Úvod > Kalendář akcí > Kosení bělokarpatských orchidejových luk 2022
Kosení bělokarpatských orchidejových luk 2022
"> "> ">
2.7.
16.7.
Přidat foto
Příroda a ekologie

Kosení bělokarpatských orchidejových luk 2022

Již 42. ročník akce kosení luk Bílých Karpat v oblasti Valašských Klobouk na Zlínsku. Přes čtyřicet let se v oblasti Valašských Klobouk scházejí dobrovolníci, kteří se snaží této krásné krajině pomoci. Začátkem července vyrážejí každý den brzy ráno na karpatské louky s kosou a hráběmi.

Další ročník tradičního ručního kosení orchidejových luk s krojovanými účastníky, malým jarmarkem tradičních výrobků a cimbálovou muzikou. Folklórně kulturní akce pořádaná v panenské přírodě CHKO Bílé Karpaty, jejímž posláním je navázat a udržet tradice našich předků a seznámit dnešní mladé lidi s jejich těžkou fyzickou prací.

Na bělokarpatské senoseči se tradičně schází zajímavé společenství jak ochránců a příznivců přírody, tak také dobrovolníků laiků, studentů, pedagogů a lidí různých profesí z celé republiky i ze zahraničí. I takto se dá pomoci loukám plným chráněných orchidejí...


Kosit přijďte do přírodní rezervace Bílé Potoky


Přijďte, kdo chcete kosit

Vítaní jsou dávní účastníci i spolupráce rodičů s dětmi. Základní příjezd je nejlepší v pátek, abyste v sobotu ráno byli v co největší síle. Můžete však přijít a odejít kdy chcete. Stačí se ohlásit přímo v táboře.

Orientační plánek najdete na Kosence, na stránkách webu, na nádraží ČD a v Informačním centru na náměstí ve Valašských Klobúkách. Kosenka je 200 m od náměstí po cestě na Brumov-Bylnicu. Když svůj příjezd a odjezd naplánujete a oznámíte organizátorům předem (Kosenka, Brumovská 11, Valašské Klobouky 766 01, nebo tel: 736777144 nebo mail kosenka@kosenka.cz), ulehčíte jim přípravu, zajištění i průběh akce.
 

Co si vzít s sebou

Stačí mít spací pytel, karimatku, stan (nebo užijete zdejší vojenský), vlastní jídelní nádobí, základní osobní věci, dobrou vůli. Ti s vlastní kosou nebo kozou budou zvlášť oceněni

Zvlášť se cení, jestliže si přivezete vlastní kosu. Vítány jsou také potraviny na zpestření či posílení kuchyně. Organizátoři uvítají staré nepotřebné kosy, které na Kosence najdou ještě uplatnění.

Provozovatel

Český svaz ochránců přírody Kosenka

Brumovská 11
766 01 Valašské Klobouky
Tel.:
+420 577 320 069
Tel.:
+420 577 320 145
Email:
kosenka@kosenka.cz
WWW:
www.kosenka.cz
GPS:
49,141384 18,008907
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
1.7.
3.7.
Manifest 2022

Manifest 2022

Poteč, Zlínský kraj
5.8.
7.8.
Valašsko-Polanský festiválek deskových her

Valašsko-Polanský festiválek deskových her

Valašská Polanka, Zlínský kraj
7.7.
10.7.
Masters of Rock 2022 Vizovice

Masters of Rock 2022 Vizovice

Vizovice, Zlínský kraj
9.4.
30.6.
Od hradu ke hradu na zámku ve Vizovicích

Od hradu ke hradu na zámku ve Vizovicích

Vizovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Hotel Alfacentrum Valašské Klobouky

Valašské Klobouky, Zlínský kraj
Penzion Javorník Štítná nad Vláří

Penzion Javorník Štítná nad Vláří

Štítná nad Vláří-Popov, Zlínský kraj