to v 11:00. V tento čas již netrpělivě postávají ve frontě u dveří, ze kterých přichází chovatel s kyblíkem voňavých ryb – huňáčků, šprotů, sleďů, makrel a občas také olihní. Chovatelé je krmí z ruky, aby mohli lépe kontrolovat jejich zdravotní stav. Tučňáci jsou velmi zvědavá zvířata a vše nové rádi prozkoumávají. Nejstarší tučňák v Zoo Praha se jmenuje Milovník. Vylíhl se v roce 1994 a byl uměle odchován lidmi. Má velice přátelskou povahu, a dokonce se od chovatelů nechá občas pohladit. Přesným opakem je prý tučňák Vztekloun. Ten velice rád vyvolává mezi tučňáky šarvátky a chovatele během úklidu či krmení často klove.
 

Setkání v Rezervaci Dja

zoo praha_rezervace djaDoposud největší pavilon v historii Zoo Praha (otevřen 28. září 2022) je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci. Pavilon nese název Rezervace Dja podle konkrétní oblasti v Kamerunu, kde se pražská zoo dlouhodobě podílí na ochraně přírody. Komentované setkání probíhá každý den ve 12:00 u goril. Spolu s gorilami jsou v pavilonu i guerézy, svůj nový domov tu našla i dcera gorily Moji, která byla prvním mládětem, které se v pražské zoo narodilo. Pokud ti, kdo znají dobře gorilí tlupu v pražské zoo, přemýšlí, co se stalo s populárním samcem Richardem, tak jim prozradíme, že obývá i se svými syny pavilon v dolní části zoologické zahrady.
 

Procházka Údolím slonů

zoo praha sloniKaždé odpoledne ve 14:30 se můžete setkat se slony v jejich Údolí slonů (vyhlídka naproti vlkům). Už samotná procházka cca po půl kilometru dlouhé stezce vinoucí se kolem sloního údolí je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky. Během komentovaného setkání se dozvíte spoustu zajímavostí o slonech možná od samotného vrchního ošetřovatele slonů Martina Kristena. A co dělá každý den ošetřovatel slonů? Chytrá zvířata, jako jsou sloni, je třeba po celý den nějak zabavit. Kromě ranních procházek a cvičení se slonům ve výběhu schovává jídlo, při jehož dobývání se dostatečně zabaví. Sloni rádi pojídají dřevo, které je velmi důležité pro jejich zažívání, protože jim dodává vlákninu. Proto jsou nedílnou součástí jejich jídelníčku především větvičky, které mají k dispozici v průběhu celého dne. Dále mají rádi jablka, která chovatelé používají i jako lákadlo, když je chtějí vlákat třeba do bazénu. Jako odměna slouží staré suché pečivo.
 

Odpolední vlčí hody

zoo praha vlkDenně kromě neděle, kdy mají vlci euroasijští půst, dostávají různé druhy masa, nejoblíbenější je zvěřina. Jeden vlk spořádá denně okolo 2,5 kg potravy. Kosti a další zbytky si vlci zahrabávají ve výběhu do zásoby. Další podrobnosti se dozvíte během komentovaného krmení v 15:15 u vyhlídky u sochy Radegasta. Pražská zoo chová vlky od samého počátku své existence. Vlčice Lotta, fena vlka obecného, byla vůbec prvním zvířetem chovaným na území zoo, a to ještě před jejím otevřením v roce 1931. Vlci nedostávají krmení přímo do výběhu, ale na sousední dvorek. Je to opatření, díky kterému mohou v případě potřeby chovatelé zvířata odchytit, nebo zavřít, když je potřeba nějaká údržba ve výběhu.
Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

1. 6.29. 9.
Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den. Od března do května probíhají komentovaná krmení a setkání pouze o víkendech a svátcích, od června do srpna denně.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen Zážitky

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.

Gorily v Rezervaci Dja si užívají venkovní výběh

Gorily v Rezervaci Dja si užívají venkovní výběh

Koncem května se pro skupinu goril v Rezervaci Dja po zimní pauze opět otevřel venkovní výběh. Samec Kisumu a dcera slavné pražské gorily Moji Duni, u které byla na jaře potvrzena březost, se do venkovní části expozice podívali vůbec poprvé. Z veselého gorilího dovádění se mohou nyní těšit i návštěvníci Zoo Praha.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Údolí slonů v pražské zoo Příroda

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (13.7. – 14.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Průvod loutek centrem Prahy, 90 let chovu lachtanů v Zoo Praha, Prima Hvězdné léto – Ani za milion, Humor černý, Groove Dock – Jazz to Dance!. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
12. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už pošestnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. V týdnu od 10. do 16. července 2024 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a nově také a na dvůr holešovického Holportu. Vstup na festival je tradičně zdarma.
10. červenec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Na Vyšehrad za odpočinkem před parnem i za poznáním historie naší země

Vyšehrad poskytuje návštěvníkům jedno z nejkrásnějších panoramat staré Evropy, klidné zastavení a odpočinek v parcích, podněcuje pozitivní naladění pro kulturní a duchovní záležitosti. Přes letní prázdniny zde můžete nahlídnout do nedávna veřejnosti uzavřených míst jako je rotunda sv. Martina, či vykopávky baziliky sv. Vavřince. Pokud návštěvu spojíte i s prohlídkou baziliky sv. Petra a Pavla, můžete ušetřit na vstupném. Co dalšího stojí na Vyšehradě za vidění? Podívejte se s portálem Kudy z nudy.
8. červenec 2024 14:50
Památky, Praha

Cesty za uměním: Karel Škréta, malíř českého baroka

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů období baroka Karel Škréta (1610–1674) byl umělec evropského významu. Vydejte se s Kudy z nudy v jeho stopách po Evropě i po Čechách a pojďte se podívat, kde objevíte nejcennější díla Karla Škréty, tvůrce oltářních obrazů, portrétisty, kreslíře a ilustrátora.
7. červenec 2024 8:46
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
6. červenec 2024 11:34
Příroda, Praha

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Líbí se vám období první republiky? Obdivujete tehdejší eleganci a vkus dobové módy a designu? Pak se s Kudy z nudy vydejte k pražským stavbám, které na začátku 20. let minulého století vznikly. Nabídka je pestrá ve všech směrech: někde se podíváme dovnitř, jinde se zatím můžeme dívat jen zpovzdálí.
6. červenec 2024 10:00
Památky, Praha

Borůvky, ostružiny, rajčata, okurky i houby: deset míst, kde ochutnáte letní dobroty

Když po jahodách a třešních zbydou jen prázdné talíře, mohou se milovníci letních plodů přírody těšit na další druhy ovoce a zeleniny, které zvolna dozrávají. Během července, srpna i na začátku září se navíc chystá velké množství gastronomických akcí, kde hrají hlavní roli například borůvky nebo švestky. Kromě výše zmíněného ovoce vás pozveme i na rajčata, okurky anebo třeba na samosběr ostružin či voňavé bylinky.
6. červenec 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
5. červenec 2024 17:52
Letní sporty, Praha