Úvod > Aktuality > Kosení ve Valašských Kloboukách pokračuje 42. ročníkem
Příroda

Kosení ve Valašských Kloboukách pokračuje 42. ročníkem

  • Vydáno2. července 2022
V okolí Valašských Klobouk na Zlínsku se nachází několik mimořádných lokalit a přírodních rezervací – například Bílé Potoky, Javorůvky nebo Dobšena. Také letos se tu od 2. do 16. července 2022 scházejí dobrovolníci, kteří se pod hlavičkou Českého svazu ochránců přírody Kosenka snaží této krásné krajině pomoci. Začátkem července vyrážejí každý den brzy ráno na karpatské louky s kosou a hráběmi. Přidat se k nim můžete i vy.

Dobrovolníci vyrážejí každé ráno na karpatské louky s kosou a hráběmi a díky ručnímu kosení luk se daří zachovat jejich druhovou pestrost. Letos je můžete potkat v druhém termínu sečení, a to od 2. do 16. července 2022 v přírodní rezervaci Bílé Potoky. Louky v Bílých Karpatech v sobě skrývají nesmírné bohatství více než dvou stovek druhů rostlin, mezi kterými vyniká řada orchidejí.

V lučním porostu se objevuje také množství kriticky ohrožených druhů bylin i trvalek. ČSOP Kosenka se stará o 15 hektarů luk, z nichž asi dvě třetiny seče ručně.
 

Přijďte, kdo chcete kosit

Sečení lúkNa bělokarpatské senoseči se tradičně schází zajímavé společenství jak ochránců a příznivců přírody, tak také dobrovolníků laiků, studentů, pedagogů a lidí různých profesí z celé republiky i ze zahraničí. Vítaní jsou staří známí účastníci, ale i nováčci nebo procovití rodiče s pracovitými dětmi.

Základní příjezd je nejlepší v pátek, abyste v sobotu ráno byli v co největší síle. Můžete však přijít a odejít kdy chcete. Stačí se ohlásit přímo v táboře. Orientační plánek najdete na Kosence, na stránkách webu, na nádraží ČD a v Informačním centru na náměstí ve Valašských Klobúkách. Kosenka je 200 m od náměstí po cestě na Brumov-Bylnicu.

Naučná stezka Naokolo Hostětína

Naučná stezka Naokolo Hostětína

Jedná se o naučnou stezku v malebné krajině chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Tato naučná stezka je 6 km dlouhá a seznamuje návštěvníky s místními tradicemi a zajímavostmi: například kdo to byli miškáři nebo co všechno se vyrábělo z ovoce.

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.