!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Královské město Rakovník otevírá brány turistům. Přístupná bude i Vysoká brána
Královské město Rakovník otevírá brány turistům. Přístupná bude i Vysoká brána
">
Památky

Královské město Rakovník otevírá brány turistům. Přístupná bude i Vysoká brána

Vydáno 6. května 2018
Každoročně během měsíce května probíhá v Rakovníku vyhledávané zahájení turistické sezóny, označované již několikátým rokem jako "Vysoká brána". Název akce je odvozen od vyhlídkové věže městského opevnění, která je během pořádaných slavností otevřena pro širokou veřejnost. Letos se dvoudenní slavnosti v Rakovníku konají 7. a 8. května 2018.
Vysoká brána RakovníkMuzeum T. G. M. Rakovník a Královské město Rakovník vás u příležitosti oslav 430. výročí povýšení Rakovníka mezi královská města srdečně zvou na tradiční oblíbenou akci "Vysoká brána 2018",
která začíná v pondělí 7. 5. 2018 večerním historickým průvodem. Ten zakončí vystoupením skupiny historického šermu Dies Mortis a ohňovou show skupiny Candentis Fireshow.

Vysoká brána RakovníkV úterý 8. 5. 2018 budete moci zhlédnout historický průvod a vystoupat poprvé v této sezóně na ochoz Vysoké brány, jejíž 500. výročí založení si v letošním roce připomínáme. Ve Vysoké ulici budou během celého dne probíhat šermířské, hudební, taneční a kejklířské vystoupení. Nad Vysokou bránou najdete středověké ležení Klubu středověké vojenské historie Maligarde a Komendy Rakonitz.

U Pražské brány budou pro malé diváky připraveny loutkové pohádky. Program zpestří Sbor rakovnických ostrostřelců střílením na Pražské bráně. V průběhu celého dne budou ve Vysoké ulici stát historické stánky s jarmarečním zbožím, jídlem a pitím.

Pro nejmenší návštěvníky je připravena široká nabídka dovednostních soutěží se sladkými odměnami. Na improvizovaném kolbišti proti sobě bojují rytíři a svůj um dávají všanc hbití artisté a šikovní kejklíři. Navštívíte-li rakovnické historické oslavy, nebudete litovat, neboť se skvěle pobavíte a poznáte zajímavé město v jeho největším rozpuku.
Muzeum T. G. M. Rakovník

Muzeum T. G. M. Rakovník

Městské muzeum v Rakovníku vzniklo v souvislosti s Národopisnou výstavou českoslovanskou v roce 1895. Prohlédnete si zde expozice věnované vývoji Rakovnicka od pravěku do 19. století či expozici rakovnické továrny vyrábějící keramický obkladový materiál nesoucí světoznámou značku RAKO.

Vysoká brána - součást městského opevnění Rakovníka

Vysoká brána - součást městského opevnění Rakovníka

Vysoká brána byla původně jednou ze 4 bran. V roce 1471 získalo město od panovníka právo opevnit se zděnými hradbami. K vlastní realizaci došlo až v roce 1516 (stavba Pražské brány), poté začala stavba Vysoké brány na severní straně města Rakovníka.

Pražská brána v Rakovníku s expozicí rakovnických ostrostřelců

Pražská brána v Rakovníku s expozicí rakovnických ostrostřelců

Pražská brána se nachází na místě původní brány Zákostelské. Vystavěna byla jako součást kamenného městského opevnění v roce 1516 a roku následujícího mistr Jakub Městecký svázal pozoruhodný krov se čtyřmi nárožními arkýři.